Kinijos paveldo įženklinimas: nuo Tangų dinastijos iki komunistinio režimo lyderių

Kinijos paveldo įženklinimas: nuo Tangų dinastijos iki komunistinio režimo lyderių

Įprasta, kad naujų metų išvakarėse ar jau nurimus visoms linksmybėms pasaulio politikos ir ekonomikos analitikai kasmet braižo galimas įvykių tikimybių kreives. Aptariant visus ekonominius rodiklius ir geopolitinius neramumus išskirtinis dėmesys visada skiriamas vienai ekonomiškai stipriausių pasaulio valstybių – Kinijai, kurios spartus augimas tęsiasi jau 25 metus ir kuri pasaulį aprūpina ir žaliąja arbata, ir naujausiais „iPhone“ modeliais.

Ekonomistų vertinimu, nors 2015 metais Kinija neišsiskirs tokiu sparčiu augimu kaip pernai, ši valstybė nenustoja investuoti į savo plėtrą, stiprindama ne tik ekonomiką, bet ir istorinius ženklus, atkurdama ir naujam gyvenimui pritaikydama savo istorinį bei kultūros paveldą.

Imperatoriškieji Tangų rūmai – UNESCO pasaulio paveldo sąraše

Istorine ir kultūrine Kinijos sostine laikomas Sianas (anksčiau vadintas Čanganu), nuo kurio prasidėjo žymusis Šilko kelias, garsus ne vienu UNESCO puoselėjamu objektu – čia stovi ir valstybės saugoma, visame pasaulyje žinoma, daugelyje kino filmų veikusi terakotinių karių armija.

2014 metų vasarą Londone įsikūrusi architektų studija „Office for Architectural Culture“, kuriai vadovauja Taivane gimęs architektas Charlesas Phu, laimėjo pačioje Siano širdyje esančios maždaug 300 hektarų ploto teritorijos konversijos projekto konkursą, kurį įgyvendins „Xi’an Daming Palace Development Co.“ ir Daming (kin. „Įstabaus spindesio“) rūmų paveldo parko išsaugojimo institutas (ang. Daming Palace Heritage Park Preservation Institute). Šis mišrios paskirties projektas, kurio pirmojo etapo statybų pradžia numatyta 2016-ųjų pavasarį, apims Tangų dinastijai (viena žinomiausių iš 13 Kinijos imperatoriškųjų dinastijų, valdžiusi 618–907 metais) priklausiusių Daming rūmų paveldo parko dalį. Šiandien jis yra UNESCO pasaulio paveldo sąraše. Daugiau kaip 3 kvadratinių kilometrų plotą užimantys Daming rūmai, Šilko kelio kultūrų klestėjimo laikotarpiu buvę politinio ir kultūrinio gyvenimo centras, laikyti didžiausiu pasaulyje imperatoriškųjų rūmų kompleksu.

Pertvarka numatyta ir didžiuliame XX amžiaus pradžioje čia veikusio Dahua vilnos verpimo fabriko plote, sujungiant jį su rūmų kompleksu ir juos supančia aplinkine teritorija.

„Office for Architectural Culture“ pasiūlė, kad pirmoje projekto stadijoje būtų atkuriama apytiksliai 580 tūkst. kvadratinių metrų dydžio teritorija. Joje atsiras įvairių kultūrinės paskirties prekybos taškų, galerijų, A klasės biurų, kūrybinių dirbtuvių, darbo ir gyvenamųjų studijų, du penkių žvaigždučių viešbučiai, taip pat apartamentų, visuomenei atvirų didžiulių erdvių. Pagerbiant istorinę atmintį, Daming rūmų paveldo parke numatytas 12 tūkst. kvadratinių metrų plotą užimsiantis Šilko kelio muziejus. Drauge su greta įrengta dukart per metus vykstančių pasaulinių kultūros ir meno parodų erdve Šilko kelio muziejus taps centru ir platforma kultūriniams Eurazijos kontinento mainams.

Konkursą laimėjusioje architektų sukurtoje schemoje numatyta maksimaliai išplėsti urbanistinę žaliąją erdvę, o viešąsias zonas išskirstyti vertikaliais sluoksniais. Šis architektūrinis sprendimas sujungia rūmų parką, Dahua vilnos vėlimo fabriko ir aplinkines teritorijas.

Anot „Office for Architectural Culture“ vadovo Ch.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai