Top Baneris

Tvarus miestų planavimas: ko galime pasimokyti iš „žaliausiųjų“?

2017 spalio 26 d.
„Žalieji pastatai – Vilnius, 2017“
Organizatorių nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Iki 2020-ųjų planuojamame parengti Lietuvos teritorijos bendrajame plane tikimasi pateikti visiškai naują ilgalaikę urbanistinės struktūros, inžinerinės ir socialinės infrastruktūros sistemos viziją. Sostinė šiais metais ketina atnaujinti miesto bendrąjį teritorijos planą, kurį numatoma papildyti ir ilgalaikiais darnaus miesto plėtros kriterijais bei rodikliais.

Kas paskatintų Lietuvoje statyti sveikus, komfortiškus, ilgaamžius, ekonomiškus, energiškai efektyvius pastatus, racionaliai vartojančius gamtos išteklius visuose pastato gyvavimo ciklo etapuose? Kaip pažangiausių planavimo, projektavimo ir modeliavimo metodų taikymas ir pastatų vertinimas ilgalaikėje perspektyvoje atsilieptų žmonių gyvenimo ir darbo kokybei, supančiai gamtai ir inovacijų plėtrai nekilnojamo turto plėtros sektoriuje?

Apie visa tai Lietuvos žaliųjų pastatų taryba kviečia išgirsti ir padiskutuoti jau trečią kartą rengiamoje tarptautinėje konferencijoje „Žalieji pastatai – Vilnius, 2017“. Šio didžiausio tvaraus nekilnojamojo turto vystymui skirto renginio Baltijos šalyse šių metų tema – „Žalieji miestai žmonėms“. Pasaulinio garso pranešėjai, urbanistai, architektai, nekilnojamojo turto vystymo, technologijų ekspertai bei rinkos lyderiai iš Lietuvos ir užsienio šalių konferencijoje dalysis patirtimi, gerąja praktika bei apžvelgs tendencijas, formuojančias NT sektoriaus raidą visame pasaulyje.

Jerry Yudelson

Jerry Yudelson.

Pagrindinis konferencijos pranešėjas – Jerry Yudelson, vienas garsiausių tvaraus vystymosi ekspertų pasaulyje, dar vadinamas „žaliųjų pastatų“ krikštatėviu. Savo pranešime „Tvaraus vystymosi ateitis“ jis apžvelgs iššūkius, su kuriais susiduriama rengiant darnios miestų plėtros planus: perėjimą nuo pasenusių XX a. metodų prie tvaresnio požiūrio į žemės naudojimą, energiją, transportą, vandentvarką ir atliekų tvarkymą, bei būtinybę pradėti kurti perdirbimo, atsinaujinančios energijos ir ekologijos koncepcijomis paremtą žiedinę ekonomiką. Pranešime J. Yudelson ne tik pristatys darnaus miesto planavimo tendencijas – kaip viskas „mažėja, greitėja, lengvėja, tankėja ir pinga“, bet ir pasiūlys penkias konkrečių priemonių, kurių per ateinančius trejus metus valstybės valdžios institucijos, nevyriausybinės organizacijos ir didelės bei mažos įmonės galėtų imtis prisidėdamos prie tvaresnės ateities kūrimo. Beje, J. Yudelson močiutė 1905 m. į Čikagą (JAV) atvyko iš Vilniaus, o senelis – iš Rygos.

Džiugas Lukoševičius

Džiugas Lukoševičius.

Malmės (Švedija) miesto planavimo biuro architektas Džiugas Lukoševičius papasakos, kaip dėl stiprios politinės valios, glaudaus institucijų bendradarbiavimo ir novatoriško mąstymo per pastaruosius keletą dešimtmečių Malmė iš esmės transformavosi iš pramoninio miesto į žinių miestą. D. Lukoševičius pristatys bene žinomiausią mieste įgyvendintą bandomąjį projektą – miesto pramoninės vakarinio uosto dalies transformaciją XXI amžiaus pradžioje. Šio pavyzdinio projekto įkvėptam miestui pavyko pakeisti savo veidą ir įrašyti „žaliąjį“ Malmės miestą pasaulio žemėlapyje. Ko miestas išmoko iš šių bandomųjų projektų ir kaip šiuo metu vyksta kasdienis planavimas? Su kokiais iššūkiais vis dar tenka susidurti? Kaip tvarumo klausimai integruojami į visus planavimo lygmenis – nuo miesto planavimo politikos iki detalaus planavimo? Būtent į šiuos klausimus bus mėginama atsakyti pranešimo metu.

Kokiu būdu „žaliasis“ miesto aplinkos ir pastatų dizainas sukuria vertę? Konferencijos metu Dr. Peter Andreas Sattrup pasidalys savo įžvalgomis apie tai, kaip Kopenhaga iš pramoninio uosto-miesto virto maloniausiu pasaulyje gyventi „žaliuoju“ miestu, taip pat nušvies svarbų architektūros dizaino ir architektų vaidmenį kuriant visuomenę sutelkiančias vertybes.

Ann-Kristin Belkert

Ann-Kristin Belkert.

Švedijos žaliųjų pastatų tarybos atstovė Ann-Kristin Belkert pristatys „Citylab“ – forumą, kuriame miesto plėtros projektų dalyviai dalijasi žiniomis apie tvarų miesto vystymąsi. Forumas ne tik suburia tvariųjų miestų plėtros srityje dirbančius bendraminčius ir padeda įvairiausiems projektams iš vizijos virsti tikrove, bet ir skatina produktyvų viešojo ir privačiojo sektoriaus, pilietinės ir akademinės visuomenės atstovų bendradarbiavimą, suteikia prieigą prie naujausių mokslinių tyrimų rezultatų ir NT vystymo projektų.

Kokių permainų atneš atnaujinamas Vilniaus miesto bendrasis planas? Kokie žalieji pastatai ir kvartalai jau gali būti laikomi sektinais pavyzdžiais Lietuvoje? Kaip paskatinti vystytojų, visuomenės ir valdžios dialogą kuriant tvarią aplinką? Kas tapo pirmą kartą surengto konkurso „Žalieji pastatai Lietuvoje“ nugalėtojais? Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus išgirsite šių metų konferencijoje.

Renginio rėmėjai ir partneriai – LG, „Samsung“, VSA, „Newsec“, „Statyba ir architektūra“, BNS plius, M.M.M. Projektai, „Evolis“ ir LR aplinkos ministerija.

Renginio pradžia – lapkričio 16 d. 09:00 val. „Crowne Plaza Vilnius“.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video