Panevėžyje vietoje kino teatro „Garsas“ rengiantis statyti menininko Stasio Eidrigevičiaus menų centrą (SEMC), kitą savaitę senasis pastatas miesto centre bus griaunamas, BNS patvirtino Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna.
Savivaldybė, pasak jo, taip pat rado laikinas patalpas šiame pastate veikusiam kino centrui – „Garsas“ keleriems metams persikels į miesto pakraštyje esančias Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės paslaugų ir verslo mokyklos patalpas.
„Viduje darbai intensyviai vyksta: salėse įranga, kėdės demontuojamos, pervežimui organizuojamas transportas, dalis bus pervežama į Rimkevičaitės mokyklą, dalis sandėliavimui. Lauke, matyt, dar palaukus vieną kitą dieną, oras pagerės ir taip pat prasidės darbai. Fiziškai kalbėjome, kad teritorijos darbai užtruks apie mėnesį. Manau, kitą savaitę pirmieji demontavimo darbai gali prasidėti“, – sakė T. Jukna.
Projektą vykdo konkursą laimėjęs Panevėžio statybos trestas (PST).
Savivaldybės iniciatyvai per kelerius metus vietoje „Garso“ pastatyti menų centrą priešinasi kai kurie visuomenininkai, raginantys išsaugoti senąjį pastatą. Valstybinė kultūros paveldo komisija taip pat pasisakė prieš kino teatro pastato griovimą.
Taip pat savivaldybė buvo įsivėlusi į teisinius ginčus su Statybų inspekcija, galiausiai sudaryta taikos sutartis, o pats menininkas rugpjūtį viešai pareiškė ketinimų perduoti kolekciją atsisakantis.
Pasak T. Juknos, šiuo metu teisinių ir kitų kliūčių centrui neliko, o pokalbiai su S. Eidrigevičiumi, įsitraukus ir kultūros ministrui Simonui Kairiui, „vyksta pakankamai pozityviai“.
„Sakyčiau, yra didžiulė paspirtis ir dėkui kultūros ministrui, kuris tą idėją palaiko. Aišku, viešojoje erdvėje tenka turėti dvi nuomones: viena, kuri neaišku dėl ko ten kovoja, kita – kurie supranta, kad tokio lygmens kultūros centras abejonių nekelia, kad jis turėtų čia būti. Buvo ir plakatų prikabinėta, ir fakelų prikaišiota, tiesiog, rangovas iš ryto nusirenka viską nuo savo tvoros ir tęsia darbus“, – kalbėjo T. Jukna.
Panevėžio savivaldybės atstovai tvirtina, kad laikinos patalpos kinui rastos konsultuojantis su kino centro „Garsas“ atstovais. Už kelių šimtų metrų čia įsikūręs ir kitas, komercinis kino teatras.
„Garsas“ kelerius metus taip pat planuoja kino seansus rodyti parkuose ir kitose atvirose, atnaujintose erdvėse.
„Mūsų biudžetinė įstaiga išsinuomojo apie tūkstantį kvadratinių metrų erdvės, ten yra ir amfiteatrinė salė, kur bus įrengta apie šimtas vietų žiūrovams. Patalpos bus pritaikytos kinui rodyti, stengiamės į tai minimaliai investuoti. Manau, tai truks iki balandžio-gegužės, tada turėtų jau atsirasti galimybė žiūrėti filmus. Tik neaišku, ar mūsų padėtis dėl pandemijos tai leis“, – sakė T. Jukna.
Anot jo, baigus SEMC statybas, nekomercinis kinas vėl turėtų grįžti į miesto centrą.
Nauja Kino salė numatyta atskirame komplekse šalia Menų centro korpuso. Čia vienu metu nekomercinį kiną stebėti galės apie 80 žiūrovų. Premjerų ir kitų renginių, kuriems bus reikalingos didesnės patalpos, metu kino industrijos atstovai galės pasinaudoti multifunkcine sale. Ji taip pat bus pritaikyta ir kino filmams rodyti.
3,7 tūkst. kvadratinių metrų ploto dabartinio kino centro „Garsas“ pastatą Respublikos gatvėje PST įsipareigojo už daugiau kaip 9 mln. eurų rekonstruoti per 20 mėnesių, vėliausiai darbai gali būti baigti 2023-iųjų pavasarį.
Pastate planuojama įkurti muziejų, ekspozicijų sales, transformuojamas edukacijų erdves, atsiras ir holai, infocentras, meno knygynas, mediateka, vėliau – antstatas su stogu, pritaikytas apžvalgos aikštelei, ekspozicijoms ir kameriniams renginiams.
Sutarta, kad muziejaus nuolatinės ekspozicijos pagrindą sudarys menininko multifunkcionalisto S. Eidrigevičiaus darbų kolekcija. Taip pat bus pristatomi Panevėžyje vykstančių meno bienalių, simpoziumų metu sukurti profesionaliojo meno kūriniai.
Lietuvos kino ir kultūros bendruomenė, nurodydama eilę priežasčių išsaugoti kino teatrą, 2018 m. kreipėsi į Seimą, Panevėžio savivaldybę, Kultūros ministeriją ir Panevėžio miesto Nekilnojamo paveldo vertinimo tarybą. Šį kreipimąsi pasirašė per šimtą aktorių, režisierių, prodiuserių, operatorių, kino teatrų vadovų, kino kritikų ir kitų kino bendruomenės atstovų.
Tarptautinės kino asociacijos „Europa Cinemas“ generalinis direktorius Claude-Eric Poiroux 2019 m. dėl „Garso“ išsaugojimo asmeniškai kreipėsi į Panevėžio merą.
Anot portalo jp.lt, pilietinė iniciatyvinė grupė „Išsaugoti Garsą“, teigianti, kad atstovauja per 4 tūkstančius peticiją pasirašiusių Lietuvos piliečių, nesutinka su kino teatro ,,Garsas“ rekonstrukcija. Todėl, Sausio 13-osios išvakarėse, iniciatyvinės grupės atstovai ant aptvertos „Garso“ teritorijos tvoros iškabino plakatus, su užrašais stabdančiais statybas.
Sovietmečiu statytas „Garso“ kino teatras duris atvėrė 1968-aisiais.
[poll id=”2″]
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
. Leave new
Kokie ten miesto gyventojai? Grupė senu zmoniu ir tiek. O jeigu taip patinka, tai tegul tie gyventojai susimeta ir issaugo ta sena Garsa 😄😄
Šaunu! Labai fainai naujas pastatas atrodys. O Garsas absoliuciai atgyvenes . Jau seniai reikejo griaut.
Panevėžys tik pralošia. Kodėl? Vietoje dviejų skirtingų kultūrinių pastatų bus tik vienas, dar didelis pralošimas – nuvilti, supykdyti ir supriešinti panevėžiečiai. Kam reikėjo šių „pralošimų”? Klausimas geras.
Puiku,tegul naujinasi Panevėžys…nes viskas stovi nuo sovietiniu laiku.. Stotis,baisi,,sarmata prieš svečius.
galima ginčytis dėl „Garso” architektūrinės vertės, bet savivaldybė priešina gyventojus, ne kitaip. Tikrai labai stebina toks ėjimas prieš miestiečių valią. Ir ne „trys bobutės”, kaip čia kažkas sakė, jūs gal pasidomėkite.
Siuksliu kruva sena, idomu kaip anksciau niekas nesumaste griaut. Salta, niekas ne vyksta, 3 bobeles ir tiek….. Pagaliau
Pasibaisėtina, kaip miestas (savivaldybė) gali eiti „volu” prieš miesto gyventojų, o taip pat ir didelės dalies kultūros žmonių nuomonę…