Tačiau šito, pripažino generalinio rangovo atstovas, visiems dar teks mokytis, o kol kas nemažai išmokstama ir iš kiekvieno vartotojo dėl nepatyrimo daromų sistemos eksploatavimo klaidų. Vis dėlto neabejotina, kad ši šalies daugiabučiuose dar retai diegiama naujovė yra vienas pirkėjus masinančių projekto elementų.
Moliniai blokeliai užtikrins natūralų mikroklimatą
Pagrindinis pastato konstruktyvas sudarytas iš monolitinio gelžbetonio karkaso. Pirmo etapo pastatų sienoms naudotus keramzitbetonio blokelius antrame etape nuspręsta pakeisti Latvijoje pagamintais keraminiais blokeliais „Keraterm“. Šie ekologiški, tik iš natūralių žaliavų – molio ir pjuvenų – pagaminti blokeliai turi puikias termoizoliacines ypatybes.
Sienos, sumūrytos iš keraminių blokelių „Keraterm“, kvėpuoja ir palaiko optimalų patalpų mikroklimatą. Per karščius tokios sienos namuose išsaugo malonią vėsą, o staiga nukritus lauko temperatūrai patalpose ilgą laiką išlaiko šilumą.
Keraminiai blokeliai yra ir natūralūs drėgmės reguliatoriai: patalpose susikaupusią drėgmę jie išgarina į išorę, todėl name, pastatytame iš blokelių „Keraterm“, vyraus malonus ir sveikas mikroklimatas. Jis neleis veistis jokiai kenksmingai mikroflorai.
Gamintojai pažymi ir šių blokelių tvirtumą. Jų stipris gniuždant – nuo 12,5 iki 20 Mpa. Blokeliai yra ir atsparūs ugniai – nustatyta A1 klasė reiškia, kad medžiaga yra nedegi.
Išorinėms „LightHouse II“ daugiabučio sienoms panaudoti blokeliai „Keraterm 17,5“, o tarpbutinėms pertvaroms pasirinkta trisluoksnė mūro sistema, kurioje panaudoti blokeliai „Keraterm 12“ kartu su izoliaciniu garso užpildu.
Nebijoma išbandyti naujų sprendinių
Fasadui šiltinti šįkart nuspręsta naudoti ne akmens vatą, o neoporą – pilkąjį polistireninį putplastį. Norint pasiekti tą pačią, kaip ir pirmojo etapo, pastatų šilumos klasę (namas turi atitikti B energinio efektyvumo klasę), reikės 4 centimetrais plonesnio –
16 centimetrų storio – šiltinimo sluoksnio.
„LightHouse“ projekto E. Kovalenko statybos darbų vadovas, bendrovės „Naresta“ specialistas Eimantas Kovalenko pažymėjo, kad antrame etape pakeistos kai kurios statybos medžiagos nereiškia, kad jomis buvo nusivilta. Tiesiog, kaip ir bet kuriame versle, renkantis medžiagas ieškoma racionaliausio sprendimo, skelbiami konkursai ir gavus gerą pasiūlymą naudojamasi galimybe sutaupyti.
Žinoma, dar svarbesni renkantis yra kokybiniai medžiagų rodikliai, partnerių patikimumas ir patirtis. Darbą su naujais subrangovais „Narestos“ specialistai laiko ne jėgų eikvojimu, o proga įgyti daugiau patirties.
„Kartais pasirinkimą lemia ne vienas faktorius: ne tik patirtis, bet ir kaina, užimtumas, galimybė dirbti šiam projektui reikiamu tempu. Mums įdomu darbuotis su naujais partneriais, verta sužinoti, kokius sprendimus tam tikrai užduočiai naudoja kitos įmonės inžinieriai. Juolab kad jaučiamės saugūs patys operuodami visapusiška pirmojo etapo patirtimi“, – sakė generalinio rangovo atstovas.
Žiema darbų nesustabdė
Darbai Šeškinės ir Fabijoniškių mikrorajonų sankirtoje nenutrūkstamai vyko visą kaip reta šiltą žiemą. Specialūs statybinių medžiagų priedai statybininkams leidžia kokybiškai dirbti temperatūroje iki 15 laipsnių šalčio.