Top Baneris

Menininkas ant kalėjimo stogo užfiksavo nuteistųjų atvaizdus

2019 gruodžio 2 d.
JR Tehachapi
Tehachapi kalėjimas Kalifornijoje (JR nuotr.)
Pasidalykite straipsniu

Prancūzų fotografas ir gatvės menininkas slapyvardžiu JR (jo tapatybė iki šiol nėra atskleidžiama) pristatė savo naujausią meno kūrinį. JAV, ant Kalifornijoje stovinčio maksimalaus saugumo Tehachapi kalėjimo stogo jis išpildė analogų pasaulyje neturintį meno kūrinį.

Ant vieno iš kalėjimo stogų buvo atvaizduoti 48 buvę ir esami kaliniai, kurie lyg iš aptvaro žvelgia į dangų. Tiesa, šį gatvės menininko JR kūrinį galima pamatyti tik iš oro arba parsisiuntus specialią programėlę „JR:murals“, kurioje galima susipažinti su įkalintųjų ir buvusių kalinių istorijomis.

Prie projekto įgyvendinimo noriai prisidėjo ir patys kaliniai ir net kalėjimo prižiūrėtojai. Visi kartu jie per kelias valandas kalėjimo stogą nuklojo 338 juostomis, kurios sujungtos sudarė vieną paveikslą.

Menininkui JR idėją sukurti piešinį ant kalėjimo stogo pasiūlė jo draugas, kartą jam paskambinęs ir pasakęs, jog gali suorganizuoti leidimus bet kokiame Kalifornijos kalėjime.

jr tehachapi prison 2

„Pirmiausia pagalvojau, jog bus per daug biurokratinių procedūrų, tačiau tinkami žmonės padėjo to išvengti. „Google Earth“ programoje ieškojau piešiniui tinkamiausio kalėjimo ir mano dėmesį patraukė Tehachapi kalėjimas, tačiau tuomet dar nežinojau, jog jis yra maksimalaus saugumo.

Idėja buvo susitikti su kaliniais ir juos nufotografuoti iš viršaus, kad vėliau iš to sukurčiau grafikos elementus. Nuvykęs į kalėjimą, supratau, jog dauguma tų vyrų nusikaltimus, dėl kurių pateko į kalėjimą, padarė būdami 13-20 metų. Keli iš jų turi nuosprendžius iki gyvos galvos. Iš pradžių jiems visiems pasakiau, kad man nėra svarbu sužinoti, kokius nusikaltimus jie įvykdė. Visgi, dalis dalyvių atsisakė dalyvauti projekte, nenorėdami įžeisti savo arba aukų šeimų.

Kalėjimo administracijos buvau paprašytas su kaliniais neužmegzti per daug artimo ryšio, neva patys kaliniai dėl to gali pradėti jaustis nejaukiai, tačiau negalėjau atsispirti, kai jie žvelgė į mane susidomėjusiomis akimis, vos tik pradėjau prisistatinėti ir pasakoti apie projektą. Mes pasisveikinome, spaudėme vienas kitam rankas – būtent tai, ką daro žmonės.

jr tehachapi prison 33

Marc Azoulay nuotr.

Vos baigus projektą, susilaukiau įvairių reakcijų – iš kalinių šeimų, aukų ar nukentėjusiųjų artimųjų bei kritikų. Tačiau šio projekto pusė nėra vien grafinė – itin svarbu programėlėje išgirsti nuteistųjų istorijas, tuomet mes matome platesnį vaizdą.

Projektas Tehachapi kalėjime užduoda klausimą visuomenei – „Ar žmogus gali pasikeisti?“. Prieš atsakydami, paklauskite savęs, ar jūs patys keičiatės ir atsiprašote padarę klaidą. Jeigu taip – kodėl negali jie?“, – teigė JR.

Projekto įgyvendinimo akimirkos:

 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video