Svarbu planuojantiems diegti atsinaujinančius šaltinius

Svarbu planuojantiems diegti atsinaujinančius šaltinius

saulės elektrines
pixabay.com nuotr.

Individualiųjų namų savininkai saulės elektrines diegti skatinami ne tik žodžiais, bet ir darbais – tam iki 2022-ųjų planuojama išdalyti 32 mln. eurų. Dar viena žinia individualiųjų namų savininkams: pernai itin greitai išsidalijus paramą taršiems katilams pasikeisti, šįmet ir vėl bus galima atnaujinti savo katilus, sutaupyti, sykiu saugoti aplinką.

Saulės elektrinė – ant pastato arba žemės

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) gegužę planuoja skelbti kvietimą gauti paramą nedidelėms, iki 10 kilovatų (kW) galios, saulės elektrinėms įsirengti. Šią paramą galės gauti elektrą savo poreikiams iš saulės šviesos gaminti planuojantys individualiųjų namų savininkai.

Parama galės pasinaudoti individualių vieno ar dviejų butų gyvenamųjų arba sodo namų savininkai, ketinantys įsirengti iki 10 kilovatų (kW) galios saulės elektrines, kuriomis gaminama elektros energija bus naudojama namų ūkio poreikiams. Saulės elektrines bus galima įsirengti ir ant žemės – į paramą galės pretenduoti ir neužbaigto statyti namo savininkai. Saulės moduliams turi būti suteikta 10 metų produkto garantija ir 25 metų 80 proc. efektyvumo garantija. Inverteriui turi būti suteikta 5 metų produkto garantija.

Konkrečią paramos sumą galima pasiskaičiuoti padauginant planuojamos įsirengti saulės elektrinės galią kilovatais (kW) iš fiksuoto įkainio – 323 eurų už 1 kW galios.

Bus apmokėtos sąskaitos, išrašytos ne anksčiau nei 2019 m. sausio 1-ąją. Paramos negalės gauti tie saulės elektrinių savininkai, kurie iki registracijos formos pateikimo bus baigę įgyvendinti projektus, t. y. kuriems iki paraiškos pateikimo dienos bus išduoti šie dokumentai: iki 5 kW galios saulės elektrinėms – atestuoto rangovo deklaracija apie elektrinės atitiktį teisės aktų techniniams reikalavimams. Didesnės nei 5 kW, tačiau ne didesnės nei 10 kW galios elektrinėms – Valstybinės energetikos inspekcijos pažyma apie energetikos įrenginių techninės būklės patikrinimą.

Įdiegti saulės elektrinę ir pateikti mokėjimo prašymą bus privaloma per 9 mėnesius nuo kvietimo pabaigos.

[su_note note_color=”#FFFFff” radius=”0″]

Apie pastaruoju metu gerokai padidėjusias galimybes įsirengti saulės elektrines individuliuose namuose bus galima išgirsti „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) organizuojamoje konferencijoje „Iki 2022-ųjų – išaugusi parama saulės elektrinėms. Ką turime žinoti?“.

Konferencija, kurioje bus galima akivaizdžiai susipažinti su saulės elektrinėmis ir jų įrengimo ypatumais, įvyks šių metų balandžio 5 d. (penktadienį) Klaipėdos „Švyturio arenoje“ (Dubysos g. 10) parodų Statyba“ ir „Energetika“ metu. Renginio pradžia – 10:30 val. Kviečiame registruotis:

[su_button url=”https://sa.lt/konferencija/” target=”blank” background=”#037B9C” color=”#fff”]REGISTRUOTIS[/su_button] [/su_note]

Katilai – neteršiantys aplinkos

Gegužę planuojama skelbti ir kitą kvietimą – gauti paramą neefektyvių, biomasę naudojančių šildymo katilų keitimui į efektyvius (atitinkančius 5 klasės efektyvumo ir emisijų išmetamų teršalų reikalavimus), granulinius nekombinuotus biokuro katilus arba šilumos siurblius. Į paramą pretenduoti galės vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų arba sodo namų savininkai – šie pastatai Registrų centro Nekilnojamojo turto registre turėtų būti įregistruoti ne anksčiau nei prieš 5 metus (t. y. namai turi būti baigti statyti ir užregistruoti Registrų centre 2014 m. ar anksčiau) nuo kvietimo teikti paraiškas dienos.

Naujai pastatytiems, statomiems namams parama nėra skiriama. Pastate turėjo būti įdiegtas neefektyviai biomasę naudojantis katilas. Gali būti keičiama ir krosnis, jei ji šilumą tiekia į vandens pagrindu veikiančią šildymo sistemą. Židiniai, krosnelės, dujiniai katilai ar pan. nėra tinkami įrenginiai – jų keitimas nėra finansuojamas.

Fiziniai asmenys galės pretenduoti į paramą, jei jie senuosius katilus keis efektyviais, atsinaujinančius išteklius šilumai gaminti naudojančiais įrenginiais. Tokie įrenginiai – tai 5 klasės biokuro katilai, žemė-vanduo bei vanduo-vanduo šilumos siurbliai, kurių sezoninis naudingumo koeficientas (SCOP) ne mažesnis kaip 3,5, bei oras-vanduo šilumos siurbliai, kurių SCOP ne mažesnis kaip 3,0. Biokuro katilų klasė ir sezoniniai naudingumo koeficientai nurodomi įrenginių techninėje dokumentacijoje.

Fiziniam asmeniui bus kompensuojama 50 proc. sumos, kuri yra apskaičiuojama padauginus įsigyto įrenginio galingumą kilovatais (kW) iš fiksuotų vieno kilovato galios įkainių, priklausančių nuo šildymo įrenginio tipo ir įrangos komplektacijos.

Norint gauti paramą, sąskaitos už įsigytus naujus įrenginius turės būti išrašytos ne anksčiau nei 2019 m. sausio 1 d., o patys įrenginiai negalės būti sumontuoti ir priduoti (pasirašyti įrangos sumontavimo ar perdavimo–priėmimo aktai) iki registracijos formos pateikimo dienos. Tai reiškia, kad užbaigti projektai negalės pretenduoti į paramą.

Iš viso nuo 2019 iki 2022 m. fiziniams asmenims bus skirta apie 32 mln. eurų ES paramos. Saulės elektrinėms – 17, biokuro katilams ir siur bliams – 15 milijonų.

Daugiau informacijos ir sąlygoswww.apva.lt.

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2019 kovas.

Temos: APVA, Atsinaujinantys energijos šaltiniai, Saulės elektrinės, Valstybės parama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai