Top Baneris

Verslo centre „Girteka Park“ architektai suderino paprastumą ir grožį

2022 lapkričio 3 d.
Girteka Park KaroliniškėsTik SA
Irmanto Gėlūno nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Sostinėje, gyvenamajame Karoliniškių mikrorajone pastatytas A+ energinės klasės 6 aukštų verslo centras „Girteka Park“. Statinys išsiskiria kontrastinga architektūra ir atspindi šiuolaikines biuro tendencijas – jame įrengta sporto salė, biblioteka, restoranas, o interjeras primena gamtos oazę. Ant stogo – daugiau nei 1000 m2 ploto apželdinta terasa, iš viso pastate – net keturios lauko terasos.

Pastatas – tarsi atskiras kvartalas

Verslo centro „Girteka Park“ generalinės rangos darbus vykdė viena didžiausių Lietuvoje statybos įmonių UAB „Conresta“. Pastato autoriai – studijos „Unitectus“ architektai Tomas Tankelevičius ir Tauras Paulauskas. Verslo centras pelnė tarptautinio tvarių pastatų standarto BREEAM įvertinimą „Excellent“.

Karoliniškių mikrorajone iškilusio pastato architektūrinę idėją labiausiai lėmė sklypo kontūro forma, vieta ir statytojo poreikis išgauti minimalistinės, tačiau solidžios architektūros ekonomiškai efektyvų pastatą.

Statinio architektai T. Tankelevičius ir T. Paulauskas pabrėžia, kad šio sklypo galimo užstatymo urbanistiniai parametrai buvo nustatyti architekto R. Dūdėno 2007 m. parengtame teritorijos detaliajame plane. Pasak autorių, sklypas unikalus tuo, kad iš visų keturių pusių apsuptas miesto gatvių, neturi nei vieno besiribojančio kaimyno ir, nors nėra didelis, faktiškai yra kaip atskiras kvartalas. Ši sklypo ypatybė nulėmė jo savitumą.

Pastato architektūrinė struktūra – dviejų tūrių kompozicija, sudaryta iš vienodo ritmo gelžbetonio elementų ant pirmo aukšto kolonados, juosiančios visą perimetrą. Nuo sklypo (Laisvės pr. 36) ir jame esančio pastato prasideda Karoliniškių centre esanti visuomeninės bei komercinės paskirties teritorija.

„Pastatas yra kaip atskiras kvartalas ir gali būti laikomas Karoliniškių visuomeninio komercinio rajono riboženkliu. Tikimės, kad jame sukurtos darbo vietos prisidės prie Karoliniškių, kaip miegamojo rajono, diversifikacijos“, – teigia architektai.

Kontrastinga architektūra

Statinio architektai T. Tankelevičius ir T. Paulauskas pasakoja, kad pastato architektūrinė koncepcija yra pagrįsta kontrasto principu – uždaras/erdviškas tūris, betono/stiklo medžiagiškumas. Surenkamųjų gelžbetonio plokščių su langų angomis tektonika sudaro didžiumą pastato fasadų ir formuoja jų ritmiką. Tačiau rytinis pastato fasadas, kuris orientuotas į Laisvės prospektą, yra sterilaus stiklo plokštuma.

„Kontrasto principas panaudotas ir modeliuojant aukštesnį tūrį. Jo viršutiniame aukšte yra tik mažesnio ploto antstatas ir apatinių aukštų langų angų ritmas viršutiniame aukšte tampa klasikiniu atviru peristiliu, taigi uždaras tūris pasidaro erdviškas. Šis paprastai atrodantis architektūrinis sprendimas techniškai buvo gana sudėtingas. Gelžbetonio plokščių paviršių pasirinkome nedažomą, modernios klasikinės baltos spalvos bei vienalytės lygios tekstūros“, – sako architektai.

Specialistai pabrėžia, kad surenkamųjų stambiaplokščių gelžbetonio elementų statybos technologija, kurios pagrindu pastatyta absoliučiai didžioji Karoliniškių dalis, yra ganėtinai sena. Vis dėlto nauja kokybė ne tik pagrindžia šios statybos technologijos funkcionalumą, bet ir daro ją estetiškai patrauklią.

Siekia BREEAM sertifikato

Naujasis 14 300 m2 ploto verslo centras išsiskiria šiuolaikiškais statybos bei technologiniais sprendimais ir atitinka A+ energinės klasės reikalavimus. Jis statytas laikantis tarptautinio tvarių pastatų standarto BREEAM (statinio techninis projektas yra įvertintas „BREEAM Very Good“ sertifikatu). Pastatas ne tik tausoja energiją ir aplinką, bet ir užtikrina aukštą komforto lygį jame dirbantiems žmonėms.

„BREEAM vertinimas paskatino atidžiau atsižvelgti į dviratininkus ir jų poreikius – suprojektuotos dviračių stovėjimo vietos po stogu, o patiems dviratininkams numatytos rūbinės su dušinėmis. Griežtas BREEAM reikalavimas, numatytas tiek projekte, tiek statybose, tas, kad visa naudojama mediena privalo būti iš teisėtai išgaunamos ir prekiaujamos medienos“, – teigia pastato autoriai T. Tankelevičius ir T. Paulauskas.

Ant verslo centro stogo sumontuota saulės elektrinė. Saulės baterijos pagamins apie 10 proc. verslo centre per metus sunaudojamos elektros energijos. Visa triukšmą kelianti įranga suprojektuota ir įrengta požeminėje aikštelėje, kad kuo mažiau triukšmo būtų skleidžiama aplinkai.

Nestandartiniai sprendimai

Architektūros projekto autorių teigimu, projektuojant pastato vidaus erdves buvo pasirinktas netipinis sprendimas: pastato atrijų supa pagrindinis koridorius. Dėl šio sprendimo pagrindiniai koridoriai yra ir erdvūs, ir jaukūs.

Be to, suprojektuota atvira laiptinė, kuri siejasi su pastato eksterjero sprendimu. Pagrindinis įėjimas į pastatą yra išreikštas stikliniu intarpu tarp dviejų skirtingų proporcijų gelžbetoninių tūrių. Už šio intarpo suprojektuota atvira erdvė per visus aukštus iki denginio, o joje – ažūriniai, pažiūrėti lengvi vidaus laiptai.

Numatytos išmaniosios pastato sistemos – visiškai automatizuotas LED apšvietimas, meteorologinės stotelės valdomos elektrinės ritininės užuolaidos.

Požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje įrengta 370 vietų automobiliams, elektromobilių įkrovos vietos, elektrinių paspirtukų įkrovimo stotelės, dviračių saugyklos ir dviratininkams skirtos dušinės bei persirengimo kambariai.

Pandeminiai iššūkiai

„Svarbiausi mūsų, kaip generalinio rangovo, uždaviniai – darbus atlikti laiku, kokybiškai ir išpildyti iškeltus užsakovo lūkesčius, sukuriant komfortišką ir modernų verslo centrą, atitinkantį aukštus BREEAM tvarumo standartus“, – sako generalinės rangos darbus vykdžiusios įmonės „Conresta“ projektų vadovas Rimas Stumbras.

Pasak R. Stumbro, vienas didžiausių iššūkių, kurį komandai pavyko sklandžiai suvaldyti, buvo medžiagų tiekimo nesklandumai, atsiradę dėl pandeminės situacijos ir karantino. Darbai objekte kuriam laikui buvo sustabdyti, o vėliau, atsiradus projektui ir nuomininkui, atnaujinti. Tuomet per itin trumpą laikotarpį pagal nuomininko interjero projektą reikėjo įrengti visą pastato vidaus apdailą, interjero projektas šiek tiek kito ir darbams vykstant.

„Statant šį verslo centrą, dėjome visas pastangas, kad nepaisant dėl pandemijos atsiradusių kliūčių galėtume laiku užbaigti darbus. Patyrusios komandos profesionalumas užtikrino kokybišką projekto įgyvendinimą“, – pasakoja įmonės „Conresta“ projektų vadovas R. Stumbras.

Viso projekto įgyvendinimas truko 2 metus (nuo 2020 m. sausio iki 2022 m. vasario).

‎‎

Vidaus interjero autoriai – architektų studija „DO architects“ – daug dėmesio skyrė kokybiškų, ilgaamžių medžiagų paieškai

20220813Girteka2427 1
Irmanto Gėlūno nuotr.

„Projektuojant interjerą, itin didelis dėmesys buvo skiriamas kokybiškų, ilgaamžiškų medžiagų paieškai. Projekte naudojamos tokios medžiagos kaip natūralus medis, nerūdijantysis plienas, granitas, betonas. Šios medžiagos padiktavo pagrindinius interjero spalvų koloritus ir ramią, žemišką spalvų darną. Siekėme sukurti interjerą, kuriame naudojamos medžiagos natūraliai ir kokybiškai dėvėtųsi, o žmogus, apsuptas darnių spalvų derinių, jaustųsi komfortiškai“, – apie interjero sprendinius pasakoja „DO architects“ architektė Monika Vaičiulė.

Anot jos, pagrindinę interjero koncepciją nulėmė biuro lokacija: „Pastatas yra Karoliniškių mikrorajone, apsuptas sovietinio laikotarpio blokinės tipologijos gyvenamųjų namų. Žvelgiant aplinkui, dominavo pilki koloritai. Nagrinėjant erdvę ne tik interjero kontekste, bet ir urbanistiškai, natūraliai norėjosi erdves pagyvinti želdinių masyvais ir augalų grupėmis, įnešti į aplinką ir vidų daugiau gyvybės, ją pajaukinti, paversti saugesne. Kilo mintis sukurti parką – parką tiek biuro viduje, tiek viešosiose erdvėse, taip tarsi sumažinant ribą tarp vidaus ir išorės.“

Apgalvotai suplanuotos darbo erdvės

Projektuodami naujojo verslo centro vidaus erdves, architektai atliko vidinę biuro struktūros analizę, padėjusią sukurti būsimiems biuro darbuotojams ir lankytojams maksimaliai pritaikytas vidaus erdves.

„Bendradarbiaudami su „Girtekos“ komanda, suprojektavome erdves, kurios atliepia visus esminius įmonės poreikius. Biuro struktūroje randame bendrųjų, didžiųjų erdvių, kuriose biuro darbuotojai kartu dirba, pietauja, ilsisi, švenčia. Taip pat projektavome darbo erdves, kurios tampa pusiau uždaros, skirtos komandiniam darbui. Žinoma, suprojektuota daug susitikimų kambarių – nuotoliniams susitikimams ar atviresnio, garsesnio pobūdžio darbui. Taip pat numatytos ir alternatyvios erdvės, skirtos jaunųjų darbuotojų mokymui, renginiams – šiems ir kitiems poreikiams atliepti suprojektavome didžiąją bibliotekos erdvę bei 700 m2 stogo terasą su begale įvairių smulkių funkcijų, tarp kurių kiekvienas darbuotojas atras sau tinkamą ir patrauklią“, – sako M. Vaičiulė.

‎‎

Integruoti ir stilingi saulės kontrolės sprendimai

20220813Girteka2430
Irmanto Gėlūno nuotr.

Funkcionaliais, tačiau sudėtingais verslo centro „Girteka Park“ saulės kontrolės sprendimais pasirūpino UAB „DEXTERA“. Įmonė pagamino ir tarp aliuminio konstrukcijų pertvarų sumontavo žaliuzes bei pasirūpino vidaus patalpų ritininėmis užuolaidomis.

Estetiniai sprendimai derinami su funkcionalumu

Kadangi biurų paskirties statinyje ypač svarbu tinkamai valdyti į patalpas patenkantį natūralios šviesos srautą, užsakovai žaliuzių ir ritininių užuolaidų gamintojams nurodė kelis svarbius kriterijus: visi gaminiai turėjo maksimaliai kontroliuoti saulės šviesos srautą, pasižymėti paprastu ir funkcionaliu valdymu ir būti ilgaamžiai bei lengvai prižiūrimi.

„DEXTEROS“ specialistai ieškojo tinkamiausių žaliuzių ir ritininių užuolaidų, kurios būtų stilingos ir lengvai valdomos, o audinys optimaliai praleistų šviesą.

Vidaus erdvėse tarp vidinių patalpų pertvarų stiklų buvo sumontuotos 25 mm pločio aliuminio lamelių žaliuzės. Žaliuzių spalva priderinta prie aliuminio pertvarų konstrukcijų, pasirinkta antracito spalva. Kiekviena žaliuzė valdoma ne tik automatiškai, bet ir rankomis. Žaliuzės padeda sukurti jaukias ir privačias erdves darbo zonose bei kontroliuoja šviesos patekimą į patalpas.

Bendro naudojimo patalpoms – vestibiuliui ir koridoriams – pasirinktos automatiškai valdomos, laisvai kabančios ritininės užuolaidos „Absolute 42“. Vestibiulyje įrengtos užuolaidos gali būti valdomos ir nuotoliniu pulteliu.

Darbo zonose sumontuotos rankomis valdomos ritininės užuolaidos – taip siekta užtikrinti maksimalų darbuotojų komfortą. Atskirose zonose pagal darbuotojų poreikį kiekvieną užuolaidą galima valdyti individualiai. Neutralios pilkšvos spalvos („Chalk soft grey“) ritininių užuolaidų audinys buvo derinamas prie betoninių pastato konstrukcijų – tai padėjo joms harmoningai įsilieti į interą.

Atsižvelgdama į tai, kad patalpose daugiausia bus dirbama prie kompiuterių ekranų ir yra būtinas geras matomumas tiesiogiai šviečiant saulei, „DEXTEROS“ komanda ritininėms užuolaidoms parinko 3 proc. audinio šviesos pralaidumą.

Ritininių užuolaidų montavimas vestibiulyje sukėlė nemažai iššūkių, nes darbai buvo atliekami itin dideliame aukštyje. Taip pat didžioji dalis gaminių numatyti nestandartinių dydžių, todėl teko tinkamai suprojektuoti ir įvertinti visus techninius parametrus – valdymo mechanizmus, variklių galingumą, tvirtinimų apkrovas.

 Orientuoti į patikimą partnerystę

Estetiškai ir technologiškai modernų požiūrį į saulės kontrolę formuojanti „DEXTERA“ šiandien rinkoje gerai atpažįstama dėl pažangių sprendimų. Įmonė savo klientams siūlo ypač platų interjero ir eksterjero gaminių pasirinkimą: žaliuzes, ritinines užuolaidas, markizes ir kitus saulės kontrolės sprendimus.

Savo klientams „DEXTERA“ siekia išskirtinumo kiekvienu pasirinkimu, todėl architektų idėjoms visuomet stengiamasi surasti techninius sprendimus. Taip kuriama patikima partnerystė, iš kurios ir gimsta unikalūs projektai, kuriais visi galime didžiuotis.

5ed4fa2492f1e632357680

‎‎

Pastato valdymo sistema įgyvendino užsakovo viziją

4

Verslo centras „Girteka Park“ buvo išskirtinis bendrovės „Elteros projektai“ objektas tiek techniniais, saugumo, kokybės reikalavimais, tiek specifinių sistemų skaičiumi. Kad darbai atitiktų visus užsakovo iškeltus reikalavimus, o pastatas būtų komfortabilus vartotojui, buvo įdiegta bendra pastato valdymo sistema (BMS).

Į valdymo sistemą integruota dauguma pastato inžinerinių sistemų: 12 mechaninių vėdinimo sistemų (AHU), mikroklimato, apšvietimo valdymo, automobilių stovėjimo aikštelės vėdinimo-dūmų šalinimo, anglies monoksido detekcijos kontrolės, stacionari gaisro gesinimo ir viršslėgio sistemos.

„Tam, kad žmogus darbo vietoje jaustųsi komfortiškai, įrengėme apie 300 mikroklimato valdymo pultelių, kurie užtikrina tinkamą oro temperatūrą kiekvienoje darbo zonoje. Patalpose įrengta apie 50 įvairaus tipo ventiliatorių, 1100 šildymo ir šaldymo įrenginių“, – pasakojo „Elteros projektų“ projektavimo padalinio vadovas Ignas Naprys. Taip pat užsakovo paskirtose zonose buvo integruota ritininių užuolaidų valdymo sistema. Užuolaidos valdomos pagal meteorologinės stotelės duomenis, t. y. pagal saulės padėtį horizonte. Ši sistema apsaugo nuo akinančių ir tiesioginių saulės spindulių, patalpose užtikrina maksimalų kiekį natūralios dienos šviesos bei taupo elektros energiją.

„Kalbant apie elektros taupymą, vienas patogiausių sprendimų dideliame pastate – apšvietimas, valdomas iš individualiai pritaikytos ir sukurtos, vartotojui patogios automatinės sistemos. Mūsų įdiegta sistema pastate valdo apie 3000 šviestuvų“, – patikslino projektavimo padalinio vadovas. Verslo centre taupyti gamtinius išteklius ir stebėti esamą situaciją taip pat padeda įrengtos elektros, šilumos, vandens, šalčio apskaitos nuskaitymo, vandens nuotėkio kontrolės sistemos.

Šiomis dienomis kiekvienas naujai besikuriantis pastatas turi tarnauti vartotojui ir būti draugiškas aplinkai. Būtent pastato valdymo sistema padeda įgyvendinti užsakovo viziją ir išpildyti aukščiausius techninius reikalavimus.

Apie įmonę

UAB „Elteros projektai“ – viena didžiausių automatikos srities įmonių Lietuvoje, gyvuojanti jau daugiau nei 11 metų. Per šį laiką įmonė, sukaupusi didelį žinių, sėkmingai atliktų darbų bagažą, gali pasiūlyti visas automatikos srities paslaugas: nuo projekto parengimo, automatikos skydų gamybos, montavimo, programavimo iki paleidimo ir derinimo bei priežiūros paslaugų. Šiuo metu paslaugų sąrašas pasipildė pastatų elektroninių ryšių, apsauginės signalizacijos ir gaisro aptikimo signalizacijos sistemų darbais.

Automatikos įrengimo darbai atliekami ne tik administraciniuose, bet ir pramoniniuose, gamybos, vandentvarkos, transporto, paslaugų, gydymo paskirties pastatuose.

LOGO Without Background
pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video