Pasaulinė tendencija atsigręžti į sveiką gyvenseną skverbiasi ir į komercinio NT rinką Lietuvoje. Ekspertai teigia, kad aplinkai nekenksmingi sprendimai komerciniuose pastatuose turi teigiamos įtakos juose dirbančių darbuotojų veiklos efektyvumui bei neša pridėtinę naudą tokiame pastate įsikūrusiam verslui, taip pat ir pačiam NT plėtotojui.
Tai – pagrindinės priežastys, kodėl NT verslo bendrovė „MG Valda“ nusprendė naujai statomą verslo centrą „Park Town“ projektuoti ir įrengti pagal vieną populiariausių sertifikavimo sistemų pasaulyje BREEAM.
„Sertifikuoti pastatus pagal BREEAM – Lietuvoje dar naujovė, nes tai pakankamai brangus malonumas, be to, retas plėtotojas apie šį kokybinį atitikimą pradeda galvoti jau projektinėje stadijoje. Tačiau mes vertiname, kad tai yra prasminga investicija, nes nuomininkams tai įrodymas, kad čia jų darbuotojams sudarytos puikios sąlygos, atitinkančios aukščiausius tarptautinius verslo patalpų standartus, – aiškino UAB „MG Valda“ generalinė direktorė Sigita Survilaitė-Mekionienė. – Taip pat įvertinome, kad BREEAM sertifikatas bus svarbus mūsų konkurencinis pranašumas – norime užsitikrinti, kad mūsų verslo centras išsiskirtų visa galva aukštesne darbo aplinka ir pažangesniais sprendimais.“
Tarptautinis BREEAM sertifikatas yra architektūrinio tvarumo, efektyvių šiuolaikinių sprendimų ir atsakingo resursų naudojimo standartas, kuriuo identifikuojami pastato ir darbo aplinkos kokybiniai parametrai, atsižvelgiant į apšvietimą, triukšmą, komfortą, aplinkosaugą ir kitus kriterijus. Ši sertifikavimo sistema taikoma daugiau nei 60 šalių, populiariausia savo kilmės šalyje – Jungtinėje Karalystėje. Šiuo metu pasaulyje yra išduota daugiau nei 425 tūkst. sertifikatų, apie 2 mln. pastatų laukia įvertinimo.
Nauda darbuotojams
Pasak BREEAM sertifikavimo eksperto Kęstučio Kvietkausko, tyrimai rodo, kad pagal BREEAM sertifikuoti pastatai daro palankią įtaką dirbančiųjų juose savijautai ir darbo našumui. Pavyzdžiui, darbuotojų produktyvumas vien dėl geresnės oro ventiliacijos gali išaugti 8–11 proc., o susirgimų tikimybė mažesnė 8– 10 procentų.
„Sveikatai naudingi sprendimai sukuria komfortiškas sąlygas darbui. Patalpų drėkinimo sistema, tinkamas apšvietimas, oro ventiliacijos sistemos, naudojamos sveikatai nekenksmingos medžiagos lemia didesnį darbuotojų pasitenkinimą ir skatina didesnį smegenų aktyvumą. Sukurtos komfortiškos ir žmogui patogios sąlygos tvariuose pastatuose taip pat turi įtakos kūrybingumui, efektyvesniam darbui“, – sako K. Kvietkauskas.
Sertifikuoto pastato nuomininkai užtikrinami, kad jis bus atnaujinamas, gerinami rodikliai, užtikrinamas aukščiausius standartus atitinkantis valdymas, taip pat gali įrodyti, kad aplinka, kurioje dirba, naudojama socialiai atsakingai: tausojant gamtą ir jos resursus.
„Sertifikuoti „Park Town“ pasirinkome dar ir todėl, kad tai naudinga pačiam NT plėtotojui – taip keliama projekto investicinė vertė, nes užsienio investuotojai, turėdami pasirinkimą investuoti į pastatą su BREEAM, jau gali žinoti, kad jis atitinka tam tikrus aukštus parametrus, todėl gali būti vertinamas kaip saugesnė ir perspektyvesnė investicija“, – aiškino S Survilaitė-Mekionienė.
Pasak jos, siekiant aukšto įvertinimo, „Park Town“ projekte įgyvendinamas bene plačiausias modernių ir aplinkai nekenksmingų sprendinių kompleksas. Pavyzdžiui, patalpų mikroklimatą ir mažesnes energijos sąnaudas užtikrins šildymo aeroterminiu ir geoterminiu būdais sprendimai. Elektros gamybai pastato fasaduose bus sumontuoti saulės energijos moduliai, taip pat numatyti liftai su elektros regeneracija. Itin komfortišką patalpų vėdinimą ir drėkinimą užtikrins išmaniosios inžinerinės sistemos. Naujajame verslo centre numatyti individualūs darbo vietos apšviestumo valdymo elektrinės ritininės užuolaidos, patalpų būvio ir langų pozicijos sensoriai, padėsiantys mažinti komunalines sąnaudas. Kiekvienoje patalpoje mikroklimatas bus valdomas individualiai.
Didesnė pastato išliekamoji vertė
Pasak K. Kvietkausko, sertifikuoto pastato išlaikymas pigesnis, todėl teikiama investicinė grąža bus aukštesnė ir tikėtina, kad jo išliekamoji vertė taip pat didės.
„BREEAM sparčiai populiarėja. Manau, kad tam įtakos turi natūrali tarpusavio konkurencija ir siekis ne tik išsiskirti iš gausios administracinės paskirties pastatų pasiūlos, bet ir kelti kokybės kartelę. Sertifikavimas reiškia puikų statybų procesų valdymą ir galimybę pastatyti taupų, inovatyvų ir patrauklų pastatą“, – teigė K. Kvietkauskas.
Idealus sertifikavimo procesas trunka nuo projektinių pasiūlymų pradžios iki pastato statybų pabaigos. Jo metu paliečiamos beveik visos statybos proceso dalys: statybos projekto vystymo organizavimas, projektavimas, statyba bei nuoma. BREEAM vertinimas padalytas į atskiras kategorijas, kurioms keliami skirtingi tikslai: valdymas, sveikata ir gerovė, energija, transportas, vanduo, medžiagos, atliekos, žemės panaudojimas ir ekologija, tarša, inovacija. Bendras sertifikavimo tikslas – mažinti pastato gyvavimo eigos (statyba, eksploatacija, griovimas) poveikį aplinkai.