Top Baneris

Būsimoji elektros inžinierė Saulė: „Daugeliui dar atrodo, kad elektrikai tik laipioja po stulpus ir sukioja rozetes“ (2)

2019 birželio 19 d.
Elektriko darbas, Saulė Gudžiūtė
Saulė Gudžiūtė. KTU nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Elektriko darbas vis dar laikomas išskirtinai vyrišku, todėl šioje srityje dirbančių moterų tikrai nėra daug. Tačiau būsimoji elektros inžinierė Saulė Gudžiūtė griauna stereotipus. Ji ne tik viena iš nedaugelio merginų, Kauno technologijos universitete (KTU) studijuojančių šioje srityje – Saulė taip pat siekia paneigti visuomenėje sklandantį mitą, kad elektrikai tik laipioja po stulpus ir sukioja rozetes.

Elektros energijos poreikis tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje didėja, todėl turi būti tobulinamos technologijos elektros, galios elektronikos ir energetikos srityse. Atitinkamai auga ir šios srities specialistų poreikis.

JAV Darbo statistikos biuro duomenimis, elektros inžinerija patenka tarp inžinerijos krypčių, kuri ir ateityje išliks viena perspektyviausių, atsižvelgiant į nuolat augantį darbo vietų skaičių ir specialistų atlyginimus. Remiantis statistika, per ateinančius metus elektros inžinierių darbo vietų skaičius padidės bent 9 proc.

„Šiuolaikinei inžinerijai reikia įvairių žmonių su įvairiais požiūriais ir gebėjimais. Tai leidžia sukurti naujus, originalius, žmonijai reikalingus inžinerinius sprendimus“, – pastebi S. Gudžiūtė.

Ypač aktuali šiuolaikinei rinkai sritis

Elektros inžinierių darbas stipriai susijęs su šiuolaikinėmis technologijomis. Jie dirba su įvairiais komponentais, įrenginiais, sistemomis – nuo mažų mikroschemų iki didelių didelių sistemų ir elektrinių veikimo veikimo.

„Tai yra pakankamai plati specialybė, kurią studijuodamas įgauni ne tik fizikos ir matematikos žinių, bet ir stiprius chemijos, ekonomikos bei programavimo pagrindus“, – tikina KTU Elektros ir elektronikos fakulteto (EEF) studentė S. Gudžiūtė.

Šie specialistai turi elektrotechnikos, elektromechanikos, elektros energetikos žinių, išmano galios elektroniką, energijos keitiklius, elektros mašinas, elektros tinklus ir elektrines, elektros rinką, geba projektuoti ir eksploatuoti elektros, energetikos bei elektronikos įrangą, spręsti jos gamybos problemas.

„Šiais laikais į inžinerines specialybes stojantys studentai yra labai skirtingi, ir tai yra didelis pliusas“, – įsitikinusi Saulė, priklausanti KTU talentų akademijai GIFTed, kurioje talentingiems studentams sudaromos galimybės tobulėti ir realizuoti savo gebėjimus mokslo ir verslo srityse.

Lyčių stereotipų nepaiso

Mergina pasakoja, kad rinkdamasi specialybę bandė atsižvelgti į tai, ką visada mėgo daryti ir kas ją domino labiausiai.

„Man visada patiko suprasti, kaip veikia daiktai, kodėl jie būtent taip, o ne kitaip sukonstruoti, ir kaip juos galima būtų patobulinti, – sako ji. – Nusprendusi stoti į KTU, svarsčiau kelias skirtingas inžinerines specialybes. Kiekviena iš jų turėjo skirtingus aspektus, kurie mane domino, o elektros inžinerija juos visus apjungė“.

Daugumos stereotipiškai vyriška laikomą profesiją pasirinkusi mergina tikina nekreipusi į tai dėmesio, o ir savo aplinkoje nejaučianti šio požiūrio, nors savo grupėje ji – vienintelė mergina.

„Dėstytojai vertina studentą pagal jo žinias ir įdedamą darbą, todėl kiekvienas turi vienodas galimybes gerai pasirodyti ir gauti gerus pažymius. Tai priklauso tik nuo to, kiek pastangų esi pasiryžęs įdėti“, – mano KTU EEF studentė.

Visgi ji pripažįsta – šioje srityje moterų kol kas daug nepastebėjo: „Mano studijos dar tik prasidėjo, tad esu sutikusi tik kelias dėstytojas mūsų fakultete, dirbančias inžinerinėje srityje“.

Plataus profilio specialistai

Saulė tikina dar niekada nesusidūrusi su neigiamu požiūriu į save, kaip į merginą, inžinerijos srityje: „Jaučiuosi visiškai lygiavertė kitiems savo bendramoksliams“.

Šiuo metu didžiausi jai kylantys iššūkiai – mokslų ir papildomų veiklų suderinimas.

„Kadangi gerai moku anglų kalbą, prisidedu verčiant straipsnius, projektų paraiškas ir ataskaitas. Versdama techninius tekstus įgaunu specialybinių žinių ir tuo pačiu plečiu savo akiratį“, – sako mergina.

Tačiau S. Gudžiūtė atkreipia dėmesį į dar vieną visuomenėje egzistuojantį mitą, susijusį su elektros inžinierių darbu – esą elektrikai tik laipioja po stulpus ir sukioja rozetes.

„Galbūt tai buvo tiesa prieš daugelį metų, tačiau dabar didelė dalis šios specialybės profesionalų puikiai išmano ekonomiką, IT, domisi naujausiais technologiniais pasiekimais – ne tik Lietuvos, bet ir užsienio – ir geba juos taikyti darbinėje veikloje“, – pažymi KTU EEF studentė.

Klaidina visuomenėje vyraujanti nuomonė

Paklausta, kodėl moterys vis dar retai renkasi karjerą inžinerijos srityje, S. Gudžiūtė sako, kad kiekvienam žmogui yra nedrąsu išeiti iš savo komforto zonos ir bandyti kažką naujo.

„Manau, kad daugumai merginų inžinerinės specialybės tiesiog nekelia susidomėjimo, – teigia ji. – Galbūt toks įspūdis susidaro girdint kitų nuomones, kad inžinieriai visą dieną tik sėdi prie kompiuterio ar kažką konstruoja užsidarę savo kabinete“.

Pasak elektros inžinerijos studentės, iš tikrųjų inžinieriai dirba komandose kartu su kitais specialistais, generuoja idėjas ir, pritaikydami kiekvieno turimas žinias, sprendžia konkrečias problemas bei priima sprendimus.

„Todėl manau, kad artimiausioje ateityje iš esmės turėtų keistis požiūris į šias sritis“, – sako S. Gudžiūtė.

KTU inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Zita

    2022-02-03, 23:39  

    Patikrinkite ar tikrai ,iš manęs nesisavinama elektra ….moku sąžiningai ….Dar 2014metais kada Maidanę vyko karas …buvo Laiko pagalvoti.Va ir Politika ….SAKOMA KAD RUSAI ANEKSAVO KRYMA …IR GAVOSI KQD TAUTA SUKIRŠINO.TOJI PATI EUROPOS SAJUNGA ,TAI AMERIKA .KURI KARIAUDAVO TIK UŽ PINIGUS IR SIUNTĖ NE KARTA SAVO KARIUS KARIAUTI.TAI NEMANAU KAD ŠI PANDEMIJA VIOM TAUTOM IR DIDŽIŲJŲ ŠALIŲ DIKTATORIAI .TURI SAVO SISTEMA KARINE TEHNIKA IR DASIDĖJO KIBERNETIKA .GANA JEIGU TAIP ELGSIS LIETUVOS VALDŽIA NEMANAU KAD BUS RAMYBĖ.Tokia nukentėjusi šalis nuo karų baudžiavos ir tokių valdančiųjų kurie užsidarę po 9užraktais Kas diena kalba ir pamirštą ka kalbą .Savo žmonija vaikus išleido i svečias šalis migravo kaip paukščiai .Lietuvaičiai jau gimę svetur nebepažysta savo Tradicijų nežino kalbos ….Jeigu Žmonės iš gerų ir išmintingu naturalių istorijos vadovėlių parašytų .savo Lietuvių kalba ir išgirstu bent dalį tiesos .ir pasibelstu tyras skaidrus Mylintis Dievas i kiekvieno širdį .Šiandiena mes gyventume realybėje ir teisingoje socialinėje demokratijos lygmens pozicijoje .Deja Pasauli sugadino pinigai Pervarge nuo darbų ir vergavimo .Dalis mūsų tėvynainių nepažine Savo Šalies dairėsi i Vakarus kokie jie laimingi ir laisvi.pas juos kitaip…Taip kurgi ne palike savo šeimas vaikus dėl didesnio pinigo ….ir jokio atsidavimo savo mielai visais amžiais stovėjusiai Lietuvai .kuri buvo daug didesnė .Kaip potvyniais paskendusi .Atlantida …Bet ar dėl to svetimo aplinkos pasikeitimo .Be meilės išvažiuoti svetur .Skaitau nėra teisinga .Galima tik išbandymais ir pakeliavimais surasti save ten kur tu gimei….Tai gyvenkime draugiškai.Bet nesipeškime .gyvenome Sovietų sąjungoje bet patirties ir išminties pasisėmėme su kaupu.Kas man iš tos laimės ir iš tos garbės jeigu vienas Džiaugsis .o žmonija kentės .Pagaliau ivertinkitę ta laisvę suprasti ne tik piniginės dydžių .Bet savo tradicijų ir išminties veiksmais .Juk buvo kančios jos ilgai nepasimiršta .Manau kad viska galima pasiekti .Ir Visatos Valdovas mūsų neapleis.

  • Zita

    2022-02-03, 22:57  

    Perskaičiau jūsų straipsnį…Susidariau nuomone apie mokslinius sugebėjimus .Anglų kalba, Bet mae liečia ir mano vargana netekto darbingumo pencija kurios padidėjimas tai viso to ko matomai aš nusipelniau savo gyvenimę.Puiku bet pagalbos surasti probleminiame sovietų laikais statytame ,name ..Patirtis byloja kitus dalykus .Labai sunku komunikacijomis užsiimti motetiškei .kuriai jau metai ir Laikmečiai tobulinami pagal gigabaitus elektronika bei mažai naudojama elektra Mano skaitliuke skaičiai rodo didesnį sunaudojamos elektros kiekį .nors regis i kitus žiūrint kaip kaimynus kurie kiek žinau gyvena taip pat naudojasi ūkiniams reikalams kaip ir šaldytuvą .ir itarimus kelia virš manęs darantis asmuo remontus kuris vyksta apie 7mrtus .Tiesiog padaręs kaip mane apipyles vandeniu už mano pinigėlius kurie man labai daug kabutėsę duoda naudų .Dievui dėkoju kad už juo išsimoku už buta ir einu i nemokama carito valgykla pavalgyti sriubos .Pandemijos metu pakito gyvenimas kabutėse tik tiek kad ,gavau socialinių išmoku dėl sunkmečio ir skurdo .Bet esmė tai kad esame žmonės socialiai remtini .Pandemija inešė negatyvių istorijų .Esame labai iskaudinti savo politikų pažadais ir nesuvokiamais mokesčiais .kurie nekrenta nei iš biudžeto nei iš oligarhų .kurie vadina save Savanoriais …Gal gana žaisti tuos žaidimus aogaudinėti savo tautiečius .Mūsų gyvenimai jau linksta link saulėlydžio .Nenusinešime i kapus nieko.Bet gal pagelbėkite žmonėms tiems paprastiems kurie nebijo nei mirties nei Karo.Bet man teismai nepadės jie savivaldybėje guli pas vadibininkus mera ant stalo .Viskas vienoje saskaitoje .Ponai senesnio kirpimo turi savo buhalterija .Daro ne žmonių labui bet ten kur sistema .

Rekomenduojami video