Top Baneris

„Garsą“ griaus kitą savaitę, filmų peržiūra perkeliama į profesinę mokyklą (14)

2021 sausio 18 d.
kino teatras garsas wikipedia nuotr
Kino centras „Garsas“.
Pasidalykite straipsniu

Panevėžyje vietoje kino teatro „Garsas“ rengiantis statyti menininko Stasio Eidrigevičiaus menų centrą (SEMC), kitą savaitę senasis pastatas miesto centre bus griaunamas, BNS patvirtino Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna.

Savivaldybė, pasak jo, taip pat rado laikinas patalpas šiame pastate veikusiam kino centrui – „Garsas“ keleriems metams persikels į miesto pakraštyje esančias Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės paslaugų ir verslo mokyklos patalpas.

„Viduje darbai intensyviai vyksta: salėse įranga, kėdės demontuojamos, pervežimui organizuojamas transportas, dalis bus pervežama į Rimkevičaitės mokyklą, dalis sandėliavimui. Lauke, matyt, dar palaukus vieną kitą dieną, oras pagerės ir taip pat prasidės darbai. Fiziškai kalbėjome, kad teritorijos darbai užtruks apie mėnesį. Manau, kitą savaitę pirmieji demontavimo darbai gali prasidėti“, – sakė T. Jukna.

Projektą vykdo konkursą laimėjęs Panevėžio statybos trestas (PST).

Savivaldybės iniciatyvai per kelerius metus vietoje „Garso“ pastatyti menų centrą priešinasi kai kurie visuomenininkai, raginantys išsaugoti senąjį pastatą. Valstybinė kultūros paveldo komisija taip pat pasisakė prieš kino teatro pastato griovimą.

Taip pat savivaldybė buvo įsivėlusi į teisinius ginčus su Statybų inspekcija, galiausiai sudaryta taikos sutartis, o pats menininkas rugpjūtį viešai pareiškė ketinimų perduoti kolekciją atsisakantis.

Pasak T. Juknos, šiuo metu teisinių ir kitų kliūčių centrui neliko, o pokalbiai su S. Eidrigevičiumi, įsitraukus ir kultūros ministrui Simonui Kairiui, „vyksta pakankamai pozityviai“.

„Sakyčiau, yra didžiulė paspirtis ir dėkui kultūros ministrui, kuris tą idėją palaiko. Aišku, viešojoje erdvėje tenka turėti dvi nuomones: viena, kuri neaišku dėl ko ten kovoja, kita – kurie supranta, kad tokio lygmens kultūros centras abejonių nekelia, kad jis turėtų čia būti. Buvo ir plakatų prikabinėta, ir fakelų prikaišiota, tiesiog, rangovas iš ryto nusirenka viską nuo savo tvoros ir tęsia darbus“, – kalbėjo T. Jukna.

SEMC
semc pasiulymai 6
Stasio Eidrigevičiaus menų centras (SEMC) („IMPLMNT architects“ vizual.)

Panevėžio savivaldybės atstovai tvirtina, kad laikinos patalpos kinui rastos konsultuojantis su kino centro „Garsas“ atstovais. Už kelių šimtų metrų čia įsikūręs ir kitas, komercinis kino teatras.

„Garsas“ kelerius metus taip pat planuoja kino seansus rodyti parkuose ir kitose atvirose, atnaujintose erdvėse.

„Mūsų biudžetinė įstaiga išsinuomojo apie tūkstantį kvadratinių metrų erdvės, ten yra ir amfiteatrinė salė, kur bus įrengta apie šimtas vietų žiūrovams. Patalpos bus pritaikytos kinui rodyti, stengiamės į tai minimaliai investuoti. Manau, tai truks iki balandžio-gegužės, tada turėtų jau atsirasti galimybė žiūrėti filmus. Tik neaišku, ar mūsų padėtis dėl pandemijos tai leis“, – sakė T. Jukna.  

Anot jo, baigus SEMC statybas, nekomercinis kinas vėl turėtų grįžti į miesto centrą.   

Nauja Kino salė numatyta atskirame komplekse šalia Menų centro korpuso. Čia vienu metu nekomercinį kiną stebėti galės apie 80 žiūrovų. Premjerų ir kitų renginių, kuriems bus reikalingos didesnės patalpos, metu kino industrijos atstovai galės pasinaudoti multifunkcine sale. Ji taip pat bus pritaikyta ir kino filmams rodyti.

3,7 tūkst. kvadratinių metrų ploto dabartinio kino centro „Garsas“ pastatą Respublikos gatvėje PST įsipareigojo už daugiau kaip 9 mln. eurų rekonstruoti per 20 mėnesių, vėliausiai darbai gali būti baigti 2023-iųjų pavasarį. 

Pastate planuojama įkurti muziejų, ekspozicijų sales, transformuojamas edukacijų erdves, atsiras ir holai, infocentras, meno knygynas, mediateka, vėliau – antstatas su stogu, pritaikytas apžvalgos aikštelei, ekspozicijoms ir kameriniams renginiams. 

Sutarta, kad muziejaus nuolatinės ekspozicijos pagrindą sudarys menininko multifunkcionalisto S. Eidrigevičiaus darbų kolekcija. Taip pat bus pristatomi Panevėžyje vykstančių meno bienalių, simpoziumų metu sukurti profesionaliojo meno kūriniai.

kino teatras garsas
Kino teatro „Garsas“ didžioji salė.

Lietuvos kino ir kultūros bendruomenė, nurodydama eilę priežasčių išsaugoti kino teatrą, 2018 m. kreipėsi į Seimą, Panevėžio savivaldybę, Kultūros ministeriją ir Panevėžio miesto Nekilnojamo paveldo vertinimo tarybą. Šį kreipimąsi pasirašė per šimtą aktorių, režisierių, prodiuserių, operatorių, kino teatrų vadovų, kino kritikų ir kitų kino bendruomenės atstovų.

Tarptautinės kino asociacijos „Europa Cinemas“ generalinis direktorius Claude-Eric Poiroux 2019 m. dėl „Garso“ išsaugojimo asmeniškai kreipėsi į Panevėžio merą.‎‎

Anot portalo jp.lt, pilietinė iniciatyvinė grupė „Išsaugoti Garsą“, teigianti, kad atstovauja per 4 tūkstančius peticiją pasirašiusių Lietuvos piliečių, nesutinka su kino teatro ,,Garsas“ rekonstrukcija. Todėl, Sausio 13-osios išvakarėse, iniciatyvinės grupės atstovai ant aptvertos „Garso“ teritorijos tvoros iškabino plakatus, su užrašais stabdančiais statybas.

Sovietmečiu statytas „Garso“ kino teatras duris atvėrė 1968-aisiais.

 

Ar pritariate Panevėžio kino teatro „Garsas“‎ griovimui‎?

 • Ne, kino teatrą reikia išsaugoti ir renovuoti 66% (559)
 • Taip, jo vietoje turi iškilti S.Eidrigevičiaus menų centras 32% (273)
 • Man neaktualu 2% (15)

Balsavo: 847

Kraunama ... Kraunama ...

 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
 • J Slyvatis

  2021-02-28, 13:59  

  Garso nugriauti negalima, tai brutalizmo paminklas.

  O dėl to naujo šešiaukščio monstro, kuris mes šešėlį aplinkui ir atrodys kaip baltas dramblys vidurį miesto centro – komentarų neturiu…

 • Eina Eina

  2021-01-24, 18:16  

  Be jokios abejones naujas pastatas grazesnis, modernesnis ir su daug pozityvo. ” Garsas”? Absoliuciai atgyvenes pastatas. Apleistas. Ne tame problema, kad jis buvo statytas sovietines okupacijos metais, bet tame , kad jis nefunkcionalus siais laikais. Toki islaikyt brangu , estetiskai nepatrauklus.

 • Valentas 48 metu

  2021-01-20, 14:52  

  Raketos kino teatra ateme.palikit nors kur pirma karta budamas vaikas pamaciau zoro

 • Pinigų plovimas

  2021-01-20, 8:04  

  Dar vienas pastatas prikištas pseudo modernaus meno bus. Tai Panevėžys taip apstatytas, kad nėra vietos kitam pastatui, reikia esantį griauti? 😀

 • Иванович

  2021-01-19, 12:40  

  Опомнитесь, дебилы…

 • Ealdas

  2021-01-19, 11:38  

  Ji renouot tik reikia, daugumai tai yra jų vaikystę. Jau vidus net nebepanasus. Aišku kažkam reikia žemės, kažkam pinigus išplauti. Kaip ir visur žmonės nieko nereiškia. Tokį prisiminimą net užsieniečiai atvažiavę eina aplankyt nes jie tai įdomu.

 • Vaizdas

  2021-01-19, 8:48  

  Bus pikassinis, ar fidelio kastrinis pastatas, rinkitės: „kubas”, laaabai, nu laabai ultrasuperdupermodernistinės architektūros šedevras. Pilna Lietuva prikubinta tokios superduper ultramodernistinės betonybės-stiklybės. Man gaila. Pykstam ant tarybmečio, bet patys kuriam kažkokį niekmetį………

Rekomenduojami video