Top Baneris

Viešųjų pastatų renovaciją planuojama išjudinti nauju modeliu

2017 rugpjūčio 24 d.
Energetikos ministerijos nuotr.
Energetikos ministerijos nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Viešųjų pastatų atnaujinimo ir gatvių apšvietimo modernizavimo projektai stringa, o Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) turėtų ieškoti būdų ydingai situacijai keisti – tokią poziciją Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas išdėstė susitikime su Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) vadovu Gvidu Dargužu.

VIPA yra viešųjų pastatų ir gatvių apšvietimo modernizavimo programų įgyvendinančioji institucija. Šiems tikslams parama yra skiriama iš Energijos efektyvumo fondo (ENEF), kurį administruoja VIPA. ES paramos lėšas į šį fondą viešųjų pastatų ir gatvių apšvietimo modernizavimui skiria Energetikos ministerija. Iš viso energijos vartojimo efektyvumo skatinimui jau yra skirta 80 mln. eurų, tačiau nuo fondo veiklos pradžios 2015 m. nėra renovuotas nė vienas viešasis pastatas.

„Situaciją, kai per pustrečių metų nėra renovuojamas nė vienas pastatas, nors pinigai tam yra skiriami, būtina keisti. Turime sukurti tokią sistemą, kuri skatintų viešųjų pastatų valdytojus savo turtą atnaujinti ir turime turėti aiškius įsipareigojimus, kurie užtikrintų, kad renovacijai skirti pinigai būtų naudojami ir kurtų pridėtinę vertę, užuot gulėję fondo sąskaitoje“, – sako energetikos ministras.

VIPA per artimiausias savaites ministerijai turės parengti kasmečius viešųjų pastatų renovacijos tikslus, kad būtų galima efektyviai kontroliuoti, kaip jie yra įgyvendinami.

Energetikos ministerija, Finansų ministerija ir VIPA šiuo metu sprendžia dėl patrauklesnio finansavimo modelio, kuris skatintų institucijas modernizuoti viešuosius pastatus ir taip mažinti išlaidas energetinėms reikmėms. Taip pat kuriama sistema, kuri skatintų savivaldybes atnaujinti seną ir neekonomišką gatvių apšvietimą.

Iki 2020 m., naudojantis ENEF paskolomis, numatyta atnaujinti apie 700 tūkst. kv. metrų energetiniu požiūriu neefektyviausių viešųjų pastatų ploto. Tai leis atnaujintuose viešuosiuose pastatuose daugiau nei 40 proc. sumažinti energijos išlaidas.

Skaičiuojama, jog kasmet iš valstybės biudžeto po 140 mln. eurų skiriama vien išlaidoms už viešųjų pastatų suvartotą elektros energiją ir šildymą padengti.

Energetikos ministerijos inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video