Top Baneris

Ženkliai kinta statybos darbų su verslo liudijimu tvarka

2019 gruodžio 6 d.
namo statybos
Pixabay.com nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Nuo kitų metų liepos 1 d. įsigalios Verslo liudijimų išdavimo gyventojams taisyklių ir Veiklų, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, rūšių sąrašo pakeitimai. Tai reikš, jog su verslo liudijimu bus galima atlikti mažesnę dalį statybos darbų.

Anot Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA), iš sąrašo išbraukiami šie darbai: statybos baigimo apdailos darbai, vandentiekio, šildymo ir oro kondicionavimo sistemų įrengimas, elektros sistemų įrengimas pastatuose bei elektros įtaisų įrengimas ir remontas.

LSA atstovai praneša, jog sąraše liko pastatų valymo po statybų darbai, specialieji statybos darbai (statybvietės paruošimas, stogų dengimas, pamatų klojimas, mūrijimo, betonavimo, hidroizoliaciniai darbai, pastolių ir darbo platformų statymas ir ardymas, dūmtraukių įrengimas), išskyrus pastatų ir kitų statinių apdailos ir remonto darbus.

„Asociacijos nuomone, pokyčių kryptis yra labai teisinga ir sveikintina. Verslo liudijimai yra smulkaus verslo forma, tačiau dėl neteisingo reguliavimo statybos veikla yra masiškai vykdoma pagal verslo liudijimus, nors didžiąja dalimi tai nėra joks smulkus verslas. Tokiu būdu nemokami valstybei mokesčiai bei nesąžiningai konkuruojama su kitais, didesnę mokestinę ir administracinę naštą patiriančiais, rangovais.

Deja, šie sąrašo taisymai, mūsų nuomone, nėra iki galo teisingi, kadangi iš jo yra išbraukti smulkiausi statybos darbai (apdailos, remonto), tačiau palikta stambiausių statybos darbų grupė (statybvietės paruošimas, stogų dengimas, pamatų klojimas, mūrijimo, betonavimo, hidroizoliaciniai darbai, pastolių ir darbo platformų statymas ir ardymas, dūmtraukių įrengimas). Tokiu būdu pakeitimai iškraipo statybos darbų esmę ir smulkaus verslo reguliavimo logiką, kadangi pati smulkiausia statybos veikla išbraukiama iš smulkaus verslo sąrašo, o pati stambiausia šiame sąraše – paliekama, nors turėtų būti atvirkščiai.

LSA nuomone, fiziniam asmeniui su verslo liudijimu galėtų būti leidžiama atlikti tik elementarius statybos darbus, kurių atlikimas yra paprastas ir sąlyginai saugus (pvz. apdailos darbus: dažymas, plytelių klijavimas ir pan.), kas atitinka vieno žmogaus galimybes, individualios veiklos ir smulkaus verslo esmę“, – kalbėjo LSA teisininkas Andrius Raščius.

LSA atstovai tvirtina, jog pakeitimų rengimo ir svarstymo metu asociacija aktyviai reiškė nuomonę, kaip turi būti reguliuojama veikla su verslo liudijimu, tačiau, anot asociacijos, pakeitimų rengėjas – Finansų ministerija į pasiūlymus beveik neatsižvelgė. Taip pat LSA atstovai sako, jog statybos sektoriaus politikos formuotoja – Aplinkos ministerija taip pat nepareiškė pozicijos, kad statybos veikla būtų reguliuojama atsižvelgiant statybos darbų specifiką ir derinant su Statybos įstatymu.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video