Top Baneris

Statybų inspektoriai primena, kada ir kokius statinius būtina įregistruoti (1)

2016 rugsėjo 6 d.
pixabay.com nuotr.
pixabay.com nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Artėjant lapkričio 1-ajai, kuomet statytojai privalės įregistruoti iki 2015 metų lapkričio 1 dienos pastatytus statinius, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos specialistai sulaukia vis daugiau klausimų apie privalomąjį statinių registravimą. Neaiškumų kyla tiek dėl registruotinų statinių kategorijų, tiek ir dėl tvarkos. Ypač domimasi nebaigtų statyti statinių registravimo tvarka. Teisės aktų pakeitimai, numatantys privalomą statinių registraciją, įsigaliojo praėjusių metų lapkričio 1 dieną. Iki šios datos baigti statyti ar pradėti, bet ilgiau kaip trejus metus nebaigti ir Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registre (NTR) neįregistruoti statiniai turi būti įregistruoti iki 2016 metų lapkričio 1 dienos.

Statinio statybos užbaigimo procedūras atlikus po 2015 metų lapkričio 1 dienos, statinį ir daiktines teises į jį privaloma įregistruoti NTR ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo statybos užbaigimo akto gavimo dienos, deklaracijos apie statybos užbaigimą patvirtinimo ir įregistravimo dienos arba nuo deklaracijos apie statybos užbaigimą pasirašymo dienos (kai ji netvirtinama ir neregistruojama).

Nebaigtas statyti ar rekonstruoti ypatingas ar neypatingas statinys, taip pat nebaigtas rekonstruoti į ypatingą ar neypatingą statinį nesudėtingas statinys turi būti įregistruotas ne vėliau kaip per 3 metus nuo statybą leidžiančio dokumento (SLD) išdavimo dienos. Statytojas taip pat privalo tikslinti statybos metu pasikeitusius statinio kadastro duomenis ne rečiau kaip kartą per 5 metus nuo nebaigto statyti statinio įregistravimo NTR.

Kartu su prašymu įregistruoti pastatytą statinį Registrų centrui (RC) turi būti pateiktas statybos užbaigimo aktas (kai jis privalomas) ar deklaracija apie statybos užbaigimą ir statinio kadastro duomenų byla.

Nebaigtas statyti statinys registruojamas VTPSI išduodamos pažymos apie statinio statybą be nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių pagrindu. Norint gauti šią pažymą taip pat privaloma pateikti statinio kadastro duomenų bylą. Kadastrinius matavimus atlieka šiai veiklai atestuoti specialistai, kurių sąrašą galima rasti Nacionalinės žemės tarnybos interneto svetainėje paskelbtame registre.

Visi su prašymu išduoti pažymą privalomi pateikti dokumentai nurodyti Pažymos apie statinio (-ių) statybą be nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių išdavimo tvarkos apraše. Prašymą galima pateikti tiek tiesiogiai VTPSI teritoriniam skyriui, tiek ir nuotoliniu būdu per IS „Infostatyba“.
Reikėtų prisiminti ir reikalavimą, kad pastatytą naują ypatingą ar neypatingą statinį, išskyrus gyvenamuosius namus, galima naudoti tik jį įregistravus NTR. Taip pat ir iki rekonstruoto ypatingo ar neypatingo statinio naujų dalių naudojimo pradžios būtina įregistruoti pasikeitusius statinio kadastro duomenis. Šis reikalavimas netaikomas rekonstruojant gyvenamuosius namus, inžinerinius tinklus ir susisiekimo komunikacijas.

Neprivaloma registruoti nesudėtingų statinių. Tačiau to nepadarius, nebus galima statiniu disponuoti (parduoti, padovanoti, įkeisti ir pan.). Norint įregistruoti pastatytą nesudėtingą statinį, RC pateikiamas prašymas, statinio kadastro duomenų byla ir statytojo surašyta deklaracija apie statybos užbaigimą. Nebaigtas statyti ar rekonstruoti nesudėtingas statinys gali būti registruojamas statytojo pageidavimu, VTPSI pažymos šiuo atveju nereikia.

Artėjant lapkričiui gyventojai susirūpino, ką daryti tais atvejais, kai statinys pastatytas, SLD jau negalioja (jo galiojimo terminas buvo pasibaigęs iki 2010 metų spalio 1 dienos, kai tą dieną galioję SLD buvo pripažinti galiojančiais neterminuotai), bet užbaigta statyba nustatyta tvarka neįforminta, o neturint statybos užbaigimo dokumento statinio įregistruoti neįmanoma. VTPSI specialistai atsako, kad išeitis yra. Jeigu pastato statybos darbai pagal seniai išduotą SLD yra užbaigti, tik neatliktos statybos užbaigimo procedūros, tai jas atlikti galima ir turint jau nebegaliojantį SLD.

Į VTPSI besikreipiantys žmonės abejoja, ar be tarpininkų sugebės įregistruoti savo statinius. Tikrai neverta išlaidauti – aprašytas procesas nėra sudėtingas, be to, visada galima pasikonsultuoti su VTPSI specialistais tiek bendruoju konsultacijų telefonu (8 5) 207 3333, tiek ir internetu pateikus elektroninį paklausimą.

VTPSI inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Stase

    2022-06-14, 14:57  

    Sveiki,jei noriu parduoti žemę,toje žemėje yra statinys,neįregistruotas,bet jis jau griaunamas,notare liepia įregistruoti jį,nes negalima žemės parduot.Tai kam jį dar registruoti,jei jis griaunamas ir jo nebus?Ačiū už atsakymą

Rekomenduojami video