Vilniaus krašto lenkų bendruomenė jau neužilgo galės burtis į šiuo metu rekonstruojamo Lenkų kultūros namų pastato naujai įrengiamą korpusą. Jame numatoma praplėsti esamo pastato funkcijas ir papildyti jas naujomis – įrengti papildomai 28 naujus viešbučio kambarius, erdvią naują kavinę pirmame aukšte, universalią renginių salę ir TVP televizijos Vilniaus filialą – studiją.
Jungtis tarp dviejų gatvių
Projekto užsakovai – labdaros ir paramos fondas VŠĮ „Lenkų kultūros namai“. Projekto generalinis rangovas – „YIT Lietuva“. Naujojo korpuso projekto autoriai – studijos „Architektūros linija“ architektas Miroslaw Szejnicki, PV Gintaras Čaikauskas.
Kaip pasakoja projekto autorius M. Szejnicki, naujas korpusas įsiterps neužstatytoje sklypo dalyje tarp dviejų jį ribojančių Naugarduko ir Kauno gatvių, tokiu būdu jas savotiškai sujungdamas. Metų pabaigoje jau galima bus priimti bendruomenės svečius 28 numerių viešbutyje, pakviesti juos į 110 kv.m kavinę pirmame aukšte. Renginiai vyks naujoje universalioje 200 vietų salėje. Pastate net 568 kv. m plote įsikurs ir „TVP“ televizijos Vilniaus studija.
[prenumerata mailpoet_form_id=”8″ bg_color=”#b1cbd9″ image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/pastatas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”architektūros, interjero ir paveldo” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]Pastato galiniuose fasaduose ties gatvėmis numatyti dideli vitrininiai langai suteiks norimo lengvumo ir suformuos charakteringą gatvių perimetrą su tarpais tarp pastatų.
„Taip sukuriamas intensyvaus miesto centrui būdingas užstatymo charakteris, išsaugomas istoriškai susiformavęs gatvių tinklas, užstatymo tankis, Naugarduko gatvės želdinimo principas“, – teigia architektas.
Šiu metu sklype jau yra apie 500 kv. m vejos kieme prie aikštelės, taip pat didesnė medžių grupė priešais esamą pastatą. Aplink abu pastatus bus naujai tvarkomi šaligatviai, dviračių takai, vejos.
Stiklinė galerija – jungtis tarp dviejų pastatų
Projektuojamas naujas korpusas yra vientiso 4 aukštų tūrio, kurio planinę struktūrą padiktavo sklypo konfigūracija, esamų statinių sklype išdėstymas ir sklypo gretimybės. Pagrindinis įėjimas į korpusą numatomas pirmame aukšte, nuo Kauno gatvės pusės. Šiame aukšte planuojama kavinė, viešbučio vestibiulis ir lifto holas. Pagalbinis tarnybinis įėjimas suplanuotas iš Naugarduko gatvės pusės.
Pirmame aukšte nenumatoma jokios jungties tarp esamo pastato ir naujo korpuso. Antro aukšto lygyje projektuojama įstiklinta galerija, jungianti šiame aukšte esamo pastato viešbutį su 28 numerių viešbučiu naujame korpuse – tarsi jo pratęsimas.
Po galerija bus įrengtas tarnybinių automobilių pravažiavimas. 3-ame ir 4-ame aukštuose projektuojama apie 200 vietų universali salė ir televizijos studija, o taip pat ir techninės patalpos. Naujo korpuso bendras antžeminis plotas sudarys 3027 kv. m, bendrai su rūsiu – 4383 kv. m.
Pabrėžti kvartalo idustrinę prigimtį
Fasadai projektuojami ventiliuojami, su trijų stiklų langais ir stiklo – aliuminio sistema. Norėdamas pabrėžti šio kvartalo industrinę prigimtį, architektas M. Szejnicki iš pradžių buvo numatęs pastato fasadų apdailai rūdinto „Cor-Ten“ plieno plokštes, kurios tarsi „gyvos“ lėtai keičia savo spalvą laikui bėgant – projekto vystymo eigoje užsakovų pageidavimu buvo pakeistos į neutralesnes aliuminio plokštes.
Siekiant kontekstinio užstatymo, pastarosios taip pat suteiks pastatui industrinį charakterį, atsižvelgiant į anksčiau vyravusią būtent pramoninę rajono – Aukštųjų Panerių kvartalo dvasią.
Numatoma pastato energinio naudingumo klasė: +A, triukšmo apsaugos klasė – C, su padidintomis garso izoliacijos priemonėmis salėje, TV studijoje ir viešbučio patalpose. Laikantysis pastato karkasas suprojektuotas iš surenkamojo gelžbetonio.