Knygos puslapiuose – spalvingas architekto gyvenimas

Knygos puslapiuose – spalvingas architekto gyvenimas

Vytautas Jurgis Dičius
Algimantas Mačiulis „Vytautas Jurgis Dičius. Architekto žvilgsniu“, Vilnius: Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2018, 184 p.

Algimanto Mačiulio knygos „Vytautas Jurgis Dičius. Architekto žvilgsniu“ pristatymas

Ši knyga apie spalvingą architekto profesoriaus Vytauto Jurgio Dičiaus asmenybę. V. J. Dičiaus kūrybos kraitį sudaro bauhauzo dvasia alsuojantys, neofunkcionalistiniai KPI miestelio Statybos, Radiotechnikos ir Cheminės technologijos fakultetų rūmai, modernios architektūros parduotuvė „Buitis“, visuomeninis centras „Girstupis“, nauji garsieji „Tulpės“ ir „Orbitos“ interjerai Kaune, skulptūrą primenantis restoranas „Nendrė“ Trakuose, rekreacinės architektūros etalonas Mokslų akademijos poilsio namai „Pilkasis garnys“ Palangoje, elegantiškieji Sporto rūmai Alytuje ir kt. Knygoje atspindėta įvairiapusė V. J. Dičiaus kūryba, pedagoginė, visuomeninė veikla.

Vietoj prologo

Kiekvieno žmogaus gyvenimas yra savitas ir nepakartojamas. Niekas negali pats pasirinkti, kada gimti. Antrojo pasaulinio karo ir pokario kartõs, gimusiųjų trečiajame ir ketvirtajame dešimtmetyje, gyvenimas vyko sudėtingomis Lietuvos valstybės permainų, okupacijų, priespaudos, depresijų sąlygomis. Kai kas siūlo jų, ne laiku gimusių, gyvenimus nurašyti kaip nepavykusius…

Pasakojimui apie spalvingą architekto profesoriaus V. J. Dičiaus asmenybę ir jo kūrybą medžiagos nereikėjo rinkti archyvuose, raustis dokumentuose. Tai lyg matymas iš arti. Taip susiklostė mūsų santykiai, kad ir gyvenimai tekėjo greta. Esame bendraamžiai, bendrakursiai, artimi bičiuliai. Todėl kolegos gyvenimo faktai yra patikrinti asmenine patirtimi, daugelis jų patikslinti jaukiai sėdint su Vytautu kavinėje ir gurkšnojant kavą…

V. J. Dičiaus kūrybos kraitį sudaro bauhauzo dvasia alsuojantys, neofunkcionalistiniai Kauno politechnikos instituto miestelio Statybos, Radiotechnikos ir Cheminės technologijos fakultetų rūmai, modernios architektūros parduotuvė „Buitis“, visuomeninis centras „Girstupis“, naujieji garsūs „Tulpės“ ir „Orbitos“ interjerai Kaune, skulptūrą primenantis restoranas „Nendrė“ Trakuose, rekreacinės architektūros etalonas Mokslų akademijos poilsio namai „Pilkasis garnys“ Palangoje, elegantiškieji Sporto rūmai Alytuje ir daugelis kitų.

Vytautas Jurgis Dičius. Lietuvos architektų rūmų nuotr.
Vytautas Jurgis Dičius. Lietuvos architektų rūmų nuotr.

Šalia kūrybinio architekto darbo V. J. Dičius dalyvauja ir visuomeninėje veikloje. Jis – ilgametis Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakulteto dekanas, studentų mylimas profesorius, Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas, vienas iš Lietuvos architektų rūmų steigėjų ir pirmasis jų pirmininkas, pirmasis Architektų kvalifikacijos komisijos pirmininkas, narys, dar ir dabar jį sutiksi įvairiose architektūros tarybose, komisijose. Profesoriui būdinga bekompromisė, principinga pozicija sprendžiant aktualiausius Lietuvos architektūros klausimus: jis imasi aktyvių veiksmų, kad būtų saugomas Vilniaus ar Kauno paveldas, kai žalojamas sostinės siluetas, kai teritorijų planavimo klausimus ima spręsti ne architektai, o komercinės struktūros, su jomis susieti administracijos, valdymo organai, kai viršų ima pinigai…

V. J. Dičiaus kūryba ir pedagoginis darbas yra pelnytai įvertinti – jis Lietuvos TSR nusipelnęs architektas, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiaus kavalierius, jam skirta premija už visuomeninių pastatų projektus. Pažindamas jo įgimtas savybes ir gana bohemišką natūrą suvoki, kad tie apdovanojimai, ordinai jam nėra svarbiausi gyvenime. Jis – geros nuotaikos, kolegų mėgstamas žmogus, nelinkęs nuobodžiauti, jį traukia aktyvi veikla ir artimas, linksmas bendravimas…

Įvairiapusė V. J. Dičiaus kūryba, pedagoginė, visuomeninė veikla, artimas jo gyvenimo pažinimas ir ilgametė mudviejų draugystė paskatino rašyti šią knygą.

Algimantas Mačiulis

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba. Architektūra) | 2018 rugpjūtis.

Temos: knyga, Vytautas Jurgis Dičius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai