Top Baneris

Trečdalis nuperkamų butų sostinėje – skirti nuomai

2017 kovo 6 d.
SA archyvo nuotr.
SA archyvo nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Pristačius Lietuvos ir pasaulio makroekonomikos apžvalgą, Lietuvos pramonininkų konfederacijos ir Nekilnojamojo turto plėtros asociacijos prezidentas Robertas Dargis apžvelgė gyvenamojo būsto rinkos tendencijas.

Palyginti su 2015 metais, gyvenamojo būsto statybos tempai 2016 metais Lietuvoje vis didėjo. Didžiausias 20 proc. augimas, kaip ir įprasta, fiksuotas Vilniuje. Sostinės gyventojams pernai buvo pasiūlyta apie 4200 butų – kone tiek pat, kiek 2007 metais, kuomet sostinėje buvo pastatyta 4600 butų. Skirtingai nei ankstesniais metais, populiariausi buvo ne ekonominės, bet vidutinės klasės būstai.

R. Dargio teigimu, praėjusieji metai buvo išskirtiniai dar ir tuo, jog pastebimai augo būsto rinka kituose didžiuosiuose šalies miestuose. Kauno gyventojai, kurie maždaug 2000-aisiais masiškai kėlėsi į individualius namus priemiesčiuose, vėl noriai perka naujos statybos butus, ypač centrinėje miesto dalyje. Klaipėdoje dominavo senesnės statybos būstai, čia tik dabar išparduoti prieš 2008-ųjų ekonominę krizę pastatyti ir neparduoti butai.

Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidentas prognozavo, kad 2017 metais gyvenamojo būsto rinka nuosaikiai augs, tačiau tokių augimo tempų kaip pastaruosius kelerius metus, tikėtis nevertėtų. Jau 2016 metais buvo pasigirdę nuogąstavimų, kad statybų tempai (labiausiai Vilniuje) lenkia pardavimus ir kad daug butų statoma „į sandėlį“.

Išvengti butų pertekliaus rinkoje ir subalansuoti pasiūlą padeda tai, kad į Vilnių kasmet atvyksta 3000–4000 naujų gyventojų, bet to, dabar atsigriebiama tų pardavimų, kurie buvo kritę pokriziniu laikotarpiu, sąskaita: 2009–2011 metais sostinėje buvo pastatoma vos po 1000 butų.

R. Dargis paminėjo, kad dar vienas labai svarbus veiksnys būsto rinkoje yra bankai, kurie pastaruoju metu suteikia paskolas itin žemomis palūkanomis, tokiu būdu skatindami pirkėjų aktyvumą. Pigus skolinimasis lemia dar vienos naujos tendencijos atsiradimą – apie 30 procentų naujo būsto pirkėjų Vilniuje įsigyja jį nuomai kaip alternatyvų investavimo ir pajamų šaltinį.

Vaizdo įraše – išsamus R. Dargio komentaras:


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video