Žiniasklaidoje pasirodžius pranešimų apie Pavilnių ir Verkių regioniniuose parkuose dygstančius pastatus, pažeidimų ėmėsi ieškoti ir aplinkosaugininkai, ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos specialistai (VTPSI). Pastarieji aiškinosi, kiek statinių Verkių ir Pavilnių regioninių parkų teritorijose galėjo iškilti neteisėtai. Ir nors tyrimas dar nebaigtas, jau aišku – ne visi statiniai ir jų projektai atitinka teisės aktų reikalavimus.
Statybų inspektoriai patikrino šūsnį dokumentų: kelių dešimčių parkų teritorijoje pastatytų ar statomų pastatų ir inžinerinių statinių, taip pat dar nepradėtų statyti pastatų projektus ir statybą leidžiančius dokumentus (SLD). Kai kuriuose nustatyta įvairių pažeidimų.
Dažniausiai nesilaikyta Saugomų teritorijų įstatymo nuostatų dėl atstumo nuo statinių iki šlaito briaunų ar pastatų tūrio. „Pamirštama“ buvo ir apie draudimą statyti pastatus ar didinti jų tūrį šlaituose, kurių nuolydis didesnis kaip 15 laipsnių, taip pat – statyti arčiau kaip 50 metrų nuo šių šlaitų viršutinės ir apatinės briaunų.
Kai kuriuose žemės sklypuose statant statinius neatsižvelgta į Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrojo plano teritorijos užstatymo sprendinius. Tikrintoje teritorijoje nustatytas maksimalus užstatymo intensyvumas namų valdose – 0,2, neviršijant 300 kv. m sklypo užstatymo ploto. Nors pastatai žemės sklypuose Ribiškių tako 3, Dilgynės g. 3B, Žolyno g. 59 ir Šilo g. 88 (buvęs adresas Žolyno g. 63) baigti statyti ir įregistruoti Nekilnojamojo turto registre, nustatyta, kad 2007–2010 metais Vilniaus miesto savivaldybės administracija išdavė SLD pagal statinių projektus, kuriuose nurodytas užstatymo plotas didesnis už leistiną. Tas pats reikalavimas pažeistas ir statant pastatus Juodojo kelio 19 ir Verkių g. 136, jų statybos užbaigimo dokumentai dar nesurašyti.
Visi šie pastatai pastatyti gavus SLD ir yra eksploatuojami, todėl įvertinę, kad, ginant viešąjį interesą, susijusį su saugomų teritorijų apsauga, galimai būtų padaryta didesnė žala kitoms viešojo intereso sferoms socialinio teisingumo srityje, o pastatus pastatę asmenys dėl SLD teisėtumo neturėjo pagrindo abejoti, juolab kad duomenų apie jų pačių neteisėtą veikimą nėra, VTPSI tiesiog atkreipė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos dėmesį į nustatytus pažeidimus ir paragino imtis efektyvių priemonių, užtikrinančių tokių pažeidimų prevenciją.
Įpareigota aplinkos ministro VTPSI tikrino ir dar nepradėtų statyti ar statomų statinių SLD, išduotų 2013–2016 metais, teisėtumą. Patikrinus Verkių ir Pavilnių regioninių parkų teritorijoje 33 statinių SLD, 8 iš jų teisėtumas specialistams sukėlė abejonių. Į Saugomų teritorijų įstatymo nuostatas galimai neatsižvelgta išduodant statinių SLD žemės sklypuose Ribiškių tako 20, 21, 28, Ribiškių Didžiosios g. 9, Šilo g. 92 B, Šilo g. 92, Gulbinų g. 74 ir Kalvos g. 2.
Prieš priimdami sprendimus dėl nurodytų objektų SLD teisėtumo, VTPSI atstovai rugpjūčio 11 dieną kviečia Vilniaus miesto savivaldybės administracijos atstovus pasitarti ir pateikti visą turimą informaciją bei paaiškinimus dėl minėtų dokumentų. Papildomos informacijos paprašyta ir iš statytojų bei projektų vadovų.
Kreipimąsi į architektus po šios istorijos paskelbė ir Lietuvos architektų rūmai:
„Statybos teisėtumo klausimai neišvengiamai susiję ir su architektų veikla, tad Lietuvos architektų rūmai ragina architektus atidžiai vertinti užsakovo pageidavimų teisinius pagrindus, atsakingai taikyti galiojančius teisės aktus bei teritorijų planavimo dokumentus, kliautis savo profesionalumu, o esant poreikiui, konsultuotis su valstybinę priežiūrą vykdančia institucija ar kitais kompetentingais asmenimis.
Rudenį planuojame surengti kvalifikacijos tobulinimo kursus, skirtus saugomų teritorijų problematikai. Taip pat primename, kad Rūmų nariams teikiame nemokamas teisines konsultacijas profesinės veiklos klausimais. Siekiame būti naudingi Jūsų sudėtingame darbe.“
Pagal AM inf.