Top Baneris

Škotijos architektė Karen Forbes. Architektūros ir meno dermė

2017 spalio 24 d.
Karen Forbes
Evoliucijos bokštas (ang. „Evolution Tower“).
Pasidalykite straipsniu

„Kaune valstybingumo šimtmetis viešosiose erdvėse turėtų būti švenčiamas drąsiai, apibrėžiant miesto ateities tikslus. Svarbu atkreipti dėmesį į atsiradusius naujus būdus gyventi, dirbti ir bendrauti, atsižvelgiant į ekologiją, gamtą“, – pataria škotų architektė, profesorė Karen Forbes, kurios projektai ir inovacijos jau buvo pritaikytos Amsterdamo, Čikagos, Melburno, Kioto ir kituose pasaulio miestuose.

Spalio 25-ąją Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje architektė skaitys pranešimą tema „Tarp meno ir architektūros“ bei pasitelks savo ilgametę patirtį kūrybinėse dirbtuvėse „Kaunas 18+18“, kurios bus skirtos Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio įprasminimui Kaune.

Kūrybinėse dirbtuvėse kartu su kitais architektūros, meno ir mokslo atstovais iš viso pasaulio bus diskutuojama, kaip Kaunas galėtų pažymėti artėjantį valstybės atkūrimo šimtmetį – dalyviai ieškos idėjų, kaip suderinti Kauno istoriją su dabartimi ir tarpukario architektūrą su šiuolaikine. Kartu su dalyviais diskusijose dalyvaus ir Karen Forbes, šiuo metu dirbanti meno profesore Edinburgo universitete, Škotijos nacionalinėje agentūroje „Creative Scotland“ bei projektavimo studijoje „Luma 3D Interactive“.

Karen Forbes

Karen Forbes.

„Jautri miesto istorinio audinio interpretacija yra tokia pat reikšminga, kaip ir šiuolaikiški papildymai. Svarbiausia yra žinios, kuriomis remiasi naujos iniciatyvos ir jų techninis realizavimas, materialumas, atmosfera“, – sako K. Forbes ir primena dažną architektūros projektuose pasitaikančią įtampą tarp istorijos pagerbimo ir naujų tendencijų sekimo.

Pasak architektės, pirmasis jos patarimas besiruošiantiems šimtmečio šventei Kauno viešosiose erdvėse – atpažinti kiekvienos vietos savitumus, kruopščiai išanalizuoti ir kūrybiškai interpretuoti kiekvienos tokios erdvės potencialą. Viešų vietų projektavimas yra svarbus visai visuomenei, vietos kultūrai, todėl reikėtų pasistengti ir įkvėpti naujos gyvasties į jas – tam reikia pasitelkti aukščiausią meistriškumą.

Architektė yra sukaupusi daug patirties derindama architektūrą ir meną pasaulio didmiesčių viešosiose erdvėse – tarp jos vykdytų projektavimo darbų yra naujas Amsterdamo kvartalas, „Saulės paviljonas“ St. Andrews aikštėje Edinburge ir Maskvos tarptautinio verslo centro pastatas bei jį supanti erdvė. Šioje erdvėje iškilęs Evoliucijos bokštas (ang. „Evolution Tower“), kurį K. Forbes projektavo kartu su Tony Kettle, ir kuris 2016 metais buvo nominuotas kaip geriausias aukštuminis pastatas Europoje.

„Darbas architektūros ir meno sandūroje visuomet prasideda nuo didelio susidomėjimo ir atsidavimo šioms sritims. Čia būtinas gebėjimas mąstyti horizontaliai ir susitvarkyti su daug sudėtingų dalykų. Reikia vizualinio mąstymo ir inovatyvaus problemų sprendimo, gebėjimo pateikti šias idėjas įvairioms publikoms, kūrybingai atskleisti naujus būdus gyventi“, – darbo kasdienybėje reikalingus įgūdžius įvardijo K. Forbes.

Daugelyje veiklų, architektei teko bendradarbiauti su įvairių kitų sričių ekspertais – pavyzdžiui, kuriant interaktyvų įrankį, suteikiantį atvirą prieigą visiems prie naudingų išteklių ir informacijos apie Edinburgą. Bendradarbiaujant mokslininkams ir studentams, buvo sukurtas interaktyvus Škotijos sostinės žemėlapis „Edinburgh Cityscope“, žinių matrica, kurioje visi norintys gali pridėti ir tyrinėti su miestu susijusius duomenis, pavyzdžiui, mobiliajame telefone iškart pamatyti informaciją apie lankomus objektus, jų istoriją.

„Skaitmeninių technologijų dėka kiekvienas projektas prisideda prie šios matricos ir sukuria naują žinių visumą, liečiančią pilietinius, socialinius ir kultūrinius klausimus. Tai įdomus naujas modelis, kaip gali persidengti skirtingos sritys“, – pasakojo K. Forbes.

Evoliucijos bokštas (ang. „Evolution Tower“).

Evoliucijos bokštas (ang. „Evolution Tower“).

Dirbdama projektavimo studijoje „Luma 3D Interactive“, K. Forbes miestų ir vietovių pristatymui nuolat pasitelkia naujausias technologijas – virtualią (VR) ir papildytą (AR) realybę, 360 laipsnių vaizdo įrašus ir fotografiją, 3D skenavimą ir kitas inovacijas. Studija suprojektavo naują Amsterdamo rajoną Sluisbuurtą, parengė jo trimatę vizualizaciją.

„Inovacijos, kurias pritaikėme dirbdami prie Amsterdamo projekto, parodė, jog naujo miestovaizdžio perteikimui itin vertinga suteikti galimybę įsitraukti į skaitmeninį modelį iš skirtingų taškų. O virtuali realybė yra tik tiek gera, kiek geras yra ja paremtas dizainas ir vizualizacija. Bet kuriuo atveju, aukšto lygio VR nepaprastai praverčia padedant žmonėms geriau suvokti, kas bus artimoje ateityje“, – paaiškino architektė.

Architektės, Edinburgo universiteto profesorės Karen Forbes (Škotija) paskaita „Tarp meno ir architektūros“ vyks spalio 25 d., trečiadienį, 17.30 val., Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje (S. Daukanto g. 25, Kaunas). Renginys yra kūrybinių dirbtuvių „KAUNAS 18+18: PRISIKĖLIMO AŠIS“, skirtų Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio įprasminimui Kaune, dalis. Projekto misija – stimuliuoti daugiaskaitinius sukakties (pa)minėjimus ir atverti erdvę inovatyviems 100-mečio eksperimentams. Kūrybinį dirbtuvių veiksmą lydi vieši kūrėjų, tyrėjų ir specialistų pokalbiai, apmąstymai, pasitarimai aktualiais klausimais.

Projekto „Kaunas 18+18“ iniciatorius: Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyrius.

Partneriai/rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Vytauto Didžiojo universitetas, „Kaunas 2022“, Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, Iniciatyvos Kaunui.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video