Stogas yra vienas svarbiausių konstrukcinių ir funkcinių pastato elementų. Energinės krizės sąlygomis stogo šilumos izoliacija yra ypač svarbi. Žiemą jis apsaugo pastato vidų nuo šilumos nuostolių, o vasarą – nuo perkaitimo. Tai leidžia žymiai sumažinti energijos sąnaudas pastato eksploatavimo metu ir taip sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją.
Pagrindiniai poveikiai stogui
Atmosferos krituliai (lietus, sniegas, kruša), vėjas, ultravioletinė spinduliuotė, ozonas, temperatūrų kaitos poveikis, mechaninės apkrovos sąlygoja dažną stogo remontą ir keitimą, lyginant su kitais pastatų konstrukciniais elementais. Pastaraisiais metais atsirado veiksmingos stogo dangos medžiagos, kurių kaina atitinka kokybę, jos gerai atlaiko šį agresyvų poveikį, todėl tarnauja žymiai ilgiau.
Stogų ilgaamžiškumą ir šilumos izoliacines savybes daugiausia lemia stogo medžiagų drėgmės sąlygos. Nuolatinis drėgmės šaltinis – šaltuoju metų laiku iš patalpų oro garų pavidalu patenkanti drėgmė. Vandens garams prasiskverbus per izoliacijos storį, medžiaga sudrėksta ir prarandamos reikiamos konstrukcijos šiluminės apsaugos savybės. Esant pakankamam vidiniam garų barjerui ir kai drėgmė laisvai išeina iš konstrukcijos, drėkinimas nevyksta.
Žiemos – stogo stiprumo bandymas
Tikras stogo jėgos išbandymas – žiemos laikotarpis. Pastaraisiais metais pastebime, kad žiemą sustiprėjo dideli paros temperatūros svyravimai. Dieną termometro stulpeliai rodo teigiamas reikšmes, o naktį – stiprias šalnas. Toks temperatūros kintamumas reiškia, kad medžiagos, iš kurių gaminama stogo danga, nuolat veikia. Ji pakaitomis susitraukia ir išsitempia. Dėl to atsiranda įtrūkimų ir prastėja stogo techninė būklė.
Dar viena sezonui būdinga grėsmė stogo ilgaamžiškumui – besikaupiantis sniegas. Ypač sunkus šlapias sniegas yra našta, todėl rekomenduojama sistemingai šalinti sniego dangą. To nepadarius degraduoja stogo danga, o kraštutiniais atvejais sugadinama konstrukcija ir stogo griūtis.
Šiuolaikinių stogo dangų uždavinys
Modernių stogo dangų tikslas – užtikrinti tinkamą ir ilgalaikį visos stogo dangos veikimą bei apsaugoti pastatą nuo vandens. Jų išvaizda leido sumažinti stogo sudėtingumą ir taip paspartinti bei palengvinti stogo dengimo darbus. Kartu membranos garantuoja geriausią stogo apšiltinimo sluoksnio dangą, užtikrinančią jo šiluminių parametrų išlaikymą.
Kitos svarbios savybės
Garų pralaidumas ir nelaidumas vandeniui nėra vieninteliai membranos parametrai. Atskira savybių grupė, į kurią verta atkreipti dėmesį, yra duomenys apie membranos atsparumą išoriniams veiksniams: UV spinduliuotei, aukštai ir žemai temperatūrai bei medžiagos mechaninis stiprumas.