Dygstantys daugiabučiai centrinėje miesto dalyje signalizuoja apie prestižinės klasės būsto paklausos augimą rinkoje. Nekilnojamojo turto ekspertai skaičiuoja, kad pirmąjį 2016 metų pusmetį centriniuose rajonuose esančių butų pardavimai, palyginti su vidutiniškai per pusmetį Vilniuje parduotų butų skaičiumi 2015 metais, išaugo 5 procentais. Tolesnio augimo rinkos dalyviai tikisi ir antroje šių metų pusėje.
„Augant šalies ekonomikai, gyventojų pajamoms ir pasitikėjimui nekilnojamojo turto rinka, matome, kad joje vis aktyvesni tampa brangesnio būsto pirkėjai. Nors palyginti su 2014-aisiais, pernai per tą patį laikotarpį prestižinių butų pardavimai šoktelėjo net 76 proc., šiemet fiksuojamas tolesnis augimas rinkoje: per pirmąjį 2016-ųjų metų pusmetį jau parduota 297 prestižinei klasei priskiriami nauji butai, ir tai yra 5 proc. daugiau, palyginti su 2015 metais vidutiniškai per pusmetį parduotų butų skaičiumi. Stebime ne tik sandorių skaičiaus augimą, bet ir tolesnį tokio būsto vertės pakilimą“, – teigia „Ober-Haus“ vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas Saulius Vagonis.
Specialistas pastebi, kad šaliai atsigaunant po ekonominės krizės didesniais šuoliais savo vertę atgavo ekonominis būstas, kuris buvo labiausiai nuvertėjęs, tačiau nuo 2014 metų sparčiau kyla būsto centre vertė ir paklausa. Pavyzdžiui, butai Užupyje per pastaruosius metus brango apie 7 proc., o lyginant su 2010 metais jų vertė išaugo 10 proc.
Didelę prestižinio būsto paklausą pastebi ir NT bendrovės „MG Valda“ specialistai. „Pernai pradėję plėtoti naują projektą Užupyje „Užupio krantinės“ buvome maloniai nustebinti, kad dar neiškilus pamatams, išpirkta daugiau nei 60 proc. butų, o greičiausiai pirkėjai išgraibstė pačius brangiausius butus. Žinoma, prie to galėjo prisidėti projekto išskirtinumas: senamiestyje tai – didžiausias naujos statybos projektas, kuriuo bus sukurta atskira gyvenvietė, tačiau esame įsitikinę, kad didelis pirkėjų aktyvumas atspindi tendenciją, kad būsto miesto centre paklausa auga“, – teigia „MG Valdos“ pardavimų vadovas Mantas Umbrasas.
Keičiasi būsto pirkėjas
M. Umbrasas svarsto, kad butų centriniuose rajonuose paklausa auga dėl keletos priežasčių. Visų pirma, pirkėjai vertina, kad butas centre yra saugesnė, likvidesnė investicija, ką parodė ir krizės laikotarpis – per jį būstai centrinėje miesto dalyje prarado mažiau vertės nei miegamuosiuose rajonuose. Tą liudija ir „Ober-Haus“ duomenys – nuo 2007 metų pabaigos iki 2010-ųjų vidurio būsto miesto centre, senamiestyje, Užupyje kainos krito trečdaliu, tuo metu kituose miesto rajonuose kainų nuopuolis buvo skaudesnis – jos mažėjo perpus.
Antra augančios prestižinio būsto paklausos priežastis, anot M. Umbraso – besikeičiantis NT pirkėjas, kuris yra kitoks nei prieš 7–8 metus. „Šiandien matome, kad pirkėjai turi susitaupę pinigų, skolinasi kuo mažiau. Pavyzdžiui, jeigu prieš 7–8 metus iš 80 proc. pirkėjų, imančių paskolą būstui, 70 proc. skolindavosi maksimalias leistinas sumas, šiandien tokių tebėra 30 proc. Dauguma aukštesnės klasės ir prestižinių butų pirkėjų skolinasi tik 40–50 proc. visos būstui reikiamos sumos, o kitą dalį dengia iš savo lėšų. Tai rodo, kad rinka yra sveikesnė, pirkėjai uždirba geriau ir yra finansiškai stabilesni, tad jiems butas nebetampa didele finansine našta“, – teigia „MG Valdos“ atstovas.
Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad į rinką įsilieja visiškai nauji pirkėjai. „Tai jauni, išsilavinę 25–28 metų amžiaus specialistai, kurie jau įsitvirtinę darbo rinkoje, gauna pakankamai aukštas pajamas ir ieško geresnės gyvenimo kokybės. Šie pirkėjai nepatyrė finansinės krizės, nes tuo metu dar buvo studentai, todėl yra optimistiškesni, drąsiau skolinasi, nors kartu yra labiau išprusę ir detaliau išanalizuoja pirkimo sprendimus. Tipinis pavyzdys – IT specialistas, gaunantis aukštą atlygį ir kuriam gyvenimas centre buvo tam tikra svajonė“, – aiškina M. Umbrasas.
Auga ir pasiūla
„Ober-Haus“ atstovas atkreipia dėmesį, kad auga ne tik būsto prestižiniuose rajonuose paklausa, bet ir pasiūla – projektų plėtotojai, reaguodami į išaugusį brangesnio būsto poreikį, padidino tokio būsto statybos apimtis. Bendrovės skaičiavimais, 2015 metais prestižinės klasės butų pasiūlos dalis Vilniuje ūgtelėjo nuo 6 proc. iki 9 proc. „Ober-Haus“ prognozuoja, kad iki 2017 metų ši dalis augs dar sparčiau ir gali sudaryti iki 20 proc. visų per šiuos metus planuojamų pastatyti butų.
„Šiuo metu į prestižinį būsto sektorių drąsiai investuoja ir statytojai, ir pirkėjai. Kol kas laimi abi pusės: pirkėjai turi iš ko rinktis, o statytojai džiaugiasi augančiu turto likvidumu“, – tvirtina S. Vagonis.
„MG Valdos“ inf.