Vėjo energetikos poreikis Lietuvoje auga

Vėjo energetikos poreikis Lietuvoje auga

Energetikos rinka
Įmonės „Amberwind“ nuotr.

Vėjo energetika yra viena sparčiausiai besivystančių energetikos šakų pasaulyje. Lietuvoje iš šio atsinaujinančio šaltinio pagaminama daugiau elektros nei iš bet kurio kito vietinio šaltinio. Praėjusiais metais iš vėjo buvo pagaminta ketvirtadalis šalyje sugeneruotos elektros ir beveik dešimtadalis visos suvartotos elektros.

„Lietuvoje atsinaujinančia energetika domimasi vis daugiau. Tam įtakos gali turėti iškastinio kuro neigiamas poveikis aplinkai, pasaulyje didėjantis suinteresuotumas klimato kaita bei jos prevencija, atsinaujinančių šaltinių energetikos naudojimo ekonomiškumas, jų neišsenkamumas. Šie faktoriai daro įtaką energetikos sektoriaus vystymuisi, kuris tampa perspektyvia kryptimi darbo rinkoje. Vis daugiau jaunimo renkasi su energetika susijusias studijas, norėdami dirbti būtent šiame sektoriuje. Aukštosios mokyklos neatsilieka nuo tendencijų ir siūlo vis daugiau studijų programų, ruošiančių energetikos specialistus“, – sako Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos (LVEA) direktorius Aistis Radavičius.

Atsinaujinančios energetikos sektoriuje dirba daugiau nei vienas milijonas žmonių vien Europoje, o visame pasaulyje – daugiau nei 8 mln. specialistų. Vokietija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė, Italija ir Ispanija – tai šalys, kuriose yra daugiausia darbo vietų atsinaujinančios energetikos sektoriuje.

Vėjo energetika yra pagrindinė darbo vietų skaičiaus augimo atsinaujinančių išteklių srityje varomoji jėga – šiame sektoriuje darbo vietų 2014 metais buvo daugiau nei 324 tūkst., o sektoriaus apyvarta siekė 48 mlrd. eurų.

Vėjo energetika, lyginant su visais kitais energetikos sektoriais, pastaraisiais metais pritraukė daugiausia investicijų. Su šia sritimi susijusių darbo vietų yra daug – šioje srityje reikalingi kelių infrastruktūros plėtotojai, vėjo jėgainių ir jų dalių gamintojai, logistikos kompanijos, elektros kabelių ir pastočių gamintojai, projektuotojai, projektų vadovai ir pardavimų vadybininkai, elektros inžinieriai, jėgainių priežiūros darbuotojai ir t. t. Vėjo energetika pasižymi kvalifikuotų darbo vietų kūrimu, aukštu produktyvumu dėl investicijų į naujausias technologijas, todėl atlyginimai šiame sektoriuje yra dideli.

Šiuo metu bendros asociacijos narių investicijos į vėjo jėgainių parkus Lietuvoje siekia 1,5 mlrd. eurų. Asociacijos narių vėjo jėgainių parkuose nuo asociacijos veiklos pradžios, t. y. nuo 2005 metų, pagaminta apie 2,4 mlrd. kWh elektros energijos. Šitokiam elektros kiekiui pagaminti būtų tekę sudeginti daugiau nei 350 mln. kubinių metrų gamtinių dujų ir į atmosferą išmesti 1,4 mln. t CO2.

Šalyje iš skirtingų šaltinių 2015-aisiais iš viso buvo pagaminta 3,271 TWh, arba 34,2 proc. visos Lietuvoje suvartotos energijos, likusi dalis buvo importuota. Vėjo jėgainės generavo ketvirtadalį (24,6 proc.) visos Lietuvoje pagamintos energijos.

Visos Lietuvos vėjo jėgainės kartu sudėjus pernai pagamino 806,3 GWh elektros energijos – ketvirtadaliu (26,7 proc.) daugiau negu užpernai, kuomet pagaminta 636,2 GWh. 2014 metais vėjo energetikos dalis nuo visos vietinės gamybos siekė 21,4 proc.

Iš viso Lietuvoje 2015 metais buvo suvartota 9,559 TWh elektros energijos. Vėjo jėgainės pagamino 8,4 proc. šio kiekio, t. y. 806,3 GWh elektros.

LVEA šiuo metu vienija 16 Lietuvos vėjo energetikos rinkos dalyvių – 80 proc. vėjo energetikos investuotojų Lietuvoje dalyvauja LVEA veikloje. Asociacija siekia, kad šalyje būtų naudojamos švarios energetikos galimybės bei užtikrinamos tinkamos sąlygos vėjo energetikos projektams plėtotis, pradedant palankia įstatymine baze ir patraukliomis investicinėmis galimybėmis. Asociacija – tarpininkas tarp vėjo energetikos įmonių ir nacionalinių valdžios institucijų bei užsienio organizacijų, skleidžia atsinaujinančių išteklių energetikos plėtros idėją.

Temos: Atsinaujinanti energetika, LVEA, Vėjo energetika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai