Naujai įkuriamas ar pertvarkomas sklypas pirmiausia turi atitikti naudotojo poreikius. Daugeliu atvejų galioja tokios pat taisyklės, kaip ir įrengiant namą. Svarbiausias dėmesys skiriamas šiems faktoriams: sklypo ypatybėms, numatomoms veikloms ir asmeniniam skoniui – pojūčiams, poreikiams.
Geriausi kompleksiniai sprendimai
Namų aplinkos projektavimas – itin kruopštus ir atsakingas darbas, nes joje įprastai planuojame gyventi ilgus metus. Tad jei norime jaustis harmonijoje su aplinka, turime viską nuodugniai suplanuoti. Prieš pradedant pertvarkymus, projekte išdėsčius erdves, pagrindinius elementus, galima išvengti brangiai kainuojančių klaidų.
Sklypą reikia planuoti kaip visumą, o ne atskirų dalių junginį. Derinti detales bus galima ir vėliau, tačiau terasa, įvairios sienelės, takai, medžiai turėtų būti numatyti iš anksto. Protingai planuojant aplinką turi derėti funkcionalumas, mūsų norai ir realybė.
Prieš imdamasis konkretaus užsakymo kraštovaizdžio projektuotojas stengiasi pažinti žmogų, jo skonį, stilių, mėgstamas spalvas, poreikius, norus ir galimybes. Patyrusio kraštovaizdžio architekto parengti projektai turėtų būti unikalūs, kaip ir jų projektuojamos erdvės.
Nors įprasta, kad profesionalams patikima suprojektuoti pastatus ir juos pastatyti, sodybos apželdinimo, aplinkotvarkos klausimai neretai lieka antrame plane.
Sąmoningais būtų galima vadinti tuos naujakurius, kurie kreipiasi į kraštovaizdžio architektus (projektuotojus, apželdintojus) vos pasistatę namą ir paprašo padėti susitvarkyti aplinką.
Dar geriau apie tai galvoti net nepradėjus statytis namo, dar tik rengiant jo projektą – kompleksiniai sprendimai visada būna geriausi. Tačiau gana dažnai individualiųjų namų savininkai į specialistus kreipiasi tada, kai patiems pabandžius rezultatas nedžiugina ar išvis nepavyksta įgyvendinti sumanytų idėjų.
Būtina laikytis eiliškumo
Žinoma, vienareikšmiškai pasakyti, kad bet kuriuo atveju būtina kreiptis į kraštovaizdžio profesionalus, negalima. Tačiau jei stinga idėjų, sudėtinga suvokti ar pajausti, kas dera aplinkoje, o kas ne, jei niekada nedirbote su augalais, tada nereikėtų nei kankintis pačiam, nei kankinti augalų.
Be to, kad būtų galima teisingai suplanuoti visus sklype numatytus kraštovaizdžio elementus – augalų kompozicijas, takus, aikšteles, gėlynus, apšvietimą – būtina ne tik turėti gerą skonį, daug patirties bei žinių iš tokių sričių kaip kraštovaizdžio architektūra, kompozicija, sodininkystė, bet ir išmanyti komunikacijų klojimo pagrindus, inžineriją. Taigi rengiant projektą privalu įvertinti ir sklypo padėtį, gruntą, reljefą, galimus inžinerinius įrenginius ir net santykius su kaimynais.
Taip pat labai svarbu paisyti eiliškumo. Jei iš pradžių ne suformuojamas reljefas, bet įrengiamas apšvietimas, laistymo sistema, pasėjama veja, pasodinami augalai, nutiesiami takeliai ir aptveriama tvora, sumanius pakeisti reljefą visas darbas nueis perniek. Kraštovaizdžio projektuotojai rekomenduoja darbus pirmiausia pradėti nuo reljefo suformavimo. Kurią nors sklypo vietą galbūt reikės nukasti, kitur – supilti ar palyginti. Jei sklypas lygus, vis tiek reikia suformuoti nedidelį nuolydį, kad polaidžio ar lietaus vanduo nebėgtų į pastatus.
Dažna savarankiško planavimo klaida – kai nepaisoma, kiek vietos užims suaugusi augmenija. Antai augalai, ypač medžiai, susodinami per tankiai ar pernelyg arti statinių. Užaugę jie stelbia vienas kitą, sudaro pavėsį, temdo langus ar net ardo pamatus, takus, gadina drenažo sistemas. Taip pat neretai nesusimąstoma, kiek laiko ir lėšų šeima galės skirti aplinkos priežiūrai, tad sklypo vaizdas ilgainiui gali prarasti patrauklumą.
Brangiausiai kainuoja idėja
Apželdinimo, teritorijos sutvarkymo projektai skiriasi savo apimtimi ir pateikimu. Sklypo suformavimo, apželdinimo projekte svarbiausia – idėja. Ji ir turėtų sudaryti pagrindinę jo kainos dalį. Visa kita – techninis brėžinių atlikimas.
Pigiausiai atsieis vadinamojo vieno lapo apželdinimo projektas – tokių kainos prasideda maždaug nuo 50 eurų.
Detalaus aplinkos sutvarkymo projekto, apimančio funkcinio zonavimo, dendrologinį, laistymo, takų, dangų išdėstymo, lauko apšvietimo planus, parengimas gali kainuoti 50–100 eurų už arą.
Jei reikia tik dendroplano, jį parengti kainuos maždaug 20–50 eurų už arą. Bendra taisyklė – kuo sklypas didesnis ir projektuojama daugiau objektų, tuo mažesnė kiekvieno jų projektavimo kaina.
Taigi aplinkos dizainas kuriamas pasitelkiant kraštovaizdžio kompoziciją, kuri priklauso ne vien nuo projektuotojo vaizduotės, estetinio pajautimo, bet ir nuo pasirinktų meninės raiškos priemonių, kompozicijos idėjos.
Sėkmingai sujungus architektūros ir ją supančios aplinkos derinius į vieną kompozicijos idėją, įprastą sklypą galima paversti unikaliu ir stilingu, jis žavės ne tik išskirtinumu, bet ir racionaliomis sodybos panaudojimo galimybėmis.
Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra visiems“, 2016 / 3.