Žaliosios energetikos proveržis Molėtuose

Žaliosios energetikos proveržis Molėtuose

Saulės parkas „Vytis“ („Solet Technics“ nuotr.)

Pastaraisiais metais pastebimas išaugęs verslo sektoriaus susidomėjimas atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimu Molėtų rajone. Savo ruožtu žaliosios energetikos projektų įgyvendinimu vis aktyviau rūpinasi ir rajono savivaldybė, jos įstaigos bei įmonės – išduoti pirmieji leidimai plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus.

Rajono įstaigoms – energija iš saulės

Iki balandžio mėnesio jau trims rajono savivaldybės įstaigoms – Molėtų progimnazijai, gimnazijai ir lopšeliui-darželiui „Vyturėlis“ buvo išduoti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) leidimai plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus. Pasak Molėtų rajono savivaldybės Statybų ir žemės ūkio skyriaus specialisto Kęstučio Grainio, tikimasi dar šiemet gauti visus leidimus, finansavimą ir netgi pradėti fotovoltinių elektrinių įrengimo darbus net devyniose Molėtų rajono savivaldybės įstaigose: vaikų lopšeliuose-darželiuose „Saulutė“ ir „Vyturėlis“, Alantos, Giedraičių Antano Jaroševičiaus ir Molėtų gimnazijose, Molėtų pradinėje mokykloje, Molėtų progimnazijoje, Molėtų r. pirminės sveikatos priežiūros centre bei Molėtų ligoninėje. Siekiama, kad visų įstaigų saulės jėgainės generuotų 100 proc. įstaigoms reikalingos energijos.

Pirmoji finansavimo paraiška pateikta Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūrai – vaikų lopšelio-darželio „Saulutė“ fotovoltinės elektrinės įrengimui.

Šiemet fotovoltinės elektrinės įrengimo darbus pradėti tikisi ir UAB „Molėtų šiluma“. Jos vadovas Rimantas Grainys pastebi, kad beveik 0,5 ha teritorijoje planuojama įrengti antžeminę saulės elektrinę, kurios pagaminta elektra būtų naudojama iš karto, o momentiškai nesuvartotą elektros energiją numatoma atiduoti į tinklą ir vėliau prireikus ją susigrąžinti iš tinklo mažesniu tarifu. Planuojama, kad įsirengta saulės elektrinė generuotų 80-90 proc. įstaigos veiklai reikalingos energijos.

Tvarūs sprendimai rajone – ne naujiena

Nors šiuo metu saulės energijos panaudojimo iniciatyvos Molėtų rajone ypatingai suaktyvėjo, to negalima pavadinti absoliučia naujiena rajone. Štai beveik prieš aštuonerius metus IĮ „AD Energija“ Gališkių kaime Molėtų rajone įrengė 1 ha užimančią saulės elektrinę, kurioje iki šiol sėkmingai generuojama energija. Pasak įmonės vadovo Donaldo Adomaičio, šiuo metu pagaminamą elektrą superka valstybė, tačiau laikui bėgant planuojama elektros energiją parduoti privatiems vartotojams ar verslo klientams.

Viena didžiausių plastiko gaminių liejimo įmonių Baltijos šalyse UAB „Hoda“ savo stogus „įdarbino“ jau 2019 metais. Tvarių sprendimų savo veikloje ieškančios ir juos aktyviai įgyvendinančios įmonės vadovas Raimundas Gražys džiaugiasi investicija – jėgainės moduliais nukloti visų bendrovės pastatų stogai, kurių bendras plotas yra maždaug 8000 kv. m., o beveik pusantrų metų veikianti jėgainė vidutiniškai generuoja 14 proc. gamyklai reikalingos energijos. Nors į ateitį žvelgiama atsargiai, neatsisakoma minties išplėsti saulės modulių plotą – į tai atsižvelgiama projektuojant būsimą žaliavų sandėlį.

Rajone „auga“ saulės parkas

Vienas naujausių verslo žaliosios energetikos projektų Molėtų rajone – lietuviškų saulės modulių gamybos ir įrengimo bendrovės „Solet Technics“ saulės parkas „Vytis“, šiuo metu kylantis Suginčių seniūnijoje. Dabar naujame saulės parke montuojami saulės moduliai ir jau vasarą tikimasi įrenginius perduoti klientams. Pasak bendrovės marketingo vadovo Edgaro Reut, Molėtų rajonas šiam projektui pirmiausia pasirinktas dėl čia gyvenančių žmonių geranoriškumo – su Molėtų rajono savivaldybės specialistų pagalba pavyko gretai, be trukdžių pakeisti žemės paskirtį. Prie sprendimo prisidėjo ir kitos svarbios savybės – elektrinei tinkamas reljefas, skirstomojo tinklo infrastruktūra, sąlyginai nedidelis atstumas nuo Vilniaus, patogus privažiavimas.

Pasak „Solet Technics“ generalinio direktoriaus Andriaus Karazino, saulės parkas „Vytis“ atspindi jų bendrovės smalsumą ir atvirumą naujovėms – čia išbandomi jų naujausi ir pažangiausi dvipusio veikimo stiklas-stiklas fotovoltiniai moduliai. Tikima, kad šis projektas leis kuo daugiau gyventojų gamintis elektrą saulės jėgainėse ir parkas padės tiems, kurie fiziškai neturi galimybės jų įsirengti ant savo stogo. „Šiandien vis daugiau verslų ir fizinių asmenų drąsiai investuoja į žaliąją energiją – saulės jėgainių įsirengimą. Manome, kad energija iš saulės parkų per artimiausią dešimtmetį naudosis didžioji dauguma daugiabučių gyventojų,“ – teigia A. Karazinas.

Teigiamus pokyčius Lietuvoje stebintys „Solet Technics“ atstovai išskiria vieną pagrindinių tokių pokyčių priežasčių – tai valstybės subsidijos, dėl kurių privatus verslas ar fiziniai asmenys gali saulės jėgainę įsirengti iki 40% pigiau ir tokiu būdu būti tikri, kad saulės elektrinė atsipirks per 6-7 metus. Pasak jų, Lietuva turi visas galimybes iki 2050 m. pasiekti Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje išsikeltą tikslą tapti energetiškai darnia ir savarankiška valstybe, kurioje 80% šalies suvartojamos energijos būtų pagaminama iš atsinaujinančių išteklių.

Saulę „įdarbins“ ir Molėtų mieste

Jau birželio mėnesį planuojamas naujos saulės jėgainės paleidimas šalia Molėtų televizijos bokšto. Tai Lietuvos radijo ir televizijos centro projektas. Pasak centro komunikacijos vadovo Valdo Kaminsko, viena iš strateginių Telecentro krypčių – tapti energetiškai žaliąja įmone, kai visa įmonės suvartojama elektros energija pasigaminama nuosavose saulės elektrinėse. Tam numatyta pastatyti saulės jėgaines įvairiose Lietuvos vietose, o tokia jėgainė Molėtuose – pirmoji būsimame nuosavų Telecentro jėgainių tinkle. Visa elektros energija, pagaminta šioje 0,7 ha ploto užimančioje elektrinėje, bus sunaudojama Telecentro objektuose Molėtuose ir Vilniuje.

Naujo projekto Molėtų mieste rangovai „Eternia Solar LT“ džiaugiasi sparčiai vykstančiais darbais – šiuo metu likusi nedidelė dalis modulių montavimo darbų, kabeliavimo, transformatoriaus keitimo darbai. Gelbstint Molėtų rajono savivaldybei visi procesai vyko greičiau nei suplanuota. Pasak „Eternia Solar LT“ direktoriaus dr. Andriaus Džiaugio, Molėtų rajonas savo potencialu tikrai neatsilieka nuo bet kurio kito Lietuvos rajono „Smulkiam verslui bei viešosioms įstaigoms valstybė suteikia vis daugiau galimybių pereiti prie atsinaujinančių energijos išteklių, tarp jų ir saulės energijos, naudojimo skirdama paramas, kurios padeda verslui sutaupyti ir pagreitina elektrinės atsiperkamumo laikotarpį,“ – sako dr. A. Džiaugys ir skatina įmones turinčias gamybinės ar visuomeninės paskirties pastatus, nenaudojamą žemės plotą susimąstyti apie saulės elektrinės įrengimą.

Tai jau ne pirmas „Eternia Solar LT“ projektas bendradarbiaujant su bendrovėmis Molėtų rajone. Būtent ši atsinaujinančios energetikos vystymo įmonė padėjo įgyvendinti UAB „Hoda“ saulės jėgainės projektą Verbiškių kaime.

Temos: Molėtai, Saulės elektrinės, žalioji energija

1 komentaras. Leave new

  • Laukiame ir mes kol bus pastatyta solet technics saulės elektrinė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai