Triūsas paveldo labui: FIXUS Mobilis kviečia savininkus raitotis rankoves

Triūsas paveldo labui: FIXUS Mobilis kviečia savininkus raitotis rankoves

fixus mobilis paveldas
Organizatorių nuotr.

Kultūros paveldo statinių valdytojai ir visi, suinteresuoti kultūros paveldo sveikata, jau turėjo ne vieną progą išgirsti apie FIXUS Mobilis antrus metus Lietuvoje veikiantį prevencinės paveldo priežiūros projektą. Po darbingos vasaros kultūros paveldo objektuose, rugsėjį FIXUS Mobilis komanda pasiūlys konsultacijų ir praktinių mokymų.

Tai nauja galimybė kultūros paveldo statinių savininkams labiau pasidomėti prevencine objektų priežiūra ir drauge su specialistais ieškoti sprendimų kylančioms problemoms įveikti.

Komandos atliepia poreikius

FIXUS Mobilis – tai prevencinės kultūros paveldo statinių priežiūros sistemą deginantis projektas, kurį įgyvendina Kultūros paveldo centras kartu su Kultūros infrastruktūros centru. Visoje Lietuvoje esančius kultūros paveldo objektus lanko trys projekto komandos, kiekvienoje jų yra meistras, architektas ir dar vienas paveldo priežiūros specialistas. Trys specialistai įrangos kupinu autobusiuku į dienos išvykas rieda apžiūrėti konkretaus objekto. Vėliau į jį sugrįžta atlikti priežiūros darbų.

Kai apžiūra ir nedidelės apimties priežiūros darbai užbaigti, objekto valdytojai gauna FIXUS Mobilis komandos parengtą ataskaitą. Joje užfiksuotos ir aprašytos laiko, drėgmės, kenkėjų ir kitų nepalankių veiksnių pažeistos pastato vietos bei pateiktos rekomendacijos, kokie priežiūros darbai galėtų palaikyti paveldo objekto sveikatą.

FIXUS Mobilis paslaugas teikia atranką praėjusiems kultūros paveldo statinių valdytojams. Vienas visą projekto laikotarpį besitęsiančios atrankos kriterijų – patenkinama pastato būklė. „Ne veltui mūsų atrankos kriterijuose įrašyta, kad pastatas turi būti naudojamas ir prižiūrimas. Kai pastatas jau apgriuvęs, be stogo, mes ten nebereikalingi, nes jam jokia prevencija jau nepadės“, – sako Marius Skerniškis, vienos iš mobiliųjų komandų vadovas.

Darbo principai tausoja paveldą

Apžiūrėjusi paveldo objektą, mobilioji komanda sprendžia, kuriuos darbus atlikti pirmiausia,  kurie gali palaukti iki kito vizito.

„Kad apsaugotume grebėstus nuo tolesnio irimo, nusprendėme pakeisti vėjalentes. Jos buvo sukaltos iš nekokybiškų lentų, visiškai supuvusios, apsamanojusios, ir jau nebeatliko savo funkcijos, – pasakoja M. Skerniškis apie prioritetinius darbus vienoje iš vasarą lankytų medinių sodybų. – Toks darbas nėra didelė intervencija į pastatą, be to, jam tvarkyti parinkome senų lentų iš nugriauto namo Žvėryne. Impregnuotos sėmenų aliejumi jos puikiai tarnaus dar kelis dešimtmečius.“ Minėtos vėjalentės nėra statinio vertingoji savybė, todėl jas galima keisti priežiūros darbais. Jei būtų – reikėtų tvarkybos darbų, projekto, institucijų derinimo, leidimo ir tokių darbų FIXUS Mobilis jau negalėtų atlikti.

Dirbdami prevencinės priežiūros specialistai vadovaujasi nuostata, kad verčiau prižiūrėti, nei paskui remontuoti.

FIXUS Mobilis konsultuoja…

Projekto specialistai ne tik dirba atrinktuose objektuose, bet ir rengia viešas konsultacijas bei mokymus kultūros paveldo statinių valdytojams, suinteresuotai visuomenei. Artimiausios atviros FIXUS konsultacijos vyks rugsėjo 9 d. Nidoje (Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijoje Naglių g. 8 ) ir rugsėjo 10 d. Juodkrantėje (Liudviko Rėzos kultūros centre, L. Rėzos g. 8 B.) , 18 val. Jose FIXUS Mobilis atstovai papasakos apie teikiamas paslaugas, primins, kas yra prevencinė priežiūra ir kaip ji padeda užkirsti kelią didelėms problemoms, išvengti negrįžtamų pažeidimų, sutaupyti laiko bei pinigų ateityje.

Vieni dažniausiai valdytojams kylančių klausimų – ką jie gali daryti savo kultūros objekte nepažeidžiant įstatymų ir taisyklių, o kitas – kaip gauti valstybės paramą paveldui tvarkyti bei įveiklinti. Susitikime paveldo priežiūros specialistai pasakos apie jų teikiamą pagalbą, teisės aktų reikalavimus, finansavimo mechanizmus. Šiais ir kitais klausimais FIXUS Mobilis specialistai konsultuos tiek kultūros paveldo statinių valdytojus, tiek ketinančius jais tapti.

[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]

Rugsėjo 9 ir 10 d. vykstančios konsultacijos – atviros visuomenei. Dėl riboto dalyvių skaičiaus, į rugsėjo 11 d. vykstančias individualias konsultacijas ir praktinius mokymus, reikalinga išankstinė registracija el. paštu info@fixusmobilis.lt arba telefonu +370 619 73483

[/su_note]

…ir praktiškai moko

Rugsėjo 11 d. Nidoje organizuojami praktiniai mokymai, kurių programoje – ir individualios FIXUS Mobilis konsultacijos prie dalyvių valdomų kultūros paveldo statinių, ir praktiniai mokymai. Į mokymus dalyviai kviečiami atsinešti savo langines arba atvykti ir išmokti jomis rūpintis FIXUS Mobilis objekte. Taip pat bus mokoma prižiūrėti pastato stogą, kad jis tarnautų kuo ilgiau, kokia turi būti lietaus nuvedimo sistema. Smalsuoliai galės pasidairyti ir po FIXUS Mobilis mikroautobusą, kur stalčiuose išrikiuoti plaktukai, replės ir kiti įrankiai, aukštalipių technika ir darbo saugos priemonės – viskas, ko gali prireikti atvykus atlikti  prevencinės priežiūros darbų.

Į praktinius mokymus dalyviai registruojami internetu arba telefonu iki rugsėjo 3 d. Rugsėjo pabaigoje paveldo draugų laukia dar vienas susitikimas su FIXUS: projektas turės savo stendą festivalyje „Heritas“.

FixusMobilis Logotype RGB 01 01 Main
EEA grants@4x


PARTNERIO TURINYS

Temos: fixus mobilis, Paveldas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai