Top Baneris

Iškilo grėsmė inžinerijos specialistų ruošimo kalvei

2023 birželio 12 d.
statybu inzinerija
Pasidalykite straipsniu

Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) gavo žinią iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, kurioje pateikiamas sprendimas likviduoti vienintelę Vilniaus apskrityje veikiančią ir 1700 studentų turinčią technologijų kolegiją.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos spaudos konferencijoje 2023 m. birželio 6 d. buvo paskelbtas ministerijos sudarytos komisijos dėl kolegijų tinklo pertvarkos siūlymas Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijai (VTDK) prijungti prie Vilniaus kolegijos. LSA bendruomenė išreiškia nerimą dėl prasidėjusio valstybinių kolegijų tinklo pertvarkymo proceso ir nepritaria VTD likvidavimui, rašoma pranešime spaudai.

Šalies verslas jau ne vienerius metus patiria vis didėjantį kvalifikuotų inžinerinių specialybių darbuotojų stygių. Taip pat, anot LSA prezidento Daliaus Gedvilo, tinklo pertvarka gali neigiamai paveikti nusistovėjusius inžinerinei pramonei reikalingų specialistų rengimo procesus bei abipusėmis pastangomis sukurtą mokslo ir verslo bendradarbiavimą.

„Kvalifikuotų darbuotojų rengimas kolegijose – ilgalaikis, sudėtingas ir atsakingas procesas, kurio sutrikdymą iškart ir, deja, ilgam pajustų verslas. Manome, kad tai neatitinka deklaruojamų valstybinių kolegijų tinklo pertvarkos tikslų“, – sako LSA prezidentas.

D. Gedvilas pažymi, jog LSA, kaip socialinis partneris, nebuvo įtraukta į kolegijų pertvarkos ruošimo procesą, nors didelė dalis kolegijos absolventų dirba būtent statybų sektoriuje.

LSA nuomone, mokslo organizacijų jungimas siekiant optimizuoti administravimo išlaidas, yra neigiamas. Šiam planui nepritarė ir dar keturios asociacijos, kurios į savo įmones taip pat kviečia šios kolegijos absolventus. Pasak D. Gedvilo, ši kolegijų tinklo reorganizacija ir 70-ies veiklos metų istoriją turinčios VTDK likvidavimas turės neigiamas pasekmes, bus sukurta rizika prarasti vis mažiau populiarias, tačiau šaliai labai reikalingas specialybes.

„Ministerijos vykdomai kolegijų tinklo reorganizacijai ir VTDK likvidavimui nepritariame. Šie veiksmai sąlygos veiklos sinergijos praradimus ir specializacijos teikiamas naudas. Ypač atsakingai ir pamatuotai turi būti planuojami jungimai, kuomet mokymo organizacijos yra pernelyg skirtingos savo veikla, pavyzdžiui, kuomet sujungiama techninės ir humanitarinės pakraipos organizacijos. Tokiu būdu atsiranda rizika prarasti šiuo metu vis mažiau populiarias, tačiau šalies ūkiui labai reikalingas technologines specialybes“, – teigia D. Gedvilas.

LSA prezidentas akcentuoja, jog prijungimas, o ne sujungimas, kaip pertvarkos teisinė forma, taip pat turi paslėptų neigiamų niuansų, kadangi sukuriamas įspūdis, kad prijungta organizacija yra mažiau reikšminga ar svarbi nei ta, prie kurios yra prijungiama. „Tokiu būdu moksleivių akyse sumenksta prijungiamos organizacijos per daugybę metų sukurta reputacija, bevertis tampa jos vardas“, – pažymi D. Gedvilas.

Siekiant išsaugoti inžinerinių specialybių darbuotojų kvalifikacijos lygį ir parengti šalies ūkiui pakankamai tokių specialistų, LSA nuomone, VTDK turėtų išlikti savarankiška kolegija ir jos prijungimui prie Vilniaus ar kitos kolegijos nepritaria.

Šiuo metu VTDK studijuoja 1702 studentai, o ministerijos nustatytas minimalus studentų skaičius kolegijoje turėtų būti 1200. VTDK į darbo rinką jau išleido šimtus inžinerijos srities specialistų: 2020 m. – 471 absolventą, 2021 m. – 456, 2022 m. – 364 absolventai.

Pažymėtina, jog apie 30 įmonių atstovų yra VTDK studijų programų komitetuose, apie 90 įmonių atstovų aktyviai dalyvauja kvalifikavimo komisijose (baigiamųjų darbų gynimo komisijose), o darbo santykiais su kolegija susieti apie 35 dėstytojai. Ne viena verslo įmonė skiria vardines stipendijas kolegijoje studijuojantiems studentams. Daugiausia 2022 m. priimtųjų į I kursą pagal bendrojo lavinimo mokyklos baigimo vietą buvo iš Vilniaus apskrities – 56,7 procentai.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video