Vilkaviškio rajonas: vizija vienokia, realybė – kitokia

Vilkaviškio rajonas: vizija vienokia, realybė – kitokia

Vilkaviškio rajono valdžia turėtų susirūpinti ir nepakankamai išplėtota viešąja infrastruktūra, trūksta apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas teikiančių įmonių, nėra universalios sporto bazės, atvirų jaunimo centrų.

Trūkumai atveria kelią naujoms galimybėms. Kokių jų turi Vilkaviškio rajono savivaldybė? Pirmiausia rajono valdžia turėtų susirūpinti vidaus ir užsienio investicijų, smulkiojo bei vidutinio verslo skatinimu, ypač kaimiškosiose savivaldybės vietovėse, investicijų į turizmo sektorių plėtra ir skatinimu, ypač plėtojant kaimo turizmo veiklą. Naujų galimybių gali suteikti sėkmingesnis Europos Sąjungos lėšų naudojimas, pasienio regionų bendradarbiavimas.

Aktyvesnė turizmo ir verslo informacijos centro veikla pristatant ir populiarinant rajoną nacionalinėse bei tarptautinėse parodose galėtų padėti pritraukti daugiau investicijų, turistų, skatintų naujų darbo vietų steigimą.

VERTINIMAS

Erdvės mokesčiams mažinti dar yra

Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertas Laurynas REKAŠIUS

Lietuvos laisvosios rinkos instituto sudarytame savivaldybių indekse Vilkaviškis 2013 metais užėmė 25 vietą iš 53 rajono savivaldybių. Palyginti su 2012 metais savivaldybės investicijų aplinkos vertinimas ženkliai pagerėjo: 2012 metais jis siekė vos 26,1 balo, o 2013-aisiais beveik pasivijo šalies vidurkį (48,6 balo) ir surinko 43,7 balo (iš 100 galimų). Tai rodo akivaizdžiai pagerėjusią investicinę savivaldybės aplinką.

Aukštesnį nei praėjusiais metais investicijų srities įvertinimą lėmė spartus materialinių investicijų kiekio augimas, veikiančių ūkio subjektų skaičiaus vienam gyventojui didėjimas. Šis ūgtelėjo nuo 12,8 iki 14 (tūkstančiui gyventojų). Materialinių investicijų, tenkančių vienam savivaldybės gyventojui, padaugėjo daugiau kaip dukart: nuo 1036 iki 2299 litų. Nors ūkio subjektų ir materialinių investicijų kiekis augo, pagal šiuodu rodiklius savivaldybė vis dar buvo gerokai žemiau nei šalies vidurkis. Labiausiai Vilkaviškio savivaldybė turėtų pasitempti pritraukdama tiesiogines užsienio investicijas. Pagal šį rodiklį rajonas nuo Lietuvos vidurkio atsiliko daugiau kaip 30 kartų ir siekė vos 142 litus vienam žmogui (bendras šalies vidurkis – 4448 litai).

Norint pagerinti investicijų srities įvertinimą, pirmiausia reikia susitelkti į tiesioginių užsienio investicijų pritraukimą, o tam itin svarbu gerinti mokesčių aplinką. Savivaldybė dar gali mažinti mokesčių tarifus. Nors vidutinis fiksuoto pajamų mokesčio už verslo liudijimus dydis yra netgi šiek tiek žemesnis nei vidutinis savivaldybių, nekilnojamojo turto mokestis – tarp didžiausių šalyje ir siekia 1 proc. Šio mokesčio mažinimas turėtų būti kitas savivaldybės žingsnis gerinant investicinę aplinką.

 

Norėtųsi aktyvesnių valdžios žingsnių

Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas BESAGIRSKAS

Išskirti Vilkaviškio rajoną pramonės ir jos plėtros požiūriu – sunkoka. Šis kraštas neišsiskiria kaip pramonės lyderis ar bent jau tuo, kad čia veikia viena kita didesnė įmonė.

Žvelgiant į geografinę situaciją, ji verslui plėtoti būtų paranki. Šalia yra pasienis su Rusija, rajoną kerta geležinkelis. Tačiau reikėtų pastangų iš vietos valdžios, kad būtų išnaudota nebloga geografinė padėtis ir į savivaldybę dėmesį atkreiptų verslas, investuotojai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai