2017 metais visoje šalyje pastebimas gerokai išaugęs komercinių patalpų rinkos aktyvumas. Registrų centro duomenimis, per šių metų pirmąjį pusmetį Lietuvoje sudaryta 4 proc. daugiau negyvenamosios paskirties objektų (pastatų ir patalpų) sandorių, palyginti su 2016 metų tuo pačiu laikotarpiu. Per šių metų pirmąjį pusmetį Lietuvoje iš viso buvo įsigyti 9159 negyvenamosios paskirties pastatai ir patalpos – tai yra geriausias pirmojo pusmečio rezultatas per visą šalies istoriją, skelbiama „Ober-Haus“ komercinio nekilnojamojo turto apžvalgoje.
2017 metų antrąjį ketvirtį sparčiausia biurų plėtra fiksuojama Kauno mieste. Iš viso buvo baigtos penkių įvairios paskirties projektų statybos, kuriuose naudingasis biurų patalpų plotas sudaro 14,700 kv. m. Dėl šių projektų Kauno modernių biuro patalpų rinka per šių metų antrąjį ketvirtį ūgtelėjo 15 proc., o bendra pasiūla metų viduryje sudarė 111.800 kv. m.
Staiga ūgtelėjusi pasiūla turėjo įtakos ir laisvų patalpų lygio rodikliui Kaune – šis per šių metų antrąjį ketvirtį išaugo nuo 2,4 proc. iki 7,9 proc. Daugiausia biuro patalpų rinkai pasiūlė statybų ir nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „YIT Kausta“, kuri K. Baršausko gatvėje užbaigė biuro pastato „B66“ statybas ir rinkai pasiūlė apie 4.900 kv. m biuro ploto. Pasak „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovo Sauliaus Vagonio, Kaune plėtojamų administracinės paskirties projektų jau netrūksta, rinka 2017–2018 metais ir toliau bus sparčiai pildoma vis naujais projektais, todėl bendras laisvų patalpų kiekio augimas yra neišvengiamas.
„Didesnis pasiūlos pasirinkimas suaktyvina ir paklausą, nes įmonės jau gali labai realiai planuoti savo plėtrą ar svarstyti apie veiklos pradžią antrame pagal dydį Lietuvos mieste. Didesnėms įmonėms Kaunas gali būti patrauklus ir dėl modernių biuro patalpų nuomos kainų lygio, kuris, palyginti su Vilniumi, yra vidutiniškai mažesnis apie 20 proc. Pastaruoju metu biurų nuomos kainos Kaune išlieka stabilios ir vargu ar dabartinėje konkurencinėje aplinkoje turi spartesnio augimo potencialą“, – teigia S. Vagonis.
Vien per 2017 metus Kauno miesto modernių biuro patalpų rinka gali pasipildyti 30.000–40.000 kv. m naudingojo biurų ploto ir paaugti net 30–40 proc. „Ober-Haus“ duomenimis, šių metų antrojo ketvirčio pabaigoje A klasės biurų nuoma laikinojoje sostinėje sudarė 11–13,5 euro už kv. m, B klasės – 6–10 eurų už kv. m.
Tuo tarpu šalies sostinė šių metų antrąjį ketvirtį pasitiko kukliau, kadangi buvo užbaigtos tik vieno apie 2 tūkst. kv. m ploto administracinės paskirties pastato statybos P. Baublio g. Bendras modernių biuro patalpų plotas šių metų antrojo ketvirčio pabaigoje Vilniuje ūgtelėjo iki 647.400 kv. m.
Tuo metu biuro patalpų nuomininkai buvo itin aktyvūs ir toliau sėkmingai mažino laisvų patalpų kiekį jau veikiančiuose biuro pastatuose. „Ober-Haus“ skaičiavimais, išnuomotų modernių biuro patalpų kiekis šių metų antrąjį ketvirtį šalies sostinėje sudarė daugiau kaip 11 tūkst. kv. m, ir tai sumažino bendrą laisvų patalpų lygį nuo 5,8 proc. iki 5,1 proc. A klasės biurų neužimtumas sudarė 2,7 proc., o B klasės – 6,3 proc.
„Pastaraisiais metais sostinėje vykusi sparti modernių biuro patalpų plėtra buvo sėkminga. Didžioji dalis naujausių projektų nepatiria didesnių problemų surandant nuomininkus, o iš anksto pasirašomos nuomos sutartys projektuose, kurių statybos dar net neprasidėjusios, taip pat rodo pakankamai sparčią verslo plėtrą“, – teigia S. Vagonis. Jeigu bus spėta įgyvendinti visus šiais metais suplanuotus baigti projektus, iš viso Vilniaus miesto modernių biurų rinka šiemet pasipildys net 15 skirtingų projektų ar jų etapų, kuriuose bendras naudingasis plotas sudarys 84 tūkst. kv. m. Subalansuota pasiūla bei paklausa ir toliau išlaiko stabilias biurų nuomos kainas Vilniuje, kurios iš esmės nesikeičia jau nuo 2015 metų pabaigos. „Ober-Haus“ duomenimis, šiuo metu B klasės biurai siūlomi nuomotis už 8–13 eurų už kv. m, A klasės – 13,5–16,5 euro už kv. m.
Tuo tarpu Klaipėdos miesto biurų rinka ir toliau išgyvena itin ramų laikotarpį. Naujų projektų gausa jau ilgą laiką nepasižyminčiame uostamiestyje pastaruoju metu galima išvysti nebent nedidelių projektų plėtrą. Šių metų trečiąjį ketvirtį S. Nėries g. turėtų būti baigtos naujo apie 1 tūkst. kv. m ploto pastato statybos, didesnių biurų plėtros planų Klaipėdoje artimiausiu metu nematyti.
Vangi įmonių, kurioms galėtų būti aktuali šiuolaikinių ir brangesnių biuro patalpų nuoma, plėtra ir toliau išlaiko pakankamai aukštą laisvų patalpų lygį Klaipėdos mieste. Nors per šių metų antrąjį ketvirtį laisvų modernių biuro patalpų lygis sudarė sumažėjo nuo 18,3 proc. iki 17,3 proc., tačiau nuo 2011 metų pabaigos šis rodiklis išlieka 15–20 proc.
S. Vagonio teigimu, nuo naujų ir didesnės apimties projektų plėtros investuotojus atbaido ir sąlyginai žemos biurų nuomos kainos, kurių augimo potencialas apribotas per menkos patalpų paklausos. Pavyzdžiui, pastaruoju metu dėl didesnės apimties biuro patalpų įsigijimo arba nuomos svarstė tik Klaipėdos miesto savivaldybės administracija. Todėl biurų nuomos kainos išliko tokios pačios ir antrojo ketvirčio pabaigoje B klasės pastatuose sudarė 6–9 eurus už kv. m, o A klasės pastatuose – 9–12,5 euro už kv. m.
Fiksuojama spartesnė sandėliavimo patalpų sektorius plėtra
Atsigaunantis transporto ir logistikos paslaugų sektorius pagaliau suteikė stimulo ir sandėliavimo patalpų sektoriaus plėtrai šalies didmiesčiuose. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, transporto ir sandėliavimo įmonių pardavimo pajamos Lietuvoje 2017 metų pirmąjį ketvirtį, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu ketvirčiu, padidėjo 17,8 proc. O sandėliavimo ir saugojimo įmonių pardavimo pajamos (be PVM) per tą patį laikotarpį sudarė 33,4 mln. eurų, arba 12,5 proc. ir 23,7 proc. daugiau, atitinkamai palyginti su tuo pačiu 2016 ir 2015 metų laikotarpiu.
„Sandėliavimo patalpų plėtros pagyvėjimas jaučiamas Vilniaus ir Kauno regionuose, kur projektų plėtros imasi ne tik savo poreikiams statančios įmonės, bet ir plėtotojai. Dalis projektų jau yra statomi dar neturint ir išankstinių nuomos sutarčių“, – pasakoja S. Vagonis. Per šių metų pirmąjį pusmetį Vilniaus ir Kauno regionuose buvo pastatyti trys nauji sandėliavimo ir logistikos patalpų projektai, kuriuose bendras sandėliavimo patalpų plotas sudaro apie 20.400 kv. m. Didžiausi du projektai įgyvendinti Vilniuje: logistikos ir transporto įmonė „Ad Rem“ Kirtimuose valdomoje teritorijoje pastatė sandėlį, o norvegų bendrovė „Baltic Sea Properties“ užbaigė logistikos centro statybas šalia kelio Vilnius–Druskininkai. Po šių projektų įgyvendinimo 2017 metų antrojo ketvirčio pabaigoje bendras sandėliavimo patalpų plotas Vilniaus mieste ir jo apylinkėse išaugo iki 50, 8 tūkst. kv. m.
Per šį laikotarpį nedidelis projektas buvo įgyvendintas ir Kauno rajone – „Vetmarket“ savo reikmėms pasistatė šiuolaikišką veterinarinės farmacijos sandėlį. Tačiau Kauno mieste ir jo apylinkėse šiuo metu plėtojama daugiau projektų, kurie turėtų pastebimai padidinti sandėliavimo patalpų plotą jau šiais metais. Per šių metų antrąjį pusmetį turėtų būti baigtos „Aibė“ logistikos centro statybos, „Epro group“ plėtojamas sandėliavimo su administracinėmis patalpomis projektas, odontologijos ir kitomis medicinos priemonėmis prekiaujanti „Analizė“ Ringauduose stato naują vaistų sandėlį su administracinėmis patalpomis, o Petrašiūnuose jau baigiamos beveik 4 tūkst. kv. m ploto sandėliavimo pastato statybos. „Ober-Haus“ skaičiuoja, kad šie projektai jau šiais metais papildys Kauno modernių sandėliavimo patalpų rinką 34.700 kv. m sandėliavimo patalpų. Šiuo metu Kauno mieste ir jo apylinkėse modernių sandėliavimo patalpų plotas sudaro 280.700 kv. m.
Per 2017 metų antrąjį pusmetį Vilniuje turėtų būti baigtos dar keturių sandėliavimo paskirties projektų ar jų etapų statybos, kurių bendras sandėliavimo patalpų plotas sudarys 39.100 kv. m. Atsižvelgiant į šiuos projektus, vien per 2017 metus Vilniaus ir Kauno regionai pasipildys beveik 74.000 kv. m naujų sandėliavimo patalpų, o tai reikštų beveik 10 proc. metinį pasiūlos augimą šiuose regionuose. Taip pat žvelgiant į ateinančius metus, matyti, kad plėtotojai ir įmonės nežada sustoti ir bent jau Vilniaus ir Kauno regionuose toliau planuoja investuoti į jau turimų patalpų atnaujinimą, plėtrą bei naujų plotų statybas šių patalpų nuomos tikslais.
„Pastaruosius kelis metus fiksuojamas gana nuosaikus sandėliavimo patalpų nuomos kainų augimas tęsėsi ir šiais metais. Išliekantis šiuolaikiškų patalpų poreikis prisideda tiek prie šio sektoriaus plėtros, tiek prie turto kainų augimo. O augančios nuomininkų finansinės galimybės, kylančios žemės kainos bei didėjantys statybų kaštai gali lemti ir tolimesnį nuosaikų nuomos kainų augimą netolimoje ateityje“, – teigia S. Vagonis.
„Ober-Haus“ duomenimis, per 2017 metų pirmąjį pusmetį Vilniaus regione naujų ir senų sandėliavimo patalpų nuomos kainos augo 3–4 proc., tuo tarpu Kauno ir Klaipėdos regionuose sandėliavimo patalpų nuomos kainos ūgtelėjo 1–2 proc. Šiuo metu Vilniuje naujos statybos sandėliavimo patalpas siūloma nuomotis už 3,8–5,2 euro už kv. m, o senos – už 1,6–3,4 eurus už kv. m. Kaune nauji sandėliai – 3,7–5,2 euro už kv. m, seni – 1,5–3 eurus už kv. m, o Klaipėdoje nauji sandėliai – 3,5–4,9 euro už kv. m, seni – 1,4–3 eurus už kv. m.