Top Baneris

Marijampolės veidą puošia atnaujinti pastatai

2014 gruodžio 19 d.
Pasidalykite straipsniu

Jeigu kuris kito miesto gyventojas pastarąjį kartą Marijampolėje lankėsi prieš keletą metų, dabar čia atvykęs tikrai stebėtųsi pokyčiais. Kardinaliai pertvarkyta centrinė miesto aikštė, sutvarkyti pastatai, atnaujintas senamiestis. Prie istorinių pastatų atgimimo prisidėjo ir Marijampolėje veikianti įmonė „Vidara“, pirmoji šiame krašte pradėjusi atlikti tvarkomuosius kultūros paveldo statinių darbus. „Statyba ir architektūra“ pristato keletą įmonės įgyvendintų miesto atnaujinimo projektų.

Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia. Jos istorija prasidėjo 1758 metais, kai buvo pastatyta medinė bažnyčia ir vienuolynas. 1809 metais medinė bažnyčia kilusio gaisro metu sudegė, tačiau 1824-aisiais buvo atstatyta, tik šįkart naujieji maldos namai jau buvo mūriniai.

XIX–XX amžiais po kelių rekonstrukcijų bažnyčia įgavo dabartinį vaizdą. Tačiau sulaukę mūsų laikų maldos namai vėl ėmė prašytis atnaujinimo. Susidėvėjo stogo danga, medinės stogo konstrukcijos kai kur supuvo, medinę perdangą pažeidė drėgmė, fasado dažai daugelyje vietų atsilupo, arčiau pamatų tinką pažeidė druskos.

2006 metų pabaigoje pradėti stogo ir fasadų apsaugos techninių priemonių įrengimo darbai. Jų metu įmonės „Vidara“ specialistai pakeitė stogo dangą, sutvarkė medines konstrukcijas, pamatus, cokolį, fasadą. 2008 metų pabaigoje pradėti, o 2009-ųjų viduryje baigti rytinės tvoros dalies ir koplyčių tvoros kampuose restauravimo darbai. Jų metu atidengti autentiški cokolinės dalies akmenys, sutvarkyti tinkuoti paviršiai, įrengtas viršutinės dalies ir stogelių apskardinimas.

Nuo 2009 iki 2011 metų vyko viso komplekso pritaikymo turizmo reikmėms darbai. Bažnyčioje įrengtos granito grindys, panaikinus medines plokštes atkurtos kolonų piliastrų bazės. Vėliau atlikti presbiterijos sienų ir bažnyčios lubų tvarkybos darbai. Taip pat presbiterijoje įrengtas apšvietimas nuo karnizų į lubas, sumontuota gaisro ir apsaugos signalizacijos sistema.

Šiuo metu tęsiami vidaus tvarkybos darbai. Jų metu restauruojamas sienų tinkas, karnizai, kapiteliai, šalinami neautentiški lipdiniai ir atkuriami autentiški. Spalvoti vidiniai arkinių langų stiklai ir rėmai šalinami, jų vietoje įmontuojami stiklo paketai. Taip pat tęsiami apšvietimo montavimo darbai: apšvietimas nuo karnizų į lubas, pašvietimas prožektoriais į altorius, stacijas ir kitus išskirtinius elementus.

Marijampolės marijonų vienuolynas. Vienuolynas, priklausantis Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios ir Marijonų vienuolyno statinių kompleksui, buvo pastatytas XVIII amžiaus pabaigoje. Iš pradžių pastatas buvo vienaaukštis, antras aukštas užstatytas 1922 metais.

Objektas – mūrinis, su rūsiais po visu pastatu, iš išorės ir vidaus tinkuotas, dažytas. Vienos rūsio perdangos įrengtos su skliautais, kitos – betoninės ant metalinių sijų. Stogas – dvišlaitis, pastogė nenaudojama. 1991 metais buvo atlikti architektūriniai ir istoriniai pastato tyrimai, sudarytas saugotinų elementų sąrašas. Šiuo metu objektas perskirtas į dvi dalis: pietinė priklauso Marijonų vienuolynui, šiaurinė – Vilkaviškio vyskupijos pastoraciniam centrui.

Nuo 2009 iki 2011 metų bendrovė „Vidara“ vykdė viso komplekso pritaikymo turizmo reikmėms darbus. Kadangi rūsio patalpose lubos buvo labai žemai, buvo gilinamos grindys, o sienų pamatai įgilinami monolitiniais ruožais, taip sustiprinant pačius pamatus.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video