Top Baneris

Viskas apie modernią palėpę: nuo komunikacijų iki langų ir laiptų pasirinkimo

2023 birželio 23 d.
palepes irengimas scaledTik SA
Unsplash nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Po šlaitiniu stogu esanti vertinga erdvė dažniausiai virsta nereikalingų daiktų sandėliu. Tačiau ją galima įrengti patraukliai ir praktiškai. Kokie turėtų būti langų sprendimai, o gal net balkonas palėpėje? Kaip palėpė turėtų būti apšiltinta ir šildoma? Kur ir kokias pertvaras įrengti? Šie ir kiti darbai atgaivintų palėpę, bet reikia tinkamai juos suplanuoti.

Palėpė – iššūkis

Šiais laikais nauji individualūs namai dažnai turi lėkštus stogus, tad palėpei įrengti tiesiog nėra vietos. Ar verta planuojant nuosavo namo statybą pagalvoti ir apie palėpės galimybę? Ar verta senesnės statybos namuose įrengti jau esančią palėpę? Spręskite patys: palėpė yra originali, patraukli ir gana atskirta gyvenamoji erdvė, galinti tapti itin jaukia namų dalimi. Joje galima įrengti darbo ar poilsio kambarį, mažas dirbtuves, studiją ir kt.

Palėpė yra iššūkis jau vien dėl šlaitinio stogo geometrijos, stogą laikančiosios konstrukcijos. Senesnės statybos namuose ji neapšiltinta, nėra komunikacijų, todėl jos įrengimas artimesnis naujai statybai nei remontui. Reikia žinoti, kad palėpė turi atitikti gyvenamosioms patalpoms nustatytus standartus, būti saugi ir patogi. Statybos techniniame reglamente „Gyvenamieji pastatai“ pažymima, kad vienbučių namų horizontalių lubų pastogės patalpos turi būti bent 2,3 mm aukščio, o pastogės patalpų nuožulnios lubos darbo vietoje – ne mažiau 2 m aukščio.

palepe

Palėpė turi atitikti gyvenamosioms patalpoms nustatytus standartus, būti saugi ir patogi. Unsplash nuotr.

Palėpės karkasas

Jei norite, kad erdvės būtų funkcionalios ir patogios, palėpėje atsiras karkasas, kurį teks „apsiūti“ mechaniškai tvirtinamais elementais. Tam dažniausiai naudojamos plokštės: gipso kartono, cemento pluošto, medžio drožlių ir kt. Pasirinkimą lemia kaina, montavimo ir apdirbimo paprastumas, apdaila, įvairūs reikalavimai (nedegumas, gera garso izoliacija ir t. t.). Pertvaros palėpėje leidžia sukurti atskirus kambarius ar uždaresnes erdves. Jos gali būti ne tik karkasinės, bet ir mūrinės, bet pastarosios daug sunkesnės ir ne visada laikančioji konstrukcija yra pakankamai stipri. Karkasinės pertvaros patrauklesnės savo paprastumu, konstrukcijos lengvumu, be to, įrengimas greitesnis ir švaresnis. 

Aukštoje palėpėje galima įrengti antresolę – papildomą erdvę, kurioje galėtų būti miegamasis arba poilsio zona. Planuojant palėpės erdves visada reikia įvertinti, kad jos sienos yra šlaitinės, todėl dalis erdvės bus nefunkcionali ir žemiausios vietos, kur stogas susijungia su siena, tiks tik daiktams laikyti. Tad verta pagalvoti apie individualius baldus, kad kiekviena erdvė būtų išnaudota racionaliai.

Planuojant įrengti palėpę, reikia nuspręsti, ar norite matyti masyvias stogo konstrukcijos sijas ir turėti gana aukštas lubas. Stogą laikantys mediniai elementai gali būti paslėpti, bet gali tapti visos palėpės puošmena. Tokiu atveju palėpės lubų ir sienų apdaila greičiausiai bus iš medžio ar su medžiu derančių medžiagų, be to, norint, kad sijos būtų atidengtos, teks rinktis brangesnius sprendimus, kurie lems, kokie stogo šiltinimo principai bus parinkti.

palepes karkasas

Planuojant įrengti palėpę, reikia nuspręsti, ar norite matyti masyvias stogo konstrukcijos sijas ir turėti gana aukštas lubas. Stogą laikantys mediniai elementai gali būti paslėpti, bet gali tapti visos palėpės puošmena. Unsplash nuotr.

Šilumos, garso izoliacija palėpėje 

Kad palėpė būtų gyvenama ir nekeltų diskomforto, ji turi būti tinkamai apšiltinta. Efektyvus šiltinimas svarbus ne tik žiemą, bet ir vasarą, kai tamsus stogas gali įkaisti iki 60 °C ir be tinkamos izoliacijos palėpėje būtų labai tvanku. Šaltomis žiemos dienomis problemų gali sukelti šalčio tiltai, įkyrius ir erzinančius garsus sukeliantys stiprūs vėjai, kyla drėgmės kaupimosi pavojus, galintis turėti labai nemalonių pasekmių. Todėl į stogo, palėpės šiltinimą ir kartu į garso izoliaciją reikia žiūrėti atsakingai. Šiuo atveju geru patarėju gali būti izoliacinių medžiagų gamintojai ar jų atstovai, galintys pasiūlyti ir gerą šilumos bei garso izoliaciją, produktus, kurie dera su medžiu, didina konstrukcijų atsparumą ugniai. Tam puikiai tinka nedegi akmens vata, idealiai priglundanti prie nelygių konstrukcijų, tačiau konkretus sprendimas gali būti priimtas tik įvertinus palėpės būklę.

Šviesos kelias – langai

Norint, kad palėpė būtų jauki, šviesi, į ją reikia įsileisti saulę. Jos šviesa į palėpę gali sklisti per vertikalius langus, įrengtus dvišlaičio namo galuose, tačiau jei namas ilgas ir siauras, paprastai to nepakanka, todėl kartais įrengiami mansardiniai langai, pro kuriuos patenka gana daug šviesos, tačiau reikšmingai išauga stogo kaina, nes jo konstrukcija tampa kur kas sudėtingesnė. Todėl palėpei dažniau pasirenkami stoglangiai. Jų pranašumas tas, kad, trūkstant šviesos, nesunkiai galima įrengti papildomus stoglangius, tačiau reikėtų nepamiršti, kad, didėjant langų skaičiui, mažėja stogo šilumos varža. Projektuodami langus, architektai paprastai atsižvelgia į įstiklinimo ploto ir grindų ploto santykį, nes kiekviena gyvenamoji erdvė turėtų būti apšviesta langais, užimančiais 1/8 grindų ploto.

Modernus sprendimas – šviesos tuneliai, nukreipiantys šviesą į tamsesnes neapšviestas vietas. Viršutinis, prie stogo tvirtinamas tunelio elementas turi stiklą, į kurį krintanti šviesa keliauja lanksčiu, ilgu šviesos perdavimo vamzdžiu į apatinę palėpės lubose montuojamą dalį – natūralią šviesą skleidžiantį šviestuvą.

palepes irengimas 1
kaip irengti modernia palepe

Norint, kad palėpė būtų jauki, šviesi, į ją reikia įsileisti saulę. Jos šviesa į palėpę gali sklisti per vertikalius langus, įrengtus dvišlaičio namo galuose. Unsplash nuotr.

Palėpėje galima sukurti šviesius ir patrauklius derinius, kai keli langai montuojami vienas virš kito arba vienas šalia kito. Taip suformuojami dideli įstiklinti plotai. Geriausias vaizdas į aplinką atsiveria pro L formos stoglangius, kurie yra stoglangio ir vertikalaus lango junginys. L formos langai montuojami ten, kur stogas jungiasi su vertikalia siena. Vertikali lango dalis prailgina stoglangį ir į palėpę patenka daugiau šviesos, padidėja apžvalgos laukas.

Šviesa, aplinkos vaizdai ir grynas oras – tuo norime mėgautis ir palėpėje, tad galima įrengti ir mažą balkoną. Vienas įdomesnių sprendimų – stoglangis-balkonas. Funkcionalumu toks sprendimas neprilygsta tikram balkonui – jis tik kukli alternatyva, bet visai patraukli ir žavinga. Stoglangis-balkonas ne tik geriau apšvies jūsų palėpę natūralia šviesa, bet ir atvers daug platesnį aplinkos vaizdą nei įprastas stoglangis.

Komunikacijos palėpėje

Vanduo, kanalizacija, elektra, apsaugos sistemos – jei norime, kad visa tai būtų paslėpta, komunikacijas teks įrengti iki apdailos. Karšto ir šalto vandens vamzdžius, elektros laidus lengva nuvesti į palėpę, be to, jie gali būti paslėpti grindyse, išlyginamajame sluoksnyje arba sienose po tinku ar gipso kartono plokštėmis.

Palėpėje turi būti ir vėdinama. Lengviausia įrengti populiarų gravitacinį vėdinimą, kurio veikimo principas – išorės ir vidaus temperatūrų skirtumas, tačiau palėpėje jis ne visada tinkamai veikia, nes trumpas atstumas tarp ventiliacijos grotelių ir ventiliacijos kamino viršaus neužtikrina reikiamos traukos. Tad geresnis vėdinimo variantas yra mechaninė ventiliacija.

Palėpę šildyti galima įvairiai: įrengti grindinį šildymą arba išvedžioti šildymo vamzdžius sienose ir prijungti radiatorius. Įrengimo prasme paprasčiausias variantas – elektrinis šildymas, bet šiuo metu toks yra brangiausias. Tokiu atveju geriausia skaičiuoti: vertinti palėpės plotą, investicijas šildymui, būsimas sąnaudas. Patartina apsvarstyti ir įvairius alternatyvius variantus, pavyzdžiui, šildymą infraraudonaisiais spinduliais. Be to, palėpėje galima pastatyti ir malkomis kūrenamą krosnelę – ji bus vertinga namų šildymo sistemos pagalbininkė. Sprendimas dėl krosnelės turi būti priimtas iš pradžių, nes jai reikia pagrindo, kamino, kuris turi būti bent 2 m aukščio, kitaip nebus traukos.

Niuansas, be kurio palėpė nieko verta

Kiekvienai palėpei reikia laiptų. Jie turi būti patogūs, bet neužimti daug vietos, o tai reiškia, kad teks ieškoti kompromiso. Turėsite nuspręsti, ar jūsų palėpei geriausiai tinka sraigtiniai, ar tradiciniai tiesūs laiptai, ar kompaktiški atveriami ir sulankstomi, ar kokia nors originali konstrukcija. Viskas priklauso ne tik nuo palėpės, bet ir nuo po ja esančių patalpų. Laiptų pasirinkimas itin atsakingas sprendimas – kartais geriau ardyti anksčiau įrengtus laiptus ir įrengti naujus, nei bandyti taisyti tai, kas iš esmės nieko nekeičia.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video