Vonia ir miegamasis vienoje patalpoje – dar viena hibridinė erdvė ateičiai

Vonia ir miegamasis vienoje patalpoje – dar viena hibridinė erdvė ateičiai

kaldewei vonia hong kong
„Kaldewei“ nuotr.

Mokslininkų skaičiavimais nustatyta, kad 2050 m. 60 proc. pasaulio gyventojų bus įsikūrę didžiuosiuose miestuose. Jau dabar pastebime tendencijas – miestai tankėja, būstai brangsta, jų plotas mažėja ir dizaineriai stengiasi kuo efektyviau išnaudoti turimą erdvę.

Prie bendros svetainės, virtuvės ir valgomojo erdvės jau spėjome priprasti. Britų dizaineriai prognozuoja, kad artimiausiu metu pokyčiai laukia ir miegamojo bei vonios kambarių. Greičiausiai jie netolimoje ateityje bus jungiami į vieną hibridinę erdvę, slepiant skalbimo mašiną spintose ar įkurdinant ją kitoje patalpoje.

Interjero dizainerė Rūta Jankūnienė, bendrą miegamojo ir vonios kambarį savo namuose įsirengusi prieš gerą dešimtmetį, tvirtina tokiu sprendimu nenusivylusi – vonios patalpai tenka daugiau šviesos, vizualiai padidėja jos erdvė. „Iš pradžių galvojome, kad ilgainiui įsirengsime stiklinę pertvarą, skiriančią vonios ir miegamojo erdves, tačiau šios skirtingų funkcijų zonos taip ir liko viena patalpa, nes nepastebėjome jokių šio sprendimo trūkumų, – sako R. Jankūnienė. – Vonios erdvę išnaudoju ir kaip papildomą vietą kosmetikai, kūno priežiūros priemonėms pasidėti, todėl bendra miegamojo vonios erdvė tarnauja kaip mažasis namų SPA.“

Laisvai pastatomas vonios indas – bendros erdvės puošmena

Neabejotina tokios erdvės puošmena yra atskirai stovintis vonios indas. Jis puošia ir dizainerės mažąjį namų SPA. Tokį vonios indą, laisvai stovintį erdvėje, klasikinio ar modernaus stiliaus, gali pasiūlyti dauguma gamintojų, laikomų lyderiais pasaulyje.

„Pagrindinis laisvai statomos vonios privalumas tikriausiai yra estetinis, emocinis. Ji gali tapti tikra bet kurios erdvės puošmena, dominuojančiu interjero elementu. Ir jausmas prausiantis yra kitoks, kai aplinkui – laisva erdvė, o ne sienos. Tiesa, tokiu atveju patartina ją įrengti taip, kad to laisvės pojūčio nevaržytų baimė prilaistyti vandens už vonios kraštų, – sako Nerijus Bakšys, gamintojų „Laufen“, „Roca“ ir „Jika“ atstovas Baltijos šalyse, ir priduria: – Ne mažiau įspūdingas, o kartu ir praktiškas variantas gali būti miegamojo ar kitoje gyvenamojoje erdvėje įrengtas laisvai statomas praustuvas.“

Kaldewei Bendras miegamasis ir vonios kambarys
Modernūs sprendimai tinka ir istorinėse erdvėse. Gamintojas – „Kaldewei“.

Julijus Neufeldas, „Kaldewei“ atstovas Lietuvoje pabrėžia: „Patalpų susiliejimas ir sujungimas – ilgametė tendencija, neaplenkianti vonios kambario integracijos, pirmiausia su miegamaisiais. Todėl pagrindinis atskirai stovinčios vonios privalumas – liukso, prestižo, prabangos pojūtis ir vaizdas. Taip pat – švaresnis kambario vaizdas, mažiau kampų, plytelių.“

Anot specialisto, labai svarbu suprasti skirtumą tarp atskirai stovinčios vonios ir priglaustos prie sienos, laisvai statomos vonios imitacijos. Pastarosios dažnai palieka sunkiai pasiekiamų tarpų, kurie tampa tikrais dulkių rinkikais.

[prenumerata mailpoet_form_id=”8″ bg_color=”#b1cbd9″  image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/pastatas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”architektūros, interjero ir paveldo” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]

Ką svarbu numatyti, norint turėti atskirai stovintį vonios indą?

Anot N. Bakšio, apie laisvai statomą vonią reikia pagalvoti iš anksto, kol dar neišvedžiotos pagrindinės komunikacijos – vandens įvadai, nuotekų vamzdžiai, o jeigu vonia numatoma su masažo sistema ar šviesos efektais – tai ir elektros įvadai.

„Paprastai laisvai statomai voniai reikalingas ir ant grindų montuojamas maišytuvas, tad reikia iš anksto numatyti, kur jis stovės, ir įrengti vandens įvadą. Jei vonia statoma visai netoli sienos, o jos viršutinė briauna yra plona, gali tikti ir sieninis maišytuvas su ilgesniu pripildymo snapu“, – pataria pašnekovas. Specialisto teigimu, būtina pagalvoti ir apie vandens nebijančią grindų dangą, kitų erdvėje esančių ir vandens nemėgstančių objektų apsaugą.

Kaip teigia Ignas Jankauskas, gamintojo „Ideal Standard“ plėtros Baltijos šalyse direktorius, vonios prietaisų montavimas miegamajame kambaryje – modernus sprendimas, kuris reikalauja šiuolaikinių vėdinimo ir kitų inžinerinių sprendimų. Vėdinimo sistema turi gebėti pašalinti padidėjusį drėgmės kiekį ore.

Bendras miegamasis ir vonios kambarys
„Ideal Standard“ nuotr.

„Vandens prietaisų vietos ir vamzdynų kelias turi būti suplanuotas ankstyvoje projekto stadijoje. Juk vamzdynai turi būti paslėpti, vanduo turi tekėti tyliai ir stipria srove. Reikia atkreipti dėmesį, kad į sieną ar į grindis įmontuoti praustuvai turi specialias paslėptas dalis, kurias reikia sumontuoti prieš sienų apdailą“, – sako pašnekovas.

J. Neufeldo tvirtinimu, itin svarbu gerai apgalvoti, ar pakaks erdvės patalpoje – ne tik voniai, bet ir maišytuvui, vonios apėjimui, judėjimui kambaryje, taip pat nepamirštant valymo. Todėl jei vonios patalpa ar jos dalis bendrajame kambaryje yra mažesnė nei 8 kv. m, atskirai statomos vonios specialistas nerekomenduotų.

„Maišytuvas – kita itin svarbi dalis: būtina kruopščiai parinkti jam vietą, ypač jei bus įtvirtinamas ant grindų. Potinkinė jo dalis montuojama liejant grindis, todėl suplanuoti jam vietą reikia labai atsakingai. Jeigu vonia vis tik viena kraštine glaudžiama prie sienos, verta numatyti potinkinį maišytuvą toje sienoje, vandens pripildymo funkciją atliekant per sifoną – mažiau detalių ir pripildymas vyks beveik nepastebimai“,  – pataria specialistas.

Ištrinti ribą tarp vonios kambario ir miegamojo

„Atskirai stovinti vonia jau tapusi ikoniškos architektūros simboliu. Pagal „Ideal Standard“ filosofiją, tokios vonios pagrindinė paskirtis nėra kasdienis nusiprausimas. Kambaryje stovinti vonia yra ritualo dalis. Tas ritualas gali būti ilgas ir lėtas pasilepinimas putų pilnoje vonioje ar grožio procedūros. Kambaryje stovinti vonia yra dovana sau. Tačiau ne tik vonios atkeliauja į miegamąjį. „Ideal Standard“ kartu su dizaino partneriais studija „Ludovica + Roberto Palomba“ jau keleri metai iš eilės pristato naujas veidrodžių ir praustuvų kolekcijas, kurios dera su miegamojo erdvės sprendimais. Mūsų nuomone, ypač patogu nusiplauti rankas pasinaudojus kosmetika ar išsivalyti dantis tiesiog miegamajame“, – sako I. Jankauskas.

Ideal Standart vonios kambarys
IdealStandard TogetherWorldTour Closeup2 LindaX Joy
Bendras miegamasis ir vonios kambarys Ideal Standart
Vienas pagrindinių „Linda-X“ kolekcijos vizualinių elementų
yra itin ploni praustuvo kraštai. Gamintojas – „Ideal Standard“.

„Gyvenamos paskirties kambaryje montuojamai santechnikai yra keliami labai aukšti reikalavimai. „Ideal Standard“ tendenciją sujungti vonią su miegamuoju pastebėjo ir suprato, kad reikalingi ypatingi santechnikos prietaisai. Naujus produktus kuriame su studija „Ludovica + Roberto Palomba“, kuriančia dizainą ir žymiems baldų gamintojams. Tokie dizaino meistrai geba sujungti keramikos produktus, maišytuvus ir interjerą į vieną visumą. Šių metų birželį kartu pristatėme naują kolekciją. Architektūra, dizainas ir technologijos yra pagrindiniai šios kolekcijos principai. Kolekcija „Linda-X“, apimanti tiek praustuvų, tiek elegantišką vonios dizainą, išsiskiria lengvumu, kuris yra minimalistinis ir švarus, tačiau sukurtas taip, kad turėtų dramatišką poveikį. Vienas pagrindinių šios kolekcijos vizualinių elementų yra itin ploni praustuvo kraštai. Šios serijos produktai itin dera su miegamojo nuotaika ir baldais“, – pažymi I. Jankauskas.

Interjero dizainerė Rūta Jankūnienė sako, kad sujungti miegamąjį su vonios kambariu į vieną hibridinę erdvę padeda ir ta pati grindų danga, parinkta abiem patalpoms, tik, aišku, ji turi būti lengvai prižiūrima ir nebijanti drėgmės. Unifikuotiems baldams, veidrodžiams, spalvos ir interjero elementų formoms taip pat turi būti skiriama daug dėmesio, kaip ir apšvietimui. Jis turi formuoti intymesnę, atpalaiduojamą atmosferą.

J. Neufeldas: „Visuomet bus projektų ir situacijų, kur tokie sprendimai tinkami – megapolio premium kategorijos butai, industriniai loftai, užmiesčio vilos ir pan. O kalbant apie pavyzdinius, demonstracinius sprendimus, ištrinti vizualias ribas yra dizainerių užduotis. Juk toks sprendimas mums primena svajonę, tobulumą, kurį matome paveikslėliuose, viešbučiuose per atostogas. Bet nuolatinis gyvenimas ir atostogos viešbutyje skiriasi, todėl, prieš jungiant erdves, labai svarbu viską gerai apsvarstyti – sprendimas daromas 15–20 m. į priekį.“ Anot jo, prietaisus ir medžiagiškumą parinks dizaineris kartu su klientu, o riba gali būti naikinama ir naudojant daugiau tekstilės, sienų dangų įvairovę, kilimus ir pan.

Tylūs ir daugiafunkciai santechnikos prietaisai

Jaukiame namų SPA, kuriuo naudojasi ne vienas žmogus, o dažniausiai pora, santechnikos prietaisai turi būti tylūs, kad netrikdytų partnerio, kuris tuo metu žiūri mėgstamą televizijos programą, nori atsipalaiduoti ar jau miega. „Pastaruoju metu pasaulyje populiarėja ir daug funkcijų turintys sanitariniai įrenginiai – kai kurie jų gali būti drąsiai įrengiami ne tik vonios kambaryje, bet ir hibridinėse erdvėse, juolab kad jie skirti asmens higienai, švarai ir sveikatai palaikyti“, – sako N. Bakšys.

„Pavyzdžiui, ispanų gamintojas „ROCA“ šiais metais pristato unikalų unitazą su bidė funkcija „In-Wash In-Tank“, kuriam nereikalingas atskiras vandens bakelis – vanduo laikomas išorinėje unitazo sienelėje įrengtame rezervuare. Ir puodui nuplauti, ir higieniniam apsiprausimui vanduo paduodamas itin tyliai veikiančiu siurbliuku. Sūkurinis nuplovimas yra taip pat gerokai tylesnis, nei įprasta, kad netrikdytų besiilsinčiųjų. O blanki naktinė LED švieselė leidžia susiorientuoti nejungiant kambario šviesos“, – atkreipia dėmesį N. Bakšys.

Bendras miegamasis ir vonios kambarys Ideal Standart
„Ideal Standard“ nuotr.

J. Neufeldas atskleidžia ir jo atstovaujamų gamintojų standartus: „Tyliai veikiantys prietaisai – vandens maišytuvai, unitazo bakeliai išskirtinai yra kokybės klausimas. Triukšmą sukelia ne pats prietaisas, o jo vidiniais mechanizmais tekantis vanduo, skleisdamas garsą į vamzdynus, namo konstrukcijas.

Lietuvoje sanitarinių prietaisų triukšmo klausimas kol kas beveik nekeliamas. Europoje visi vandens reguliavimo, nuleidimo prietaisai (maišytuvai, unitazų ar pisuarų nuleidikliai, potinkinių bakelių pripildymo mechanizmai) klasifikuojami pagal triukšmo lygį. Atitinkamai suteikiama „I“ (tylesnė) arba „II“ (triukšmingesnė) kategorija.

Privačiame būste nerekomenduojama naudoti „II“ kategorijos prietaisų, todėl patartina nesigundyti pigiausiais ir „geriausiais“ pasiūlymais. Todėl besirūpinantiems savo artimiausia ir intymiausia aplinka būtina domėtis ir maišytuvų triukšmingumu, kaip domimasi langų ar durų triukšmo izoliacijos lygiu.

Kokybės siekiantys gamintojai apgalvoja viską iki smulkmenų, potinkiniai maišytuvai turi net trigubus triukšmo sugėriklius savo korpuse, pavyzdžiui, kolekcija „Keuco Ixmo“. O „Kaldewei“ visus gaminamus praustuvus, dušo padėklus ar vonias komplektuoja su priedais, atitinkančiais griežčiausius Europoje Šveicarijos triukšmo lygio standartus, nes patys didieji vonios kambario prietaisai triukšmo neskleidžia. Ne mažiau svarbu ir instaliaciją atliekančių meistrų darbo kokybė, atitinkanti technologinius reikalavimus.

Technologijos prisideda prie hibridinės vonios ir miegamojo erdvės populiarėjimo

I. Jankausko teigimu, „Ideal Standard“ gamina bene tyliausius pasaulyje unitazus su technologija „Aquablade“. „Unitazai pagal mūsų įmonės filosofiją yra įkurdinami erdvėse, iš kurių vandens nuleidimo keliamas triukšmas neturi keliauti į kitas patalpas. „Aquablade“ tai atlieka puikiai.

Mūsų inžinieriai yra sukūrę vienus patikimiausių ir tiksliausių keraminių potinkinių kasečių pasaulyje. Taip yra sutaupoma daug vandens. Labai daug pastangų yra skiriama kuriant ir vystant dušo galvas. Duše prausiamės dažnai, todėl efektyvus vandens naudojimas jame yra labai svarbus. Daug kam žinomas jausmas, kad naudojant vandenį taupančias dušo galvas nepavyksta išplauti muilo putų iš plaukų. Mūsų įmonei pavyko sukurti dušo galvas, kurios taupo vandenį, bet srovė yra stipri ir atlieka funkciją. Netgi efektingo dizaino 30 cm pločio dušo galva sukuria stiprią srovę“, – sako pašnekovas.

Taigi, tik laiko klausimas, kada vonia ar dušas miegamajame taps tokie pat įprasti kaip ir virtuvė svetainės erdvėje. Interjero dizainerės R. Jankūnienės teigimu, jau dabar verta investuoti į ateitį ir, jeigu yra tokia galimybė, išdrįsti sujungti šias patalpas į vieną. Ypač, jeigu namuose yra daugiau dušo ar WC patalpų, kuriomis naudojasi kiti šeimos nariai.

„Reikia galvoti apie patogumą ir intymumą, kiek šeimos narių naudosis bendra vonios erdve. Jeigu name bus bent du visaverčiai vonios ar dušo kambariai, tuomet vieną iš jų galima jungti su miegamuoju. Norint įgyvendinti drąsiausias vizijas, pirmiausia turi būti pagalvota apie konkretų žmogų ir jo poreikius“, – sako J. Neufeldas.

[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 rugpjūtis-rugsėjis

Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?

Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!

[/su_note]
Temos: ideal standard, Ignas Jankauskas, Julijus Neufeldas, kaldewei, laufen, Nerijus Bakšys, Rūta Jankūnienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai