Top Baneris

Vandens sporto centras – saloje ir su žaliuojančiu stogu

2022 liepos 4 d.
Nemuno sala. Vandens sporto centrasTik SA
Dariaus Gumbrevičiaus nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Daugiafunkcis vandens sporto centras Nemuno saloje – išskirtinės architektūros statinys, turintis 50 m ilgio, 10 takų olimpinio dydžio baseiną su 528 vietų tribūnomis, SPA zona bei sporto klubu ir mažesnį baseiną, skirtą vaikų plaukimo pamokoms. Be jokios abejonės, šiame centre bus surengtas ne vienas Lietuvos plaukimo čempionatas ir tarptautiniai turnyrai – baseinas su visa infrastruktūra atitinka Tarptautinės plaukimo federacijos FINA reikalavimus.

Naujasis daugiafunkcis vandens sporto centras yra dar 2011-aisiais pastatytos „Žalgirio“ arenos rekonstrukcijos dalis ir jo architektūrinę išraišką diktuoja salos urbanistinis kontekstas. Sporto centras išnaudoja esamą reljefą, kuris susilieja su statiniu ir tampa jo penktuoju fasadu – želdintu stogu.

Beje, 27,5 mln. eurų vertės objektas pastatytas išskirtinai Kauno miesto lėšomis, kaip pažymėjo miesto meras V. Matijošaitis, Vyriausybė prie projekto neprisidėjo nė euru.

Išskirtinė architektūra

Vandens sporto centras Nemuno saloje yra išskirtinės architektūros statinys, be to, Lietuvoje nelabai rasi tokių, kurie būtų tiek sportiniai plaukimo, tiek pramoginiai SPA, turintys erdvų sporto klubą. Dar vienas labai svarbus momentas, kad šis vandens sporto centras yra „Žalgirio“ arenos tąsa.

„Žalgirio“ baseino pastatas įsilieja į salos kontekstą, todėl, žvelgiant nuo miesto centro, matomos tik 6 laikančiosios sijos, kurios ne tik laiko denginį, bet ir yra architektūrinis salos elementas. Ant pastato denginio yra želdintas stogas su integruota laistymo sistema. Kauno miesto gyventojai ir svečiai galės grožėtis tvarkingais žaliaisiais plotais, iš arti apžiūrėti ir prisiliesti prie kompozitinių sijų. Žvelgiant nuo miesto pusės, sunku suprasti, kad saloje yra baseino pastatas. Nuo upės pusės matomas stiklinis fasadas, kuris yra lyg „Žalgirio“ arenos tęstinumas“, – sako UAB „Conresta“ projektų vadovas Laurynas Senkus.

Olimpinis Baseinas HRES 026 D GM3037 HDR
Dariaus Gumbrevičiaus nuotr.

Pasak architekto Aurimo Ramanausko, komponuojant pastatą pagal esamą situaciją, teko maksimaliai derintis prie reljefo aukščių ir tai turėjo didelę įtaką vidaus erdvių proporcijoms, pastato ryšių funkciniams ir kartu inžineriniams sprendiniams. Inžinerijoje tai ypač aktualu, kalbant apie vėdinimo sistemas, ieškant sprendinių oro paėmimo ir išmetimo šachtoms, jų vietoms, skaičiui, siekiant, kad ant žaliojo stogo inžinerinių intervencijų būtų kuo mažiau.

Atsakingas planavimas, kruopštus projektavimas ir skaičiavimas

Vandens sporto centro generalinės rangos darbus vykdė viena didžiausių Lietuvoje statybos įmonių „Conresta“. „Galimybė statyti šį išskirtinės architektūros baseiną – mūsų patirties įvertinimas. Per beveik 13 veiklos metų įgyvendinome ne vieną projektą viešajame ir privačiame sektoriuje. Net ir visam pasauliui nepalankiu laikotarpiu mūsų specialistų komanda projektą įgyvendino profesionaliai, tiksliai ir laiku“, – sako UAB „Conresta“ vadovas Lukas Laukaitis. Tarp įmonės įgyvendintų projektų – Palangos baseinas ir koncertų salė, 5 žvaigždučių viešbutis „Pacai“, gamykla „Continental“ ir kt. Įmonė vykdo veiklą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio rinkose – Švedijoje, Karibuose ir Prancūzijoje.

Kaunas, Nemuno salos baseinas
Dariaus Gumbrevičiaus nuotr.

Pasak įmonės „Conresta“ projektų vadovo L. Senkaus, projekto sudėtingumą lėmė ne tik unikali jo architektūra ar netradiciniai konstrukciniai sprendimai, bet ir įvairios aplinkybės: statybos terminas buvo trumpas, statybos apėmė du žiemos sezonus, COVID-19 pandemijos sukelti sunkumai ir ribojimai, medžiagų tiekimo problemos ir galiausiai prasidėjęs karas, turėjęs įtakos tiek medžiagų tiekimui, tiek darbuotojų stygiui. „Stengėmės griežtai laikytis terminų ir įsipareigojimų užsakovui, prireikus dirbdavome ilgesnę darbo dieną, pasitelkdavome daugiau rangovų, nei buvo planuota. Nuolat buvo ieškoma papildomų resursų, atsižvelgiant į vis naujai atsirandančius trikdžius, nuolat teko sudaryti naujus grafiko planus. Norint laiku pastatyti pastatą, pirmiausia reikėjo montuoti metalines sijas, o tik paskui betonuoti po apačia esančias konstrukcijas, baseinus. Todėl viską reikėjo planuoti atsakingai, projektuoti ir skaičiuoti kruopščiai, nes tik tai galėjo užtikrinti sklandų ir saugų montavimą. Tad, kad būtų užtikrinta kokybė, kartu su mumis procese nuolat dalyvavo ir pastato konstruktorius, betono tiekėjo technologai“, – pasakojo L. Senkus.

Nemuno sala Kaune. Vandens sporto centras
Dariaus Gumbrevičiaus nuotr.

Žaliasis stogas – netradicinis sprendimas

Žaliasis vandens sporto centro stogas yra sudėtinga ir sunki konstrukcija, todėl denginiui buvo skiriamas ypatingas dėmesys tiek projektuojant, tiek vykdant darbus. Denginį laiko nerūdijančiojo plieno apkabos su kaiščiais, kurias tinkama paklaida galėjo išpjauti ir reikalingu terminu pateikti vos keletas gamintojų Lietuvoje. Pasak įmonės „Conresta“ projektų vadovo L. Senkaus, dideli tarpatramiai buvo ne tik virš plaukimo baseino, kur jie būtini, bet ir pramogų zonoje, nes, projektuojant pastatą, buvo siekiama, kad kolonų jame būtų kuo mažiau. Tam tikslui buvo naudotos išlengvintos denginio konstrukcijos, speciali armatūra, suteikianti konstrukcijai ypač didelę laikomąją galią.

Nemuno salos baseinas

„Kadangi pastatas susilieja su reljefu, visas denginys yra su nuolydžiu. Sudėtingiausios denginio vietos buvo tos, kur nuolydis eina į visas keturias puses tiek dėl nuo stogo tekančio vandens suvaldymo, tiek dėl planuojamų reljefo aukščių. Tokie nuolydžiai – didelis iššūkis, reikia ne tik suformuoti nuolydį, bet ir viską atlikti kokybiškai, nes, žvelgiant iš pastato vidaus, dominuoja atviras betonas. Tačiau mūsų komandos ilgametė patirtis ir kompetencijos leido užtikrinti sklandų projekto įgyvendinimą“, – teigia L. Senkus.

Ant viso žaliojo vandens sporto centro stogo išvedžiota automatinė laistymo sistema. Norint, kad stogo veja nepermirktų, teko tinkamai parinkti grunto sudėtį, jį maišant su specialiais priedais, ir atitinkamus apatinius dangos sluoksnius. Žaliajame stoge nuolat yra drėgmės, tad ypač kruopščiai buvo sprendžiami visi su hidroizoliacija susiję klausimai. „Denginio sijos visada reaguoja į šiltąjį ir šaltąjį sezoną, tačiau šiuo atveju jų poslinkiai yra minimalūs. Daug darbo įdėjo tiek pastato projektuotojai, tiek statybinių medžiagų tiekėjai, tiek darbą atlikę specialistai, kad kiekvienas hidroizoliacijos sąlyčio taškas su kompozitinėmis sijomis būtų toks, kad dėl natūralių deformacijų nekiltų vandens prasiskverbimo į pastatą grėsmė“, – sako L. Senkus.

Architektas A. Ramanauskas, kalbėdamas apie unikalų pastato ir viso statinio susiliejimą su salos reljefu, sako, kad šio vandens sporto centro tektonikoje dominuoja du lygiai arba dvi plokštumos: išorinis želdintas stogas ir vidinis „šlapiasis“ baseinų horizontalus lygis su įvairios geometrijos ir dydžių baseinais. „Šios plokštumos yra pastato dominantės, o visos vertikalios išorinės plokštumos ir didžioji dalis vidinių, kiek leidžia funkcija, skaidrios stiklo aliuminio konstrukcijų pertvaros. Skaidriomis stiklo plokštumomis siekiama persiliejančio vidaus ir išorės erdvių santykio, tarsi vizualiai įtraukiant esamą gamtinę aplinką į pastato vidų, kartu matomi vidiniai aktyvūs procesai turėtų įnešti daugiau gyvybės aplinkiniam kontekstui. Mūsų klimato sąlygomis, kai didesnę metų dalį vyrauja darganoti, apniukę orai, santykinai atviri pastatai padeda miesto gyvenimui įnešti papildomos gyvybės“, – sako A. Ramanauskas.

Milimetrų tikslumu

Olimpinių standartų 50 m ilgio, 10 plaukimo takų baseinas, 528 vietos žiūrovų tribūnose, 25 m ilgio baseinas vaikams, 6000 m2 ploto SPA zona su vandens pramogomis, pirtimis, kavinėmis, sporto klubas, kuriame telpa 200 žmonių, – viskas po žaliuoju stogu. Nors atrodo, kad vandens sporto centras įsikasęs į Nemuno salą, tačiau jo baseinų vandens lygį ir Nemuno vandens lygį skiria 8 metrai. Projektuojant pastatą buvo įvertinta jo įgilinimo altitudė, pasiremta surinktais Nemuno vandens lygio duomenimis, kad aplink sporto centrą esanti drenažo sistema nebūtų apsemta ir pastatui nekiltų pavojus būti užtvindytam.

Kad „Žalgirio“ arenos vandens sporto centro olimpinis baseinas atitiktų FINA reikalavimus, jo matmenys turėjo būti su minimaliomis paklaidomis, kurios leidžiamos FINA, ši reikalauja 10 takų ir iki milimetrų tikslaus 50 m ilgio. Taip pat turi būti ne mažesnis kaip 2 m gylis, naujajame baseine yra 2,2 metro. Įrengiant vandens pramogų erdves ir baseinus, vienas didesnių iššūkių buvo plytelių klijavimas. Norint baseinuose užsitikrinti sandarumą, reikia vandenį pildyti tiek po hidroizoliacijos įrengimo, tiek po plytelių klijavimo, todėl viskas labai ilgai trunka, nes daug laiko reikalauja vandens užpildymas (per bandymus baseinas buvo užpildytas per 3 dienas) ir išlaikymas, džiūvimo procesai. Įmonės „Conresta“ projektų vadovas L. Senkus sako, kad gana didelis iššūkis buvo suvaldyti laiką, tačiau sukaupta patirtis leido darbus užbaigti laiku.

Kauno savivaldybės Statybos valdymo skyriaus vedėjas Vigimantas Abramavičius teigė, kad vandens sporto centro statybos vyko itin sklandžiai. Savivaldybė jau turi gegužės 6 d. patvirtintą statybos užbaigimo aktą, objektas yra pripažintas tinkamu naudoti.


‎‎

Olimpinis Baseinas HRES 011 D GM2760 HDR
Dariaus Gumbrevičiaus nuotr.

Kaune, šalia „Žalgirio“ arenos pastatytame daugiafunkciame sporto ir pramogų centre, įrengtas modernus baseinų kompleksas – 12 baseinų su technologine įranga, suskirstyta į 5 sistemas, skirtas tam tikrai baseinų grupei. Technologinė įranga (filtrai su filtravimo stiklu, siurbliai, šilumokaičiai, chemikalų dozavimo stotelės, UV įrenginiai, povandeninis apšvietimas ir kt.) padeda palaikyti baseinų vandenį šiltą, švarų ir skaidrų.

Komplekse yra baseinų zona, kurią sudaro 2 plaukimo baseinai ir SPA erdvė su pramoginiais baseinais bei masažinėmis voniomis.

Olimpinis Baseinas HRES 018 D GM2916
Dariaus Gumbrevičiaus nuotr.

Kiekvienas lankytojas atras savo pomėgius atitinkantį baseiną: norintiems išmokti plaukti ar tobulinti plaukimo įgūdžius įrengtas 50 m ilgio 10 takų baseinas, kuriame galės vykti tarptautinio lygio varžybos, nes baseinas su visa infrastruktūra atitinka Tarptautinės plaukimo federacijos FINA reikalavimus. Baseine sumontuota visa varžyboms reikalinga įranga. Šalia yra 2 takų 80 cm gylio baseinas, skirtas mokytis plaukti vaikams.

Mažiesiems lankytojams įrengtas ir vaikų pramogų baseinas su nusileidimo kalneliu-čiuožyne. Tėvai savo vaikus gali stebėti leisdami laiką visiškai šalia esančioje sūkurinėje vonioje.

filtrai
Vandens sporto centro filtrai

SPA zonoje, be vaikų pramogų baseino, yra dar 10 baseinų: iš jų 4 sūkurinės vonios, kuriose galima mėgautis vandens ir oro masažo teikiamais malonumais, 3 pramogų baseinai, kur įrengtose masažinėse įlankose galima išmėginti pėdų, kaklo ar delnų masažą, o kaskados panaikins pečių įtampą. Bus galima mėgautis oro masažu sėdint ant oro suolų, esančių po vandeniu, išėjus iš pirties, šaltu vandeniu atsivėsinti kaskadų baseine. Romėniškasis baseinas turi vandens užuolaidą, tekančią per visą sieną, o lauko sūkurinė vonia skirta norintiems vandens malonumais mėgautis atvirame ore.

Visos technologinės baseinų vandens sistemos visiškai automatizuotos, leidžiančios mažiausiomis sąnaudomis ir saugiai eksploatuoti baseinus.

poolpro brandbook 6 1

‎‎

„Žalgirio“ vandens sporto centro statybos užbaigtos numatytu laiku

Žalgirio baseino statyba

Kauno Nemuno saloje jau pastatytas „Žalgirio“ vandens sporto centras, kuriame įrengtas olimpinio dydžio baseinas su 500 vietų žiūrovų tribūnomis. Planuojama, kad pirmieji lankytojai čia galės atvykti jau šią vasarą. Statinio statybos technine priežiūra rūpinasi UAB „Pastatų diagnostika ir statyba“.

Plačiau apie tai: https://sa.lt/zalgirio-vandens-sporto-centro-statybos-uzbaigtos-numatytu-laiku/

logo png 1

‎‎

Žaliasis baseino stogas – sudėtinga, daugiasluoksnė konstrukcija

viber image 2022 05 06 13 23 35 004 3

„Žalgirio“ arenos vandens sporto centro žaliasis stogas susilieja su aplinka, tarsi būtų natūrali, veja apaugusi Nemuno salos kalva. Tačiau po žalia veja slepiasi sudėtinga, daugiasluoksnė konstrukcija, kurią įrengė didelę tokių darbų patirtį turinti bendrovė „Kasybos technika“. Apie nuveiktus darbus įrengiant žaliąjį vandens sporto centro stogą pasakoja įmonės projektų vadovas Saulius Stalnionis.

Plačiau apie tai: https://sa.lt/zaliasis-baseino-stogas-sudetinga-daugiasluoksne-konstrukcija/

Naujas paveikslelis 1

‎‎

Netradicinių sprendimų pareikalavę Nemuno salos grunto darbai

kasimo darbai Nemuno saloje

UAB „Dorcas“ direktoriui Egidijui Leitonui ir jo komandai „Žalgirio“ arenos vandens sporto centras iškėlė nemenkų iššūkių. Bendrovei buvo patikėta atlikti visus pagrindinius kasimo, grunto išvežimo, statybinių medžiagų transportavimo darbus. Tokio masto darbams reikalinga ne tik patirties turinti komanda, bet ir profesionali statybinė technika. Bendrovė „Dorcas“ prisidėjo prie ne vieno reikšmingo projekto Kaune, o rekomendacijomis tapo atlikti darbai statant S. Dariaus ir S. Girėno stadioną, „Žalgirio“ areną, Kauno klinikų ambulatorinį centrą ir talkinant kitiems rangovams atliekant sudėtingą projektą „Rail Baltica“ Kauno geležinkelio stotyje. Apie vandens sporto centro projektą ir tai, su kokiais iššūkiais teko susidurti Nemuno saloje, pasakoja įmonės direktorius E. Leitonas.

Plačiau apie tai: https://sa.lt/netradiciniu-sprendimu-pareikalave-nemuno-salos-grunto-darbai/

logo DORCAS transportas
kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video