Top Baneris

Staigmena sostinės Justiniškėms – mikroinstaliacijos apleistose erdvėse

2017 rugpjūčio 25 d.
Organizatorių nuotr.
Organizatorių nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Neveikiantis fontanas ir betoninis amfiteatras Vilniaus mikrorajone Justiniškėse turi galimybę vėl tapti vietos bendruomenės susitikimų ir poilsio vieta. Prie to prisidės „NO studijos“ architektų Magdalenos Szwajcowskos ir Michało Majewskio suprojektuotos mikroinstaliacijos.

Šie architektai grąžins Justiniškių gyventojams susitikimų vietą. „NO studijos“ architektų mikroinstaliacijos – tai kruopštaus stebėjimo ir konkrečios vietos bei gyventojų poreikių analizės rezultatas. Būtent todėl šie darbai taip dera lokaliame kontekste. Prieš pradedant vykdyti projektą vyko darbiniai susitikimai, diskusijos su valdininkais ir vietiniais gyventojais.

9-ajame dešimtmetyje įkurtame Vilniaus mikrorajone yra nemažai retai naudojamų objektų, nebeatliekančių savo pirminės funkcijos, mat trūksta sumanymų, kaip juos naudoti. Kalbėdamiesi su architektais, gyventojai skundėsi infrastruktūros bendrai leisti laisvalaikį skirtingo amžiaus žmonėms trūkumu. Šis poreikis ir tapo atspirties tašku architektams, dirbusiems prie dviejų metamorfozės laukiančių rajono komunikacinių traukos taškų – betoninio amfiteatro ir neveikiančio fontano.

Architektai pasiūlė fontaną paversti poilsio zona, o amfiteatro pakopose įrengti naujas sėdynes. Naujų objektų charakteringas bruožas bus atvira, paprasta ir patraukli forma, kuri leis vartotojams plačiai jais naudotis, o kartu pastūmės vietos bendruomenę išeiti iš namų ir daugiau bendrauti. Laviruodami tarp architektūros ir dizaino, projekto autoriai stengiasi taisyti ir kurti miesto audinį, visuomet atsižvelgdami į projekto visuomeninį aspektą. „Savo projektu norime parodyti, kad erdvę, esančią aplinkui mus, galima keisti mažais žingsneliais ir nedidelėmis pastangomis (kas svarbiausia, nereikalaujančiomis daug išlaidų), o pasiektas konkrečios erdvės funkcionalumo pagėrėjimas atsižvelgiant į sąnaudas, gali nustebinti savo mastu.“

Organizatorių nuotr.

Magdalena Szwajcowska ir Michałas Majewskis, nuolat dirba Vroclave, ten jų mikroinstaliacijos tapo populiarios ir buvo aprašomos prestižiniuose interneto portaluose, skirtuose taikomajam menui, tokiuose kaip „DesignBoom”. Kūrėjai bendradarbiauja su Future Architecture Platform ir savo patirtimi bei inovatyviais darbo metodais dalijasi tarptautinėje arenoje.

Projekto pristatymas, dalyvaujant Vilniaus mero pavaduotojui Linui Kvedaravičiui, Lenkijos instituto Vilniuje direktoriui Marcinui Łapczyńskiui, Varšuvos Adomo Mickevičiaus instituto direktoriaus pavaduotojui Michałui Laszczkowskiui bei kūrėjams Magdalenai Szwajcowskai ir Michałui Majewskiui, vyks ketvirtadienį, rugpjūčio 31 d., 14 val. prie Justiniškių amfiteatro (šalia Taikos g. 73).

Projekto vykdytojai – Varšuvos Adomo Mickevičiaus institutas, veikiantis su ženklu „Culture.pl“ ir Vilniaus miesto savivaldybė, bendradarbiaujant su Lenkijos institutu Vilniuje. Projektas įtrauktas į Lenkijos nepriklausomybės atgavimo šimtmečio minėjimui skirtų renginių programą „Nepriklausoma“, vykdomą 2017–2021 m.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video