Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Architektūros fakulteto Dailės katedra trečius metus rengia Lietuvos aukštųjų architektūros mokyklų studentų kūrybinių piešinių konkursą – parodą.
Šiųmetė architektūrinio piešinio konkurso tema „Sukrėsta architektūra“ kelia klausimą, kaip apmąstyti ir vizualizuoti dramatiškai kintančias architektūros gyvavimo ekologines, socialines, kultūrines, politines, ekonomines aplinkybes.
Šią temą, organizatorių teigimu, aktualizuoja mūsų egzistencijos šiandieniniame pasaulyje takumas, nesaugumas, netikrumas. Žmogaus negrįžtamai veikia gamtą. Masinė migracija vyksta ne tik dėl karinių konfliktų ir socialinės atskirties židinių, bet ir dėl komunikacinių tinklų išlaisvintos vaizduotės, įkvepiančios žmones visame pasaulyje kurti nuo vietos ir tapatumo patirčių išlaisvintas gyvenimo projekcijas. Pasaulį užvaldo korporacijos, galingesnės už nacionalines valstybes, o globalioje ekonomikoje dominuojančiais tampa nematerialūs produktai ir paslaugos. Žmonių sukuriamos informacijos gausėjimo greitis palieka vis mažiau erdvės ir laiko jos apmąstymui, o kiekiai kelia vis daugiau galvosūkių, kaip ją išsaugoti.
Ar šių virsmų akivaizdoje įmanoma utopinė, mikrotopinė ar tik distopinė architektūros perspektyva? Galbūt piešimas, sujungiantis žmogaus rankos, širdies ir proto judesį į gyvą liniją, gali tapti Ariadnės siūlu, ne tik diagramuojančiu sukrėtimus, bet ir vedančiu architektūrą „empatinio posūkio“ link.
Šių metų konkursui darbus pateikė 24 architektūros studentai ir absolventai.
Trims įdomiausių piešinių autoriams Architektūros fakultetas įsteigė prizus – 50, 40 ir 30 eurų vertės knygyno „Humanitas“ dovanų čekius. Tris paskatinamuosius apdovanojimus įsteigė konkurso rėmėjas žurnalas „Archiforma“.
Konkursinius piešinius vertins architektai Justinas Dudėnas, Ona Lozuraitytė, Rolandas Palekas ir dailininkai Audrius Novickas, Lilija Puipienė.
Konkurso iniciatorius ir kuratorius – Dailės katedros vedėjas doc. dr. Audrius Novickas.
Konkursui pateiktų piešinių parodos atidarymas įvyks balandžio 6-ąją, 18 val. Lietuvos architektų sąjungos rūmuose Kalvarijų 1, Vilniuje. Parodą bus galima apžiūrėti iki balandžio 15 dienos.