Top Baneris

Statybų rinkos dalyviai: dėl karo Ukrainoje gali būti stabdomos investicijos Lietuvoje

2022 vasario 24 d.
statyba
Needpix nuotr.

Rusijai ketvirtadienį užpuolus Ukrainą, Lietuvoje gali pradėti trūkti svarbių statybinių medžiagų, didėti jų kainos, todėl būtų stabdomos ar peržiūrėtos valstybės bei verslo investicijos, sako statybų rinkos dalyviai.

Anot jų, jeigu didelė statybose dirbančių ukrainiečių dalis grįžtų į savo šalį, tektų ieškoti naujų darbuotojų.

Statybų bendrovės „Eikos statybos“ vadovo Almanto Čebanausko teigimu, įmonėje šiuo metu dirba apie 10 žmonių iš Ukrainos, daugiau ukrainiečių yra partnerių įmonėse.

„Ukrainičių dirba daugiau, nemažai tarp subrangovų. Yra kitų įmonių, partnerių, kurie dirba, tai ten irgi nemažai žmonių. Tikslaus skaičiaus nepasakysiu, bet tikrai nemažai“, – teigė A. Čebanauskas.

Pasak jo, kol kas bendrovė nežino, kaip reaguos į situaciją.

„Dar nespėjome net susigaudyti, nes iki šiol, kaip ir visi, tikėjomės, kad čia tik ginklų žvanginimas, buvo viltis, kad niekas čia taip ir neįvyks, bet turbūt dabar reikės nuspręsti, peržiūrėti ir reaguoti į tą situaciją“, – sakė A. Čebanauskas.

dalius gedvilas
Dalius Gedvilas

Pasak jo, tikėtina, jog dėl neramumų finansų rinkose verslai gali peržiūrėti ar stabdyti investicijas ir kai kurie projektai gali būti sustabdyti.

„Sustabdomos, mažėjančios investicijos automatiškai gali ženkliai sumažinti statybų apimtis“, – sakė jis.

Pasak statybininkų asociacijos prezidento, jam kelia rūpestį, ar Lietuva yra pakankamai sukaupusi naftos, dujų išteklių.

„Mums kelia didelį rūpestį, ar mūsų pačių valstybė pasiruošusi – ar turime sukaupę energetinių išteklių, ar turime paruošę atsargų naftos produktų, ar turime sukaupę dujų atsargų, ar mūsų kogeneracinės jėgainės aprūpintos žaliavomis, nes jau kuris laikas girdime, kad biokuras iš Baltarusijos nebetiekiamas. Tai klausimas, ar mes turime pakankamai išteklių, ar nepritrūksime energetinių resursų“, – sakė D. Gedvilas.

Jo teigimu, taip pat gali pradėti trūkti metalo, granitinės skaldos, kuri yra reikšminga kelių pramonėje.

Conteh

„Pradėti projektai, kurie yra įgyvendinami šiuo metu, gali pradėti strigti dėl tam tikrų žaliavų trūkumo. Tos kritinės pozicijos yra metalas, skalda, kuri atvykdavo į Lietuvą iš Rytų, tai šitoje vietoje gali būti problema. Aišku, gali labai ženkliai pabrangti energetiniai ištekliai“, – tvirtino jis.

D. Gedvilas mano, kad trūkinėjant žaliavų tiekimui statybų bendrovės bus priverstos ieškoti alternatyvų Europos Sąjungoje.

„Manau, kad verslas ieškos Europoje partnerių bei aišku, bandys apsirūpinti žaliavomis iš Europos valstybių. Manau, kad turės nauji tiekimo partneriai atsirasti, nes kito varianto nėra. Tikėtis iš Rytų, kad sulauksime, tai kažkaip kyla abejonės. Manau, kad būsime priversti ieškoti sprendimų ir variantų, kaip apsirūpinti statybiniais komponentais ir elementais iš Europos Sąjungos valstybių“, – sakė D. Gedvilas.

Pasak jo, pagal darbo vizas statybose Lietuvoje dirba iki 4 tūkst. ukrainiečių, tačiau jų daugiau dirba subrangos pagrindais.

„Nelabai galvoju, kad ukrainiečiai puls atgal važiuoti į Ukrainą, galvoju, kad šiaip gali būti pabėgėlių daug iš Ukrainos ir tada bus klausimas, kaip spręsime socialines problemas, kai pabėgėliai pradės plūsti pas mus“, – teigė D. Gedvilas.

kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

 

Šaltinis: BNS

Komentarai