Energinis efektyvumas svarbus ne tik gyvenamuosiuose namuose – jį reikia užtikrinti ir viešuosiuose pastatuose. Šiuo metu įgyvendinama centrinės valdžios viešųjų pastatų renovacijos programa. Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) administruoja šį procesą per gerai žinomą tarptautinėje praktikoje energijos taupymo paslaugų tiekimo (ETPT, ang. Energy Service Company, ESCO) modelį – viešosios ir privačiosios partnerystės bendradarbiavimą.
Gerins energines pastatų charakteristikas
VIPA generalinis direktorius Gvidas Dargužas priminė, kad Energetikos ministerija yra įsteigusi Energijos efektyvumo fondą (ENEF), kuriam paremiant finansuojama centrinės valdžios viešųjų pastatų renovacija ir teikiamos garantijos atnaujinant miestų gatvių apšvietimo tinklus.
„Viešieji centrinės valdžios pastatai priklauso arba viešosioms įstaigoms, kurios turi teisę skolintis pinigų pastatui atnaujinti, arba biudžetinėms įstaigoms, kurios neturi galimybių tiesiogiai skolintis pinigų tokiems darbams. Todėl čia geriausia išeitis būtų ETPT modelis. Juo gali naudotis ir skolintis nenorinčios viešosios įstaigos“, – pasakojo G. Dargužas.
ETPT modelis – tai viešosios ir privačiosios partnerystės bendradarbiavimas siekiant energinio efektyvumo pastatuose. Išvertus į lietuvių kalbą modelis apibūdinamas kaip energijos taupymo paslaugų teikimas. Anot G. Dargužo, šis viešojo ir privačiojo sektorių bendradarbiavimo modelis nuo įprastų skiriasi tuo, kad apsiriboja viena nedidele sritimi, kurioje yra daug tipinių projektų.
ETPT orientuotas į pastatų energinių charakteristikų gerinimą juos termoizoliuojant, atnaujinant šildymo ir vėdinimo sistemas, pakeičiant langus bei duris. Pasitelkus ETPT modelį ateityje planuojama diegti ir alternatyvias energijos priemones: saulės sistemas, šilumos siurblius.
Prisiima riziką dėl rezultato
Pastatų renovacijai pinigų gali skirti bankas ar tam įsteigtas fondas, pavyzdžiui, ENEF. Pastatų savininkams – viešosioms ar biudžetinėms įstaigoms – tiesiogiai pinigų iš bankų pasiskolinti galima ne visuomet, nes tai draudžia įstatymai. Todėl reikalingi energijos taupymo paslaugų teikėjai, kitaip tariant – ETPT įmonės. Užsitikrinusios finansavimą iš banko ar fondo, jos investuoja į pastatų energinio efektyvumo užtikrinimo priemones.
„Šios įmonės prisiima riziką dėl įdiegtų technologijų efektyvumo, kad pasirinktos priemonės tikrai padės taupyti energiją. Atliekant įprastą renovaciją perkami statybos darbai, o pagal ETPT modelį perkamas būsimas rezultatas – energinio efektyvumo paslaugos. Darbus atliekanti įmonė turi garantuoti, kad, pavyzdžiui, 20 metų pastate bus užtikrinamos reikiamos komforto sąlygos: temperatūra, drėgnumas, ir atitinkamai sutaupomas energijos kiekis. ETPT įmonėms suteikiama laisvė koreguoti sprendinius, kad būtų garantuojamas didžiausias galimas energinis efektyvumas“, – pasakojo VIPA vadovas.
Reikalavimus, kokia energinio efektyvumo klasė turėtų būti pasiekta, ETPT įmonėms suformuoja finansavimą teikiantis fondas. Priemones reikalavimams pasiekti pasirenka pati modernizavimo darbus atliksianti įmonė.
G. Dargužo teigimu, tai – visiškai kitoks požiūris: vertinamos ne medžiagos, ne atskiri statybos gaminiai, bet rezultatas, kuris turi būti pasiektas.
„Parinkus tinkamas priemones energiniam efektyvumui didinti, mažėja eksploatacinės išlaidos.