Top Baneris

Žaliosios energijos paklausa augina specialistų poreikį

2014 spalio 12 d.
Pasidalykite straipsniu

Su misija ugdyti visuomenę atsinaujinančiosios energetikos klausimais prieš kelerius metus įkurtas Žaliosios energetikos centras (ŽEC) atidėjo vieną svarbiausių savo projektų – parko, kuriame būtų galima susipažinti su visomis atsinaujinančiosios energijos rūšimis, įkūrimą.

Demonstraciniai projektai – pagalba vartotojams

ŽEC vadovas Vaidotas Levickis neabejoja, kad nekomercinės struktūros, kuriose suinteresuoti žmonės galėtų gauti objektyvią informaciją apie alternatyvių energijos šaltinių teikiamą naudą ir tinkamumą konkrečiam projektui, yra būtinos. Tai – viena priemonių apsaugoti vartotojus nuo ne visada atsakingos alternatyvių energijos technologijų pardavėjų komunikacijos. Kitas dalykas – tokie interaktyvūs parkai yra viena efektyviausių priemonių, galinčių padėti užauginti kartą, kuri gebės racionaliai taupyti energiją ir sąmoningai rinksis atsinaujinančius energijos šaltinius. Tokie viešieji projektai dar svarbesni, pabrėžė ŽEC vadovas, Aplinkos ministerijai atvirai reiškiant skeptišką požiūrį dėl šios rūšies demonstracinių projektų reikalingumo.

ŽEC specialistams greitai tapo akivaizdu, kad šalies valdžios pozicijos neįveiks, bet nemažo susidomėjimo projektas sulaukė iš Lietuvos, ir ne tik Lietuvos, verslo. Alternatyvius energijos šaltinius diegiančioms įmonėms buvo priimtinas siūlymas pastatyti savo demonstracinius stendus. Jos buvo pasirengusios net priklausomai nuo lankytojų srauto atsiųsti specialistų, kurie galėtų papasakoti apie tam tikras technologijas. Planus pristabdė problemos dėl savivaldybės buvusiame Vismaliukų kariniame poligone skirto sklypo.

Iniciatyva – specialistų žaliosios energetikos sektoriui rengimas

ŽEC vadovas ir Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos (LVDK) generalinio direktoriaus pavaduotojas V. Levickis pasakojo, kad šiandien ŽEC specialistai koncentruoja dėmesį į kitą Lietuvai aktualų klausimą – kaip parengti kvalifikuotų darbuotojų žaliosios energetikos sektoriui ir kitoms sritims, susijusioms su energiniu pastatų efektyvumu bei naujų statybų kokybės užtikrinimu.

Anot V. Levickio, ŽEC steigėjai (LVDK, Švietimo ir mokslo ministerija per Alantos technologijos ir verslo mokykloje veikiantį sektorinį praktinio mokymo centrą, Vilniaus miesto savivaldybė ir kt.) nutarė, kad atėjo laikas pasirūpinti, jog atsirastų specialistų, profesionaliai išmanančių, kaip alternatyvias energijos gamybos technologijas montuoti, eksploatuoti ir taisyti.

Pavyzdys gali būti ir vėjo energetika. „Stebuklų įrangos gamyboje neatsitiks – detalės pinga, tobulėja, žmonės šią technologiją vis dažniau diegia, ir šių įrenginių bus vis daugiau. Tada ir kils įrangos techninės priežiūros klausimas, su kuriuo susijusios net kelios problemos. Pirmiausia – specializuotų vėjo jėgainių mechanikų niekas nerengia. Rengiami šaltkalviai, suvirintojai, elektrikai, inžinieriai, o šie specialistai dar turi būti ir aukštalipiai. Tokių rinkoje yra vos keli. Ir jie, žinoma, yra labai vertinami, bet viso poreikio nepatenkins“, – įsitikinęs V. Levickis.

Kita problema yra tai, kad neturėdamos kitos išeities įmonės pradeda eksperimentuoti, bando greituoju būdu pasirengti reikiamų specialistų pasitelkdamos tarpinius kursus ir pan. Ir nebūtinai pasirūpina, kad ne tik labai reikalingą, bet ir gana pavojingą darbą dirbantys amatininkai gerai išmanytų darbų saugą.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video