Top Baneris

Ką lietuviai gali pasiūlyti pasauliui?

2016 gruodžio 30 d.
Vertikalus dviračio stovas „Parkis“.
Vertikalus dviračio stovas „Parkis“.
Pasidalykite straipsniu

Lietuviški pieno baltymo pluošto ar alijošiumi prisotinti drabužiai, išmanus žvejybos sonaras, papildytosios realybės knygelės vaikams, išmaniosios termožaliuzės – jau ne naujiena. Ką unikalaus šiemet sukūrė ar rinkai pristatė lietuviai? Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) siūlo susipažinti su kasdienai pritaikomų, šių metų įdomiausių lietuviškų inovacijų apžvalga.

„Lietuviai – talentingi, išmanūs ir turi idėjų, kurių semiasi tiek iš mokslo, tiek iš aplinkos. Kasmet Lietuvoje į rinką pateikiama keli šimtai inovatyvių produktų, kurie stebina išradingumu. Ar idėja bus sėkminga ir pritrauks tolesnių investicijų, lemia daugybė veiksnių, tokių kaip gero verslo plano parengimas, rinkos analizė ir kt. Šiemet turime kuo pasidžiaugti įvairiose srityse ir tikimės, kad šių metų inovatyvios idėjos virs sėkmingomis verslo istorijomis“, – teigia MITA direktorius Kęstutis Šetkus.

Robotas – mobilus kioskas. Startuolis „Logistikos inovacijos“ nustebinęs su siuntų pristatymo robotu „Sidewalk“, šiemet ėmėsi naujos nišos ir kartu su mokslininku iš Izraelio sukūrė robotą – mobilųjį kioską „Mio“. Tai – autonomiškai veikiantis robotas, kuris važinėja viešojoje erdvėje ir privažiavęs pasiūlo jums įsigyti gaiviųjų gėrimų, užkandžių ir kitų smulkmenų. Jau rugpjūtį išbandytas Vilniaus Vingio parke ir Katedros aikštėje bei Izraelio sostinėje šis išradimas parodė potencialą – įvykdytų transakcijų skaičius per dieną viršijo stacionarių savitarnos kioskų vidurkį.

mio

Išmanus vonios kilimėlis. VGTU studentai šiemet itin pasižymėjo. Sukūrė ne tik itin atsparų asfalto mišinį, sugalvojo, kaip iš avių vilnos atliekų gaminti termoizoliacines medžiagas, sukūrė unikalią automobilio valdymo sistemą, kuri leidžia automobiliui judėti mobilojo internetu greičiu, bet ir šildantį, savaime išdžiūstantį vonios kilimėlį „Warm Feet Mat“. Atsistojus ant kilimėlio, jis automatiškai įsijungia 15 minučių šildymo ciklui. Įkrauti kilimėlį reikėtų tik kartą per savaitę, o tą galima padaryti paprasčiausiu įkrovikliu.

Automatizuotas dviračių statymas. Kelerius metus lietuvių tobulintas išradimas „Parkis“ yra unikalus, šiuo metu patentuojamas stilingas įrenginys, pagal savo veikimo principą neturintis analogų. Jis padeda išspręsti dvi problemas: sutaupyti iki 40 proc. vietos namuose, biure ar lauke statant dviratį, taip pat leidžia pastatyti dviratį vertikaliai, nenaudojant fizinės jėgos. Pirmą kartą visuomenei oficialiai buvo pristatytas rudenį „Išmani Lietuva – išmanūs startuoliai“ parodoje, kuomet „Parkis“ sulaukė didelio susidomėjimo ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniu mastu. Lapkritį sutelktinio finansavimo platformoje „Kickstarter“ pradėję kampaniją jie su kaupu viršijo savo lūkesčius ir gavo net 78.505 eurų investicijų. „Viral thread“ paskyroje vaizdo įrašas apie „Parkį“ buvo peržiūrėtas net 24 mln. kartų, juo pasidalyta 260 tūkst. kartų, 61 tūkst. paspaudė „patinka“ mygtuką.

Grojantis ir šviečiantis parko suoliukas. Viešųjų paslaugų stotelės, varomos saulės ir vėjo energija, kūrėjai „Militera“ šiemet ieškojo naujų būdų kaip, kur ir kokiomis sąlygomis galėtų pritaikyti savo koncepciją. Šių metų pabaigoje jie pristatė išmanaus parko suoliuko prototipą, kuris turėtų ypač džiuginti jaunimą. Prisėdus ant suoliuko, galima įkrauti telefoną, naudojantis belaide sąsaja klausytis muzikos per suolelyje įmontuotas garso kolonėles. Vakarais, saulės energija varomas suoliukas viešąsias erdves galėtų pagyvinti skleidžiama šviesa. Kūrėjai tikina, kad į suoliuką galėtų integruoti ir daugiau užsakovo pageidaujamų funkcijų: video, belaidžio interneto prieiga ir kt.

Atsparusis telefonas. Bendrovės „Redlainas“ komanda dar praėjusių metų pabaigoje ir šių metų pradžioje pristatė net du naujus gaminius – atnaujintą 4G išmanųjį „Getnord Onyx“, atitinkantį karinės pramonės įrenginiams keliamus standartus ir „Getnord Lynx“. Tai pirmieji lietuviai, sumanę gaminti aplinkai itin atsparius mobiliuosius telefonus ir planšetes. „Getnord“ telefonai yra atsparūs vandeniui, smūgiams, šalčiui, karščiui ir dulkėms. Šiuo metu jie ypač vertinami Vokietijoje. „Getnord Onyx“ atrodo kaip naujas, net pervažiavus automobiliu.

Atvirukas virstantis kaleidoskopu – kūrybinių industrijų inovacija su potencialu tapti įdomiausiu lietuvišku suvenyru – „Paperscope“. Nors kaleidoskopo idėja nenauja, tačiau idėjos autoriai sumanė dizaino inovaciją – naują kaleidoskopų pritaikymo būdą. Kaleidoskopas yra siunčiamas lyg atvirukas su priedais – asmeniniais įspūdžiais iš kelionių, pavyzdžiui, gintaro gabalėliais, akmenėliais, smėliu, sauja gėlių. Atviruko gavėjas pats pagal instrukciją susikonstruoja kaleidoskopą. Idėja šį rudenį sutelkinio finansavimo platformoje „Kickstarter“ sulaukė 16.762 eurų investicijų.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video