Top Baneris

Kontekstualus paveldo ryšys su šiuolaikine architektūra mokymų centro konversijoje

2023 liepos 3 d.
Istorinės paveldo architektūros rekonstrukcija, konversija kuriant šiuolaikišką architektūrąTik SA
Pasidalykite straipsniu

  • Pavadinimas: Varnambulo bibliotekos ir mokymų centras
  • Vieta: Varnambulas, Australija
  • Architektai: „Kosloff Architecture“
  • Plotas: 2479 m2
  • Metai: 2021
  • Nuotraukos: Derek Swalwell

Vis dažniau tarp architektų minima konversija tapo gana populiaria tema svarstant įvairų pramonės teritorijų atnaujinimus. Rečiau svarstomos istorinių vietų konversijos dėl jų komplikuotos tipologijos ir įvairių paveldo reglamentavimų. Istorinių teritorijų pritaikymas šiuolaikiniams poreikiams atveria tvaresnio urbanizavimo galimybes, o kūrybiškesnis požiūris į istorinius pastatus leidžia įveiksminti ne tik „muziejaus“ funkcijas, bet ir pritaikyti juos platesniems visuomenės poreikiams.

Viktorijos valstijos ir Varambulo miestelio bendradarbiavimu, „South West TAFE“ profesinio techninio mokymo studentų miestelyje įsikūrė viešoji biblioteka ir mokymų centras. Nacionalinius Australijos architektūros apdovanojimus pelnęs projektas pasižymi istorinės ir naujos struktūrų integracija.

Pabrėžtos istorinės vertybės

Varnambulo karinės administracijos patalpos buvo įkurtos dar 1868 m., o XIX a. pab. išplėstos į ginklų saugyklą ir kariuomenės rezidenciją. Inžinieriaus Andrew Kerr suprojektuoti mūriniai pastatai buvo laikomi vieni dailiausių savanorių gynybos asociacijos kompleksų Viktorijos valstijoje. Architektų komanda „Kosloff Architecture“ iškėlė tikslą sukurti projektą, kuris atspindėtų istorines miestelio vertybes, taip pat atlieptų bendruomenės poreikius ir įkūnytų unikalią tapatybę. Šiuolaikinis trijų aukštų pastatas yra sujungtas stikliniu praėjimu su rekonstruotu istoriniu vieno aukšto karinės administracijos pastatu, vienu iš devynių teritorijoje esančių paveldo objektų.

„Architektams pasisekė išryškinti geriausius „pavargusio“ paveldo pastato bruožus ir pasisemti įkvėpimo sukuriant nuostabią naują struktūrą, vientisą seno ir naujo ryšį. Miestelio bendruomenė projektą priėmė teigiamai. Įspūdingi dizaino elementai viduje ir išorėje, liudijantys architektų viziją ir dėmesį detalėms, iškėlė miesto ambicijas į kitą lygį. Funkcionalus dizainas yra „Kosloff“ noro bendradarbiauti su suinteresuotosiomis šalimis rezultatas“, – sako Alison Kemp, Varnambulo miesto tarybos Poilsio ir kultūros vadovė.

Kontekstualus naratyvas tarp seno ir naujo, išorės ir vidaus

Plastiška fasadų estetika atspindi šiuolaikinės architektūros principus, o platūs vitrinų langai atveria įspūdingus vaizdus. Surenkamas betonas apibrėžia šiuolaikinę architektūrinę kalbą, taip pat sukuria kontrastą gretimam istoriniam kontekstui. Eksterjero išdėstymas suteikia dinamikos ir yra funkcionaliai apgalvotas, reguliuojant dienos šviesos prieigą pastato interjerui. Pagrindiniai projekto koncepcijos aspektai:

  • šviesa – dinamiškas ryšys su lauko erdvėmis, natūrali šviesa ir skirtingi jos lygiai, padedantys orientuotis laike
  • istorija – užtikrinti vientisą istorijos perpasakojimą, įtraukiant modernaus dizaino naratyvą
  • erdvės – vieta, skirti dalytis idėjomis, stiprinti bendruomenės santykius, mokytis ir tobulėti

Studentams ir miestelio bendruomenei skirtame centre įsikūrė naujoji biblioteka, erdvios patalpos studijoms ir mokymuisi, vidaus-lauko kavinė, parodų zonos, technologijų patalpos bei erdvės vaikams. Senojo pastato lubų dekoras atkartojamas naujojo pastato interjere, šiuolaikiškai adaptuotas raštas medžio lubose suteikia gilumos ir ryšio tarp abiejų epochų interjerų. Statybų poveikis aplinkai buvo sumažintas iki minimalaus taikant pakartotinį medžiagų panaudojimą, kruopščiai atrenkant ilgaamžes statybines medžiagas, nepaliekant didelio kiekio atliekų proceso metu. Formuojant kraštovaizdį integruoti gamtinės įvairovės ir plėtros principai.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video