Aplinkos ministerija atnaujino Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašą, kuriame patikslinti reikalavimai dėl pastatų projektavimo paslaugų ir statybos darbų.
Šie pakeitimai padės išvengti neproporcingos administracinės naštos ir sudarys sąlygas pirkimų vykdytojams patiems nustatyti aplinkosaugines sąlygas pastatų statybų srityje.
Apraše numatyta, kad statomi nauji ypatingųjų statinių kategorijai priskiriami negyvenamosios paskirties pastatai turi būti projektuojami ir statomi taip, kad projektavimo, statybos ir naudojimo etapuose būtų užtikrinta atitiktis pirkimo vykdytojo pasirinktam pastato tvarumo lygiui pagal pirkimo vykdytojo pasirinktą pastatų tvarumo vertinimo sistemą.

Pastatų tvarumo vertinimo sistema skirta objektyviai ir skaidriai siekti pastato tvarumo lygio ir viešai deklaruoti gerąją tvaraus projektavimo ir statybos praktiką. Šios sistemos yra tarptautinio ir nacionalinio lygmens. Jų sertifikatais ženklinami pastatai, darantys mažiausią poveikį aplinkai ir žmogaus sveikatai per visą savo gyvavimo ciklą. Populiariausios tarptautinės ir nacionalinės pastatų tvarumo vertinimo sistemos dažniausiai atsižvelgia į 3 pastatų poveikio aspektus – aplinkosauginį, ekonominį ir socialinį.
Pastatų tvarumo vertinimas skatina statyti sveikus, komfortiškus, ilgaamžius, ekonomiškus, energetiškai efektyvius pastatus, racionaliai vartojančius gamtos išteklius visuose pastato gyvavimo ciklo etapuose.
Lietuvoje plačiausiai taikomi tarptautiniai standartai BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) ir LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Lietuvos žaliųjų pastatų taryba (LŽPT) taip pat yra įsteigusi ir nacionalinį Lietuvos pastatų tvarumo vertinimo sistemos (LPTVS) standartą. LŽPT tinklalapyje galima susipažinti su interaktyviu žemėlapiu, kuriame pažymėti 74 tvarumo sertifikatus turintys pastatai Lietuvoje.
Aplinkos ministerijos specialistai parengė pastatų tvarumo vertinimo sistemų gaires, padėsiančias pirkimų vykdytojams susipažinti su aktualia informacija apie pastatų tvarumo kriterijaus taikymą žaliuosiuose pirkimuose bei su informacija apie populiariausias tvarumo sistemas.
Pastatų tvarumo vertinimo sistemą ir jos lygį nustato pati perkančioji organizacija. Gairėse rekomenduojama prieš rengiant pirkimų dokumentus konsultuotis su sertifikavimo įmonėmis ar konsultantais, kad būtų nustatytas tinkamas ir geriausias standartas bei tvarumo lygis pagal perkančiosios organizacijos keliamus lūkesčius, planuojamo statyti pastato paskirtį, koncepciją ir kt.
Pasirinkus konkrečią sistemą, pastatų tvarumo lygio įgyvendinimą prižiūri architektas ar projektuotojas arba kvalifikuotas pastatų tvarumo konsultantas.
Pastatų ir statybos sektorius yra didžiausias šiltnamio efektą sukeliančių dujų šaltinis – jis išmeta net 37 proc. viso pasaulyje išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekio. Europos Sąjungos (ES) valstybėse šis sektorius išmeta 5–12 proc. ŠESD ir sukuria apie 35 proc. visų ES atliekų.
Todėl, siekiant ES žaliojo kurso tikslų, statybų sektoriui keliami aukščiausi tvarumo standartai.
Kviečiame skaityti žurnalą, skirtą ES žaliajam kursui.