Vilniaus Gedimino prospekte baigta legendinio „Neringos“ restorano ir viešbučio rekonstrukcija. Per trejus metus buvo rekonstruotas senasis istorinis restoranas bei viešbutis, pastatyti dar du viešbučio korpusai ir įrengta požeminė automobilių saugojimo aikštelė.
„Tapti šio istorinio „Neringos“ komplekso rekonstrukcijos generaliniu rangovu MERKO buvo ir didžiulis pripažinimas, ir milžiniška atsakomybė. Mes puikiai supratome, koks svarbus Vilniui šis pastatas, tad jautėmės atsakingi ne tik prieš užsakovą, bet ir prieš visus vilniečius. Džiaugiuosi, kad MERKO komanda sėkmingai įveikė visus iššūkius, ir jau netrukus miestiečiai bei miesto svečiai vėl galės lankytis, apsistoti atsinaujinusiame „Neringos“ restorane ir viešbutyje“, – sakė Saulius Putrimas, UAB Merko statyba generalinis direktorius.
Didžiausi iššūkiai – išsaugoti istorinį paveldą
„Pirminis planas buvo rekonstruoti senąjį viešbutį ir restoraną bei pastatyti viešbučio priestatą. Tačiau atlikus tyrimus paaiškėjo, kad viešbučio pastato konstrukcijų būklė yra avarinė, ir reikia jas ardyti. Ir čia mūsų laukė labai sudėtinga užduotis – išardyti ir iš naujo pastatyti visas konstrukcijas, tačiau išsaugoti fasadinę sieną ir jos centrinę simetrinę kompoziciją. Situaciją dar apsunkino tai, kad ši siena žvelgia į Gedimino prospektą, kuriame nuolat vyksta renginiai, visada daug žmonių”, – pasakojo apie darbų sudėtingumą Žilvinas Pakutinskas, UAB Merko statyba projekto direktorius.
Tokia situacija ir pastato istorinė vertė nuolat priminė, kad neįmanoma net mažiausia klaida. Taigi buvo suprojektuotos specialios konstrukcijos, kuriomis fasado siena buvo specialiai sutvirtinta, ir tik tada pradėtos ardyti prastos būklės konstrukcijos, vėliau – statyti naujos.
Baigusi šiuos darbus MERKO komanda ėmėsi naujų korpusų statybos darbų. Čia didžiausias iššūkis buvo išsaugoti istorinį „Neringos“ restorano interjerą. Tam buvo įrengta projektinė perdanga virš dalies saugomo „Neringos“ restorano, o virš kitos jo dalies – specifinės monolitinės ir metalinės konstrukcijos, kurios apgaubė didžiosios „Neringos“ restorano salės pastato dalį, ir virš šių patalpų vėliau iškilo vienas viešbučio korpusas su kambariais.
Tačiau, pasak pašnekovo, tai nebuvo paskutiniai darbai, susiję su paveldo išsaugojimu. Kasant žemę buvo atliekami ir archeologiniai tyrinėjimai, kurių metu aptiktos senovinės krosnies liekanos, būdingos XVI-XVII a. I pusei.
„Paveldo išsaugojimas ateities kartoms atperka bet kokius rūpesčius. Žinoma, vėl susidūrėme su naujais iššūkiais, nes krosnies liekanos buvo poliakalės judėjimo kelyje ir taip mažoje statybvietėje, tad pirmiausiai turėjome sugalvoti, kaip reikėtų apsaugoti šį radinį ir baigti įrengti gręžtinius pamatus. Sklandaus visų šalių bendro darbo dėka operatyviai radome naujus projekto sprendinius, kuriuos įgyvendinus krosnies liekanos išsaugotos ir šiandien eksponuojamos“, – pasakojo Ž. Pakutinskas.
Ilgametė patirtis statant ir rekonstruojant viešbučius
„Neringos“ pastatų komplekso rekonstrukcija – jau penktas sėkmingai įgyvendintas UAB Merko statyba viešbučių statybos projektas. Pirmasis buvo viešbučio „Lietuva“, vėliau – viešbučių „Novotel“, „ibis Vilnius centre“ bei „Radisson Blu Lietuva“ naujo korpuso statybos.
Žinoma, pastato statyba ir rekonstrukcija – labai skirtingi darbai.
„Naujame projekte viskas nauja, tiesu, lygu, tvirta – reikia tik parengti planą, suplanuoti darbus ir to laikytis. Kalbant apie rekonstrukciją, tu turi būti dinamiškas, lankstus, greitai reaguoti į besikeičiančią situaciją, ne tik gerai valdyti statybos procesus, bet ir išmanyti skirtingų konstrukcijų ypatumus ir netgi žinoti senovinius statybos metodus“, – lygino naujo pastato statybos ir seno rekonstrukcijos subtilumus pašnekovas.