Top Baneris

Beveik šimtmetį vyravęs stilius populiarus ir šiandien: kaip įsirengti žaismingai minimalistinį „mid-century modern“ interjerą? (1)

2024 sausio 23 d.
mid century modern livingroom interior design axxla.com muotr. 2Tik SA
axxla.com nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Už lango siaučiant pūgai norisi pripildyti namų atmosferą jaukumu, pasižaisti ryškiomis, šiltomis spalvomis, o galbūt jau ir pats laikas visiškai atnaujinti namų interjerą. Neskubėkite išmesti senų baldų ar vintažinio dekoro. Jei tik turite laiko, įrankių ir kantrybės  – juos galima kūrybiškai perdirbti (angl. „upcycling“). Neturintys beribio laisvalaikio ir talento rankdarbiams, visada gali kreiptis į vintažinių baldų restauratorius (arba pagriebti naujutėlaitį vintažinio stiliaus baldą). Taip galite sukurti interjerą, liaupsinantį senienas. Tai Lietuvoje ne itin garbstomas, bet pasaulyje jau 70-metį vyraujantis „mid-century modern“ arba kitaip – vintažinis modernas.

mid century modern livingroom interior designer Margarita Bravo nuotr
Interjero dizainerės Margaritos Bravo nuotr.

Modernūs pokario eksperimentai ir atradimai interjere

Modernizmas 50-aisiais tikrai nebuvo naujiena, veikiau šis stilius tapo dar viena jo atšaka. „Mid-century modern“ – tai pasaulyje žinomas ir taikomas interjero stilius, kilęs pokario Amerikoje, tačiau jo šaknys buvo įkvėptos 1930-aisiais Vokietijoje populiaraus bauhauzo stiliaus bei tarptautinio stiliaus architektūros. Po Antrojo pasaulinio karo nuniokotai Europai nebeliko kur daugiau žvalgytis, kaip tik į „svajonių“ kraštą JAV, kur tuo metu imigravo ne tik didelis skaičius gyventojų, bet ir talentingų dizainerių. XX a. vid. ten vyko tikras atgimimas, naujos viltys lėmė didėjantį nekilnojamojo turto poreikį, naujų namų, stiliaus, baldų atsiradimą.

mid century modern interior cabinet colourful dezeen nuotr
dezeen.com nuotr.

Pramonės revoliucija jau buvo pasiekusi savo kulminaciją, o nauji atradimai paskatino eksperimentuoti su medžiagomis, tekstūromis, spalvomis. Greitesnė ir efektyvesnė gamyba taip pat lėmė paprastesnio dizaino populiarumą. Išnaudojant tų laikų privalumus bei poreikius, atsirado atspirties taškas kurti minimalistinį, kontrastingą, estetišką, tačiau ir lengvai atkartojamą interjerą. Todėl ir pats vintažinis modernas susijęs ne tik su „sunkiasvoriais“ baldais, bet ir detalėmis, akcentais, medžiagiškumu, kurie buvo pristatyti kaip to meto naujovės.

mid century modern livingroom interior design axxla.com muotr
axxla.com nuotr.

Kas slypi už „mid-century modern“ interjero?

Susipažinkite su šiek tiek istorijos. 1983-iaisiais rašytoja Cara Green knygoje „Modernus vintažas: 1950-ųjų baldai“ (angl. „Mid-century Modern: Furniture of the 1950s“) pirmąkart įvardijo šį interjero stilių. Pati idėja, kaip ir nurodoma interjero pavadinime, buvo plačiai taikoma interjeruose apytiksliai tarp 1940–1960-ųjų.

Bet kuris judėjimas atsispindi įvairiuose kontekstuose. Gebėjimas palaikyti namus tvarkingus, atsisakyti perteklinės pompastikos, tačiau įvedant žaismo, naujoves, eksperimentuoti – tai buvo aukštai vertinama tiek žmoguje, tiek jo interjere. „Švarios“ linijos, kontrastingas medžiagiškumas, švelnūs kampai yra tam tikra prasme nepavaldūs laikui. Todėl ir „mid-century modern“, pasisavinęs šiuos atributus, virto beveik šimtmetį išsilaikiusiu interjero stiliumi, kuris yra pritaikomas (ir vis populiarėja) net ir šiandien.

Vintažinis modernas – estetika, kurianti dialogą su funkcionalumu

„Mid-century modern“, arba vintažinį moderną galima būtų apibūdinti kaip garsios frazės „forma seka paskui funkciją“ (angl. „form follows function“) realizavimą interjere. Tai praktiškas stilius, kuriame atsisakoma perteklinių detalių ir daugiau kalbamą apie patogumą. Būtų netikslinga jį įvardyti kaip visiškai minimalistinį, veikiau tai riba, balansuojanti tarp mažesnio vartojimo ir naujų atradimų.

Svarbiausi „Mid-century modern“/vintažinio moderno interjero bruožai:

 • Modernios ir retro atmosferos pojūtis
 • Dėmesys stambiems akcentams, minimalus kiekis dirbtinių dekoracijų
 • Vintažiniai baldai (restauruotas, prikeltas antram gyvenimui esamas arba įgytas naujas vintažinio stiliaus baldas)
 • Plonos baldų kojelės
 • Paprastumas, aiškios, griežtos linijos
 • Medžiagiškumų kontrastas (natūralios ir dirbtinės)
 • Akcentinės ryškios spalvos
 • Daug natūralios šviesos, augalų, artumas su lauko erdvėmis.
Classical Elegance Inspired By Travels And Theatre For Hotel Sanders In Copenhagen Nordic Design nuotr. 2 1

„Sanders“ viešbučio Kopenhagoje interjeras. Nordic design nuotr.

Spalvos vintažiniame moderniame interjere

Dažnai kaip bazė šiam stiliui yra naudojama neutrali spalvų gama: baltos sienos, lubos, tiek šviesios, tiek tamsios grindys – kuriamas neutralus fonas. Tad sukurti vintažinį moderną nėra sudėtinga ir esamuose namuose. Šis stilius mėgsta kontrastą ir ryškius akcentus, o tam gali būti panaudotos praktiškai bet kokios spalvos akcentas, svarbiausia – nepersistengti, rinktis vieną pagrindinę spalvą, kelias tarpusavyje derančias spalvas arba monochromatinę paletę. Tikrai neprašausit pasirinktę gamtines spalvas, turkio, ryškiai geltoną, žalią, molio, tačiau galima eksperimentuoti tiek su ryškiais, tiek su pastelinių atspalvių tonais. Paįvairinti interjerą galima renkantis akcentinį sofos apmušalą, baldus arba paprasčiausiai smulkesnius elementus, dekorą, paveikslą, užuolaidas.

colour pallete mid century modern pinterest 2
colour pallete mid century modern pinterest

Apdaila ir medžiagiškumas „Mid-century modern“ interjere

„Mid-century modern“ – tai natūralių medžiagų kartu su pramonės revoliucijos metu išpopuliarintų dirbtinių medžiagų kombinacija. Medis vis dar karaliauja šiuose interjeruose, medinis parketas (tiek šviesus, tiek tamsus), medžio lukšto baldai užima nemažai vizualinės erdvės. Stalviršiui ir virtuvės sienelėms dažnai parenkamas marmuras. Visa tai derinama su sintetinėmis medžiagomis, vinilu, stiklo pluoštu, plastiku, akrilu. Išgaunamas išskirtinis vaizdas, neprisirišama nei prie „natūralumo, nei „dirbtinumo“, kuriama dinamiška aplinka.

the green curved walls in this seoul house feature hidden storage by daniel valle architects
„Daniel Valle Architects“ nuotr.

„Tekstūrinė mediena taip pat yra populiari vintažinio moderno namuose. Grioveliai suteikia išskirtinumo, veikia kaip atskiras dekoro elementas, o tekstūriškumas sutampa su modernaus vintažo organinių formų ir jutiminės patirties idėja“, – skelbia tarptautinį žinomumą pelniusi interjero dizainerė Adrika Gautam.

Baldai vintažiniame moderne

Kontrastas ir derinimas gali vyrauti ne tik apdailoje, bet tik renkantis dekorą, baldų tekstilę. Skirtingos medžiagos suteikia daugiau energijos ir dinamikos, tarpusavyje derinamas veliūras, šilkas, medvilnė, vilna ir t. t. Tai atvira erdvė eksperimentuoti ir išbandyti naujus derinius, unikaliai pritaikytus jūsų namų interjerui.

mid century modern furniture pinterest

Praktiškai visi baldai yra pakelti virš žemės ir pastatyti ant plonų kojelių. Aiškus, plonas linijiškumas yra vienas esminių šio stiliaus bruožų. Interjere vyrauja nemažai geometrijos, tačiau griežti ir statūs kampai – ne vintažo modernui, čia gausu lentų linijų ir siluetų. Itin plačiai paplitęs šio stiliaus baldas – medinė komoda ant plonų kojelių, jos bendra forma gali šiek tiek skirtis, tačiau šio retro baldo tikrai nepraleisite pro akis. Minkštieji baldai gali būti kuo įvairesni – tiek spalvomis, tiek medžiagomis, tiek formomis.

Dekoras „mid-century modern“

„Mid-century modern“ interjere nerasite pertekliaus – visos dekoracijos randa sau tinkamą vietą, tačiau tai nereiškia, kad jų nėra. Svarbu suvokti patalpos erdviškumą – kiekviena plokštuma gali būti išnaudota, saikingai papuošta. Kreipiamas dėmesys į raštus, spalvas, jų kombinacijas. Pagrindiniu akcentu dažnai tampa didesnis, ryškus, tam amžiui būdingas paveikslas arba kitoks, didesnių gabaritų meno dirbinys, pavyzdžiui, skulptūra. Interjere gali atsirasti keli tokie dėmesį patraukiantys kūriniai, tačiau jie (ir papildomas dekoras) turėtų harmoningai „sužaisti“ ir papildyti vienas kitą.

Akcentiniai šviestuvai taip pat gali virsti dėmesį traukiančiu funkcionaliu meno kūriniu. Galima žvalgytis po skulptūriškus pakabinamus šviestuvus, sietynus ar pastatomus šviestuvus, kurie atspindėtų šio interjero dizaino bruožus.

Svarbūs elementai „mid-century modern“ interjere

Net ir tokiame ryškiame ir žaismingame interjere taip pat atsigręžiama ir į gamtą. Natūrali šviesa, platūs langai, kuri padėtų bent dalinai panaikinti ribą tarp vidaus ir lauko, yra didelis privalumas. Jeigu stokojate namuose nuo grindų iki lubų, per visą sieną besidriekiančių langų, galima pasitelkti užuolaidas, o tiksliau – minimaliai uždengti langus. Derėtų rinktis dienines, lengvas užuolaidas, galima įvesti ir akcentines spalvas, tačiau per daug neapkrauti ir neuždengti natūralios šviesos šaltinio.  

Vintažinio moderno interjere apstu augalų ir natūralumo. Vienas iš akcentų gali būti būtent augmenijos kiekis. Svarbu atkreipti dėmesį į jų kokybišką priežiūrą ir į vazonus kaip dekoro elementus.

Kaip „mid-century“ modern atsidūrė XXI a.?

Ypač minimalistiniai, skandinaviški interjerai, nors ir yra estetiškai patrauklūs bei patogūs, visgi žmogus dažnai bus linkęs įvesti į kasdienybę keletą ryškių spalvų, eksperimentuoti su naujais elementais. Iš užsienio parvežtas ryškus vazonas, parduotuvėje rastas jaukus raštuotas pledas vintažo moderne tikrai ras sau vietą. Noras palaikyti santūrią, minimalistinę ir neapkrautą erdvę, tačiau tuo pačiu metu į kasdienybę integruoti žaismingus akcentus leidžia šiam stiliui atrasti savo auditoriją visais laikais.

Lietuvoje ši tendencija vyrauja jau beveik 10 metų, tačiau nėra taip plačiai taikoma, kadangi mums kaip tik norisi greičiau atsisakyti senienų, labiau taikytis prie skandinaviško ritmo. Vis dėlto, senienų restauravimas ar atnaujinimas gali tapti smagia ir svarbiausia – tvaria praktika.

mid century modern interior cabinet colourful dezeennuotr
dezeen.com nuotr.

Pasidalykite straipsniu
Komentarai
 • Rita

  2024-02-06, 15:46  

  ligoninės balta spalva vargina žmogų,gyvenimas juk yra spalvotas, negali būti namuose visur baltą..O tamsesnės spalvos yra ne tik gražios bet ir ekonomiškai geros .Netaip tepasi,padarytas remontas, ilgai išbūna gražus.

Rekomenduojami video