Geras projektas – investicija
Dar vienas ryškus FIDIC indėlis – kurti rekomendacijas, kaip įgyvendinti viešuosius projektavimo paslaugų pirkimus naudingiausio pasiūlymo (kokybės) pagrindu, tai yra geriausiam metodui projektavimo firmai statinio projektavimo konkursuose parinkti. Dabar Lietuvoje taikomas minimalios projektavimo paslaugų kainos principas pripažįstamas absoliučiai netinkamu projektavimo paslaugoms įvertinti, nes už mažiausią kainą galima parengti ir nupirkti tik patį prasčiausią projektą.
Juk projektavimo procese sukuriama pridėtinė vertė ilgalaikiam realizuoto projekto gyvavimo ciklui, todėl užmokestis už projektą yra ne išlaidos, bet investicija. Projektavimas yra intelektinės paslaugos, ir daug subtilybių išryškėja būtent projektavimo proceso metu. Todėl svarbiausias kokybės veiksnys yra profesinė projektuotojo kompetencija ir patirtis.
FIDIC rekomenduoja laikantis šalies įstatymų atsakingiems projektams kviesti žinomas ir analogiškus projektus rengusias įmones. Jos turėtų nurodyti konkrečius projektuotojus, pateikti jų patirties aprašymus. Po to būtų išrenkamos 3–6 įmonės, pateikusios naudingiausius siūlymus užsakovo parengtai techninei specifikacijai realizuoti. Į šį trumpąjį sąrašą įtrauktos geriausius pasiūlymus teikusios įmonės būtų suskirstomos pagal pasiūlymo naudingumo lygį ir iš eilės kviečiamos derėtis dėl paslaugų kainos.
Iš pradžių derybos vyktų su geriausią pasiūlymą pateikusia firma. Nepavykus susitarti, būtų deramasi su antra, trečia ir t. t. Priėjus susitarimą būtų pasirašoma projektavimo paslaugų sutartis techniniam projektui parengti.
Konferencijoje buvo pristatytas jau trečias metodinių nurodymų leidinys, jis įteiktas ir Lietuvos viešųjų pirkimų tarnybai. Pažymėtina, kad siūlymams vertinti turėtų būti sudaroma tarpžinybinė specialistų grupė.
Svarbus ir projektavimo įmonės veiklos skaidrumo bei sąžiningumo vadybos sistemos FIMS įgyvendinimas – jis Lietuvoje dar nerado savo vietos. Ši sistema taikoma kovai su korupcija ir skaidrumui užtikrinti.
Lietuvoje FIDIC plačiausiai žinoma kaip statybos sutarčių sąlygų modelių rengėjas. Šių sutarčių sąlygų knygų rengimas ir mokymai šalyse kviečiant FIDIC akredituotus lektorius yra
FIDIC verslo plano dalis pagrindinės veiklos išlaidų daliai kompensuoti. Šie leidiniai, vadinami Raudonąja, Geltonąja, Sidabrine ir kitokiomis knygomis, jau senokai naudojami ir Lietuvoje. Apklausus 13 šalių, beveik visur šie modeliai dažniausiai naudojami tuomet, kai to prašo statybos užsakovas arba kai projektuojama eksportui. Įdomu, kad Lenkijoje šios knygos labai populiarios, o štai Skandinavijos šalyse įsitvirtina lėtokai. Beje, ir Latvijoje esama tam tikrų sąlygų joms taikyti.
Inžinierių svarbos supratimo didinimas
Visuomenėje dažnai manoma, kad statinio kokybę lemia tik architektūra. Tačiau kartu su architektu sudėtingo statinio projektą rengia dar bent 6 ir daugiau įvairių specialybių inžinierių, neretai lemiančių statinio eksploatavimo trukmę bei išlaidas. Juk ne be reikalo žymus architektas Le Corbusier dar praėjusiame šimtmetyje yra pasakęs, kad namas – tai mašina gyventi.
Kiekvienoje konferencijoje vyksta ir baigiamoji FIDIC nuotoliniu būdu rengiama Jaunųjų profesionalų kvalifikacijos tobulinimo sesija. Šiais metais šių mokymų diplomus, parengę baigiamąjį darbą, gavo net trisdešimt jaunų žmonių. Beje, Lietuvoje atsirado nežinia kieno išduotų diplomų, suteikiančių skambią FIDIC inžinieriaus kvalifikaciją. Tačiau tokios kvalifikacijos FIDIC nepripažįsta. Yra numatomi FIDIC arbitrai, kurie atlikus tam tikrą testavimą įtraukiami į FIDIC prezidento sąrašą tarptautiniams projektams vykdyti.
Pasaulyje daug dėmesio skiriama inžinieriaus, kaip visuomenės gerovės kokybės kūrėjo, įvaizdžiui stiprinti. Konferencijoje apie inžinierių indėlio svarbą gyvenimo kokybei užtikrinti nuomonę reiškė ne tik statybos projektavimo specialistai, bet ir „Formulės 1“ „Grand Prix“ lenktynininkas Davidas Coulthardas, didžiųjų verslo įmonių vadovai, kai kurių šalių ministerijų bei regionų administratoriai, universitetų profesoriai ir kiti.
Lietuvos projektuotojams atstovavo FIDIC visateisė narė Lietuvos projektavimo įmonių asociacija, šiemet atšventusi 10 metų sukaktį ir 9 metų narystę šioje pasaulinėje federacijoje. Žinoma, ne viską įmanoma greitai įgyvendinti Lietuvoje, vis dėlto būtina žinoti pasaulinės inžinerijos uždavinius ir kryptis.