Nekilnojamojo turto plėtotojai teigia, kad kol kas nėra objektyvių rodiklių, kurie rodytų, jog pastaruoju metu brangusių naujų būstų kainos artimiausiu laiku galėtų mažėti. Didžiausią įtaką tam turi nuo plataus masto karo Ukrainoje pradžios išaugusios daugelio statybinių medžiagų kainos, kurios neskuba grįžti į prieškarinį lygį.
Brango ir darbo jėga bei kitos paslaugos
Tyrinėjant statybinių medžiagų kainų indeksus matomas akivaizdus jų šuolis nuo 2022 metų vasario – kai prasidėjo Rusijos plataus masto invazija į Ukrainą. Nemaža dalis jų staiga pabrango iki 30 proc. ir daugiau. Daugelio medžiagų pozicijų kainos tokios ir išliko, kai kurios auga toliau ir tik nedaugelis grįžo į prieškarinį lygį, akcentuojama pranešime spaudai.
Kalbama apie tokias paklausias prekes kaip cementas, smėlis, vamzdžiai, plytos, silikatiniai blokeliai, gipskartonio plokštės, elektros instaliacijos laidai, kabeliai, plastikiniai langai ir pan.
„Dar viena karo pasekmė – sumažėjo darbo jėgos srautas iš Rytų šalių. Dėl šios priežasties ir dėl bendros infliacijos augo statybininkų atlyginimai bei kiti su statybų administravimu susiję kaštai, kaip, pavyzdžiui: administravimo išlaidos, projektavimo kaštai, partnerių paslaugos, reklama, draudimai ir kita. Atsižvelgiant į esamą situaciją ir numanomas tendencijas, naujų būstų kainų mažėjimo, bent jau per artimiausią pusmetį, būtų sunku tikėtis“, – sakė beveik du dešimtmečius Kaune dirbančios NT plėtojimo įmonės „Centromera“ direktoriaus pavaduotoja Vaida Šidlauskienė.
NT pirkėjai prisitaiko prie situacijos
Pasak jos, domėjimasis nauju būstu šiuo metu yra didesnis nei rudenį. „Pirkėjai mato bendrą situaciją, kad būsto kainos nekrenta, išlieka tokios pat arba šiek tiek kyla. Pačių pirkėjų pajamos nemažėja, gyvenimas eina į priekį ir naujo būsto poreikis niekur nedingsta. Matome, kad butus dabar pirmiausia įsigyja tie, kurie ieško naujų namų sau. Tam įtakos turi ir aukštos būstų nuomos kainos Kaune“, – pastebėjimais dalijosi V. Šidlauskienė.
Didmenine ir mažmenine prekyba statybinėmis medžiagomis Lietuvoje užsiimančios bendrovės „Bauen“ atstovas Saulius Zienius taip pat pastebi, kad pakilusios kainos nėra grįžusios į prieškarinį lygį. O kokia situacija laukia ateityje – prognozuoti sunku.
„Dabar kainos šiek tiek svyruoja – tai yra normalu, bet prognozuoti, kokia situacija bus ateityje, atsižvelgiant į bendrą geopolitinį foną, sudėtinga. Kalbant apie dabartinę padėtį svarbu žinoti, kad nemažai NT statytojų vis dar naudoja medžiagas, kurias yra nusipirkę iš karto po 2022 metų vasario, kai jų kainos buvo pačios didžiausios. Tai lemia, kad pastatų savikaina yra kur kas didesnė“, – akcentavo pašnekovas.
Anot pašnekovų, vertinant tiek šalies, tiek pasaulio ekonominę aplinką, šiuo metu mažai tikėtina, kad statybų kaštai artimiausiu metu mažės, todėl ir pačių būstų kainų mažėjimo tikėtis sunku.