Generacinio dizaino programos – statybų sektoriui

Generacinio dizaino programos – statybų sektoriui

cove.tool 1

Generacinis dizainas (GD) dažnai naudojamas mechanikos ir aviacijos sektoriuose, tačiau dėl skirtingo pobūdžio projektavimo uždavinių, sprendžiamų pastatų projektavime ir statybose, tik neseniai ši technologija pritaikyta ir šioje srityje. Vienas esminių pokyčių, nulėmusių augantį šios technologijos naudojimą tarp projektuotojų, – GD prieinamumas. Šiuolaikiniai sprendimai pasižymi labai patobulėjusia vartotojo sąsaja, lankstumu formuojant uždavinius bei aiškiai ir lengvai perteikiamais optimizavimo rezultatais.

Algoritmai, įvertinantys projektavimo sprendinius

Šią technologiją galima paaiškinti kaip projektavimo uždavinių algoritmizavimą, t. y. aprašymą taisyklėmis, jo automatizavimą bei optimizavimą, taikant įvairius mašininio mokymosi algoritmus, siekiant rasti optimalius sprendimus pagal užsibrėžtus kriterijus. Šios technologijos taikymas yra itin perspektyvus sprendžiant dažniausiai pasitaikančius daugiakriterinius projektavimo uždavinius, tokius kaip optimalaus sklypo užstatymo sprendimas, racionalaus patalpų suplanavimo įvertinimas, konstrukcinės pastato schemos įvertinimas bei statybos sąnaudų optimizavimas.

Žinoma, nors pati technologija ir tapo labiau prieinama projektuotojams, prieš pradedant ja naudotis svarbu įsivertinti kelis faktorius: uždavinio kompleksiškumą, laiko sąnaudas uždaviniui algoritmizuoti, kaip kiekybiškai apibrėžti, ką reiškia optimalus sprendimas, ir kurį GD įrankį naudoti. Šiame straipsnyje apžvelgsime šiuo metu tiek rinkoje esančius, tiek dar vystomus GD sprendinius statybų sektoriaus dalyviams.

Pagrindiniai programiniai sprendimai

Revit 2021 Generative Design – naujai atsiradęs sprendimas dirbantiems „Autodesk“ ekosistemoje. Integracija su darbine programine įranga yra vienas didžiausių privalumų, leidžiančių GD pritaikyti beveik bet kokiems projektavimo uždaviniams nedarant esminių pakeitimų esamai projektavimo eigai.

Rhinoceros + Grasshopper + Galapagos komplektas – analogiškas sprendimas dirbantiems tiek kitose programinės įrangos ekosistemose, tiek jau minėtoje.

Abu šie programiniai sprendimai suteikia daugiausia lankstumo ir konfigūravimo galimybių, palyginus su visais kitais toliau pateiktais. Jais galima optimizuoti begales įvairių projektavimo uždavinių, tačiau uždavinio apibrėžimui ir algoritmizavimui reikės skirti laiko.

Specializuoti ir nišiniai sprendimai – taip pat svarbūs

Toliau paminėti sprendiniai suteikia galimybę projektuotojams spręsti tam tikrus nišinius ar dažniausiai pasitaikančius uždavinius per specializuotus GD įrankius ar platformas paaukojant dalį lankstumo bei universalumo mainais į greitesnį ir paprastesnį naudojimą.

Testfit.io – aktyviai vystomas GD įrankis, kuris leidžia projektuotojams automatiškai sugeneruoti optimalias patalpų išdėstymo, automobilių statymo vietų bei sklypo užstatymo schemas. Jis yra gana lankstus ir leidžia koreguoti rastą sprendinį rankomis.

testfit.io 1

Hypar.io – sistema, kurioje visas GD procesas yra sudalytas į tam tikras tarpusavyje susietas funkcijas. Leidžiama rinktis, kurias funkcijas naudoti, o kurių ne, todėl platforma sudaro sąlygas itin greitai pradėti spręsti norimą projektavimo uždavinį, ar tai būtų statinio išdėstymo, patalpų planavimo, kolonų tinklo konfigūravimas, ar fasado elementų optimizavimas.

Hypar demo 1

Cove.tool – pasirinko kiek labiau specializuotą kelią ir GD taiko pastato energijos sąnaudų bei kaštų analizei ir optimalių sprendimų radimui. Platforma taip pat pasižymi labai puikiomis rezultatų vizualizavimo galimybėmis.

cove.tool 3

Asterisk* specializuojasi į konstrukcinių problemų sprendimą. GD čia taikomas siekiant rasti optimalų konstrukcinį kolonų bei sijų išdėstymą pagal pateiktą pastato tūrinį modelį ar netgi optimizuoti tiek statinio tūrį, tiek konstrukcijas.

Asterisk 1

Finch3d – siauresnio profilio sistema, orientuota labiausiai į architektus. Ji leidžia dinamiškai generuoti gyvenamųjų patalpų užstatymą ir kambarių išdėstymą ir taip sutaupyti architekto laiką.

Finch3D 2

Generacinis dizainas labai sparčiai populiarėja statybų sektoriuje ir atsiranda vis naujų platformų, leidžiančių automatizuoti vis didesnę dalį šiuolaikinio projektavimo. Galbūt su laiku išgirsime ir lietuviškų startuolių sėkmės istorijų.

Dr. Regimantas Ramanauskas yra UAB „Invoke Shift“ vadovas.

[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]

„Statyba ir architektūra“ Facebook puslapyje svarbiausias naujienas sužinokite pirmieji:


[/su_note]

Temos: generacinis dizainas, Inžinerija, Regimantas Ramanauskas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai