Top Baneris

Statybų sektorius pernai (papildyta)

2019 sausio 30 d.
Statybos darbų pirkimo gairės
pixabay.com nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Lietuvos statistikos departamentas pateikė pagrindinius 2018-ųjų statistinius rodiklius. Teigiama, jog BPV augimą praėjusiais metais iš dalies lėmė statybų sektorius (kartu su žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės, pramonės ir paslaugų sektoriais).

Statybos sąnaudų elementų kainos didėjo 2,7 proc. Statybos įmonės šalyje atliko darbų už 2,6 mlrd. Eur, t. y. 9,7 proc. daugiau nei 2016 m. Užsienyje atlikta 4,3 proc. daugiau darbų nei 2017 m. Daugiausia statyta inžinerinių statinių. Visgi verslininkų artimiausi planai – statybų sektoriuje daugiau atleisti nei priimti darbuotojų.

Dalius Gedvilas

Dalius Gedvilas.

Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas patvirtina – praėjusieji metai statybų sektoriui buvo geresni nei 2017-ieji, augo statybos darbų užsakymai ir Lietuvos, ir užsienio rinkose. Visgi keli dalykai kelia nerimą: statybos sektorius vis dar pirmauja pagal nelegalaus darbo atvejus, be to, oficialios statistikos teigimu, Lietuvoje jis yra ir mažiausiai pelningas.Rinką iškreipia šešėlis, per mažai investuojama į instrumentų, skatinančių dirbti legaliai, kūrimą. Lietuvos statybininkų asociacija jau ne vienerius metus dirba tam, kad viešieji pirkimai būtų vykdomi taikant ne mažiausios kainos, o ekonominio naudingumo kriterijus, kurie leistų pasiekti ilgalaikės naudos.

Nelegalaus darbo problemą išspręstų Skandinavijos ir Europos šalyse puikiai veikianti statybininko kortelė, be kurios statybininkai tiesiog negalėtų patekti į statybvietę. Tam, kad statybininkais nesivadintų bet kas, būtinas yra darbininkų kompetencijų įvertinimas ir jų užregistravimas bendroje, visiems užsakovams prieinamoje ,sistemoje.

Statybininko kortelė.

Statybininko kortelė.

Jau pernai Lietuvos statybininkų asociacija pradėjo vertinti statybos darbininkų kompetencijas, jas kelti į STATREG (www.statreg.lt) sistemą ir išduoti statybininko korteles. Kol kas kompetencijų vertinimas yra savanoriškas, tačiau, anot pašnekovo, jeigu norime tvarumo statybos sektoriuje ir daugiau atsakomybės iš darbus atliekančių asmenų, statybininko kortelę turėtų turėti visi statybininkai ir inžinieriai.  Lietuvos statybininkų asociacijos vadovas tikisi, kad Vyriausybė parems šią Lietuvos statybininkų asociacijos iniciatyvą ir nelaimingų atsitikimų bei nelegalaus darbo atvejų šįmet bus mažiau.

Kadangi struktūrinės paramos galimybės sektoriuje dar neišeikvotos, yra tikimybė, kad šiais metais statybos apimtys nemažės. Tačiau vis dažniau diskutuojant apie ekonominę krizę, atsiranda daug neapibrėžtumo, ribojančio bet kokią vizionierišką įžvalgą. Kol kas nuotaikos tarp Lietuvos statybininkų asociacijos narių yra pozityvios, mūsų žiniomis, asociacijos nariai planuoja didinti darbuotojų skaičių ir nemažinti darbų apimčių. Žinoma, jei kalbos apie krizę nesiliaus, jie savo planus gali koreguoti.


Lietuvos statistikos departamento inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video