Top Baneris

2015 liepos 8 d.
Pasidalykite straipsniu

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad vienas stipriausių Lietuvos pramonės stuburo slankstelių – medienos ir baldų pramonė, išsiskirianti kokybe ir bene tris kartus savo dydžiu lenkianti ES vidurkį. Gali pasirodyti paradoksas, tačiau Lietuvoje miškų dėl to nemažėja, o kvalifikuotų specialistų nuolat trūksta.

Dvejus metus trukęs tyrimas „Lietuvos ekonomikos ilgalaikio konkurencingumo iššūkiai“, kuriam vadovavo KTU mokslininkai, parodė, kad skirtingai nuo Europos Sąjungos (ES), Lietuvoje vis dar dominuoja tradicinių technologijų pramonės šakos, o pati stipriausia – medienos ir baldų pramonė.

Koziris – kokybė

Tyrimo duomenimis, baldų pramonė ES vidurkį viršija daugiau nei tris kartus. Konkurencingumo rodikliai rodo, kad baldų ir medienos pramonė – pati konkurencingiausia iš visų šalies pramonės šakų. 2011 metais pagal eksporto dalį pasaulinėje rinkoje ji užėmė aukštą 28 poziciją.

Tyriant išryškėjo viena tendencija – Lietuvos medienos ir baldų sektoriaus gamintojų sėkmė slypi kokybėje. Mums geriau sekasi konkuruoti ne masinėje, o specializuotoje produkcijoje. Savo ruožtu, konkurencingumą lemia ir žemesni kaštai, žaliavų prieinamumas, aukštų standartų technologijų panaudojimas.

Nors medienos pramonėje trūksta ir paprastos darbo jėgos, surasti kvalifikuotų specialistų  – taip pat labai sunku. Prieš kelis metus atlikta medienos sektoriaus studija rodo, kad šiame sektoriuje naujai ateinančių darbuotojų metinis poreikis vidutiniškai sudaro apie 5,6 tūkst. žmonių.

Juntamas specialistų stygius

Vienintelė tokio pobūdžio universitetinio lygmens technologijos mokslų srities programa, kurioje ruošiami kvalifikuoti šios srities specialistai – Medienos inžinerija ir technologijos, dėstoma KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultete.

Pasak šios programos vadovo, KTU docento Valdo Norvydo, ši studijų programa skirta besidomintiems baldais ir kitais gaminiais iš medienos bei norintiems sužinoti viską apie medieną, jos apdirbimą, perdirbimą bei tausų išteklių naudojimą, medienos medžiagas, medienos medžiagų savybes, jų tyrimo metodus, medienos gaminių ir baldų dizainą.

Valdas Norvydas

„Mūsų absolventai tikrai yra labai palankiai vertinami ir laukiami baldų bei medienos sektoriaus įmonėse – šiuo metu itin pradedamas jausti aukštesnės kvalifikacijos specialistų stygius“, – sako V. Norvydas.

Šiuo metu Lietuvoje yra apie 2 tūkst. baldų gamybos įmonių, medienos sektorius apima apie 8 proc. Lietuvos metinio BVP, o kasmetinis gamybos ir eksporto augimas sudaro apie 20 proc.

Lietuvos medienos pramonė tiesiogiai aprūpina darbu apie 60,1 tūkst. žmonių. Jie dirba miškininkystės, pirminio ir tolimesnio medienos apdirbimo, baldų gamybos sektoriuose. Netiesiogiai darbą gauna dar apie 20 tūkst. žmonių. Tai transporto, metalo apdirbimo, švietimo, mokslo, statybos, energetikos ir kitų paslaugų darbuotojai.

Pasak mokslininko, nepaisant didelės įmonių konkurencijos šiame sektoriuje, čia vis tiek galima padaryti puikią karjerą ar, pabaigus mokslus, įkurti stabiliai augantį verslą.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video