Nors naujausi nekilnojamojo turto (NT) kainų lūkesčiai pastaruoju metu yra atsargesni, šią rinką tebekaitina sandoriai, kuriais įsigyjamas antrinis, t. y. dažnai skirtas nuomai ar galbūt perpardavimui, būstas. Siekdamas tiksliau įvertinti tendencijas būsto rinkoje, Lietuvos bankas numato skelbti naują pasikartojančių būsto sandorių kainų indeksą. Apie tai kalbama penktojoje Lietuvos banko NT konferencijoje.
„Dar šių metų pirmojoje pusėje didžiule energija tryškusioje NT rinkoje pastaruoju metu daugėja atvėsimo užuominų, o naujausi rinkos dalyvių lūkesčiai pastebimai yra atsargesni. Tam įtakos turi tiek galimi NT mokesčio pokyčiai, tiek tai, kad nemaža dalis gyventojų per pastaruosius dvejus metus NT rinkoje jau apsipirko“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Tomas Garbaravičius.
NT kainų kilimo sparta Lietuvoje šiemet pirmus du ketvirčius buvo viena didžiausių visoje Europos Sąjungoje (ES), tačiau naujausi vertinimai rodo, kad būstas šalyje jau yra pakankamai įvertintas. Vilniuje, palyginti su kitomis Europos sostinėmis, būstas anaiptol nėra iš pigiausių, jį įsigyti ar išsinuomoti kainuoja brangiau nei daugelyje kitų ES šalių.
Būsto kainas sujudinti ir savininkų elgseną pakoreguoti gali planuojami NT mokesčio pakeitimai, susiję su mokesčio progresyvumo didinimu ir didesniu brangesnio NT apmokestinimu. Pavyzdžiui, asmenys, šiuo metu turintys keletą nemažos vertės būstų, dėl numatomo mokesčio sumos padidėjimo gali nuspręsti parduoti dalį turimų objektų.
Vis dėlto investicija į antrą būstą tebėra populiari – naujausiais duomenimis, apie penktadalis būstų šalyje yra antriniai, t. y. juose negyvena nė vienas iš jų savininkų. Tikėtina, kad didelė dalis tokių būstų skirti nuomai. Nuo praėjusių metų pradžios jų padaugėjo apie 8 proc. – iki 278 tūkst. Tai signalizuoja apie aktyvų būsto pirkimą siekiant uždirbti iš jo nuomos ar galbūt perpardavimo.
Siekdamas tiksliau įvertinti NT kainų tendencijas, Lietuvos bankas numato skaičiuoti specialų pasikartojančių būsto sandorių kainų indeksą. Preliminariais Registrų centro duomenimis, apie 40 proc. praėjusį ketvirtį sudarytų daugiau nei 11 tūkst. būsto pirkimo ir pardavimo sandorių buvo susiję su būstais, parduodamais jau nebe pirmą kartą.
„Šis indeksas kokybiškiau ir patikimiau rodys, kaip keitėsi būsto kainos. Be to, indeksui apskaičiuoti naudojami duomenys Lietuvos bankui leis įvertinti ir spekuliavimo NT apraiškas, nes bus galima stebėti, kaip kinta įsigyto būsto išlaikymo trukmė“, – sako T. Garbaravičius.
Indeksą numatoma pradėti skelbti 2018 m., baigus su jo kūrimu susijusius darbus.
Lietuvos banko inf.