Skelbiami OFF-GRID namelio konkurso nugalėtojai!

Skelbiami OFF-GRID namelio konkurso nugalėtojai!

inkilas offgrid
I vieta – „Inkilas“ (Autorės: Jūratė Volkavičiūtė ir Agnė Šeduikytė)

SA.lt („Statyba ir architektūra“) kartu su lyderiaujančiomis Lietuvos modulinių namų rinkos įmonėmis „KT Modules“, „Samsung“, „Jung“, „Solitek“, „Gaudrė“, „Viessmann“ šią vasarą kvietė architektus, dizainerius, kitus profesionalus, dirbančius architektūros ar interjero dizaino srityje, bei šių krypčių studentus dalyvauti konkurse „Namai paskui tave: off-grid ateitis“, kurio tikslas – supažindinti su off-grid architektūros idėjomis ir paskatinti jas taikyti.

Konkurso „Namai paskui tave: modulinė off-grid ateitis“ dalyviai buvo kviečiami sukurti modernaus off-grid namo (iki 40 kv. m) koncepcijos projektą, kuris demonstruotų kūrybišką, šiuolaikišką, komfortabilų ir estetišką dizainą, inovatyvių inžinerinių sistemų taikymą. Dalyvių projektiniai pasiūlymai siekė įkūnyti šiuolaikinio žmogaus poreikius ir nesėslaus gyvenimo principus, orientuotus į aplinkos išsaugojimą, savarankiškumą, mažesnį vartotojiškumą, ekologinį gyvenimo būdą.

Visus konkurso projektus galite rasti čia.

Varžėsi originalumas, inovatyvumas ir ergonomiškumas

Konkurso dalyviai off-grid dizaino, architektūros ir inžinerinius sprendinius demonstravo kurdami išradingus projektus, o juos vertino kompetentinga architektūros ir statybų sektoriaus profesionalų žiuri: Ignas Uogintas („DO Architects“), Rytis Mikulionis („Plazma“), Antanas Dagelis („Cloud Architektai“), Viačeslavas Malenko („A2SM architektai“), Vilma Adomonytė (Ambraso architektų biuras).

Pagrindiniais vertinimo kriterijais tapo esminiai šiuolaikinių off-grid projektų dizaino aspektai. Tai – formos ir medžiagų originalumas, inovatyvūs inžineriniai sprendimai, ergonominis erdvių sprendimas, daugiafunkciškumas. Jais remdamasi komisija išrinko tris geriausius darbus, kuriems atitenka piniginiai prizai ir publikacija žurnale „Statyba ir architektūra“ ir portale SA.lt. Pirmosios vietos nugalėtoju tapo Jūratės Volkavičiūtės ir Agnės Šeduikytės pasiūlytas projektas „OFF-GRID: INKILAS“, antroji vieta atiteko Gretos Vasiliauskaitės ir Grasildos Mintaučkytės projektui „DELTA“, o trečiosios vietos prizininkas Marius Lukošiūnas su projektu „UPEIVIS“.

Off-grid idėjų aktualumas ir perspektyva

Off-grid pastatai pasaulyje yra itin populiarūs. Nors Lietuvoje jie žengia pirmuosius žingsnius, tačiau jau turime nemažai sėkmingų pavyzdžių, kurie skatina šią tendenciją stipriai vystyti. Tokie konkursai yra labai sveikintini. Dalyviai pasiūlė tikrai puikių minčių ir idėjų, kurias būtų galima išvystyti iki įgyvendinamų prototipų, – dalyvių projektais ir konkurso idėja džiaugėsi komisijos narys, „A2SM“ architektas V. Malenko. – Ypač išskirčiau darbus „DELTA“ ir „UPEIVIS“. Puikiai perteikta informacija, gražus, aiškus atlikimas ir idėja.“

Jam antrina ir konkurso inciatyva taip pat džiaugiasi komisijos narė architektė V. Adomonytė: „Esame transformacijų etape, apimančiame klimato kaitą, pandemiją, mažėjančius išteklius ir didėjančią urbanizaciją. Šie veiksniai turi mus skatinti ieškoti alternatyvų intensyviam vartojimui. Džiugu, kad ir Lietuvoje architektai ir dizaineriai kviečiami reaguoti ir siūlyti sprendinius, padėsiančius atrasti įvairesnes būsto vystymo galimybes bei kasdienybėje naudoti pažangius inžinerinius sprendinius, orientuotus į iš pagrindų tvarią gyvenseną. Norėtųsi, kad žinios apie tai pasiektų ne tik vienetus, bet ir didžiąją visuomenės dalį.“

I vieta – „Inkilas“, 29,30 kv. m

Autorės: Jūratė Volkavičiūtė ir Agnė Šeduikytė

Surinko 180 komisijos skirtų balų.

06 3
5 pagrindine
6 pagrindine
7 2
8 2

Architektė Jūratė Volkavičiūtė, baigusi bakalauro studijas „Vilnius Tech“ universitete. Pastaruoju metu domisi kūryba plačiąja prasme, kūryba kaip įrankiu pasauliui aktualioms socialinėms, ekologinėms ir kitoms problemoms spręsti.

Architektė-urbanistė Agnė Šeduikytė: „Kiekviena nauja užduotis skatina plačiau mąstyti apie dizaino įtaką sprendžiant kasdienes ir išskirtines problemas. Projektuojant off-grid namelį mąstėme apie tai, kokia erdvė leistų atsiriboti nuo kasdienybės mintimis, tačiau išliktų praktiška ir patogi.“.

Off-grid namo koncepcija vystoma siekiant atsikratyti perteklinių daiktų, skirti dėmesį kintančiai aplinkai, suprasti ją, gyventi gamtoje ir priklausyti nuo jos. Pastatas suprojektuotas taip, kad pagal poreikį galėtų būti transformuojamas. Šiltuoju metų laiku, kai daugiausia būname lauke, pastatas išsiplečia dėl prijungiamų dviejų terasų: viena – nedideliam žolelių daržui, darbo stalui ar kitoms mėgstamoms veikloms, kita – poilsiui ir bendravimui, todėl joje planuojamas valgomojo stalas. Kiek atvėsus orams rudenį ar ankstyvą pavasarį namas suskleidžiamas, tačiau terasos vis dar naudojamos kaip valgomasis ar kitoms veikloms.

Orams stipriai atšalus namas gali būti nuleidžiamas per 1,30 m aukščio. Pirmiausia į patalpų vidų atlenkiamos vidurinės konstrukcijos dalies plokštės antresolės lygyje. Trumpųjų fasadų plokštės išmontuojamos ir saugomos talpyklose po terasomis. Naudojant teleskopines kolonas viršutinė namo dalis nusileidžia iki apatinės. Pastatas nuleidžiamas ir pakeliamas mechaniškai sukant vairą sandėlio patalpoje. Sumažėjus pastato tūriui ir aukščiui miegamasis perkeliamas į pirmą aukštą. Surenkama modulinė lova iš svetainės minkštosios dalies ir papildomų dalių, kurios, kai nenaudojamos, laikomos talpykloje po grindimis. Mažesnio tūrio pastatą reikia mažiau šildyti, gyvenama jaukiau, prisitaikant prie gamtinių sąlygų. Galimybė sumažinti pastatą taip pat pasitarnauja norint pergabenti jį į kitą vietą. Pastato sienoms naudojamas medžio karkasas su nelaikančiu kanapių betono užpildu ir šilumos izoliacija pagaminta iš kanapių stiebų drožlių ir kalkių mišinio. Interjere naudojamos natūralios medžiagos.

II vieta – „Delta“, 35 kv. m

Autorės: Greta Vasiliauskaitė ir Grasilda Mintaučkytė

Surinko 173 komisijos skirtus balus.

Image2mazas
Image3e mazas
Image4 mazas2
Image5 mazas
Image7 maz

Greta Vasiliauskaitė ir Grasilda Mintaučkytė – „Vilnius Tech“ universiteto Architektūros fakultete du kursus baigusios studentės: „Kartu dirbame ne tik universitete, bet ir architektūros įmonėje kaip architekto asistentės. Komandinis darbas išmokė mus kantrybės, pagarbumo ir vieningumo, o tai atsiskleidžia ir mūsų darbe. Off-grid namą suprojektavome jautriai reaguodamos į jį supantį kontekstą ir originaliai sprendėme iškilusias problemas.“

Namas susidaro iš dviejų tūrių sankirtos. Tamsus taisyklingos trikampės prizmės modulis yra puikiai pažįstamas akiai (savo forma primena palapinę). Trikampis siluetas organiškai įsilieja į medžių foną. Jo forma palanki generuoti saulės energiją, rinkti vandenį. Galime sakyti, kad jis yra viskuo aprūpinantis. Į trikampį įkirstas tūris yra saugus, privatus. Sukuria jaukų prieglobstį namo šeimininkui.

Kontrastas tarp šių dviejų tūrių yra išreiškiamas per atvirumą ir uždarumą. Trikampis modulis – viešas, atviras, šviesus. Jame išdėstomos bendrojo naudojimo – svetainės ir valgomojo – erdvės. Jose esantys dideli vitrininiai langai gali būti atveriami per visą sienos plotį, tai kuria ryšį su išore, erdvumo jausmą. Šis ryšys pratęsiamas ir stiprinamas viduje naudojant gamtines medžiagas.

Medžiagiškumu pažymimas perėjimas nuo gamtos prie žmogaus – per atvirą, medinį tūrį patenkama į uždarą, baltu tinku dailintą tūrį. Jame dėstomos sanitarinio mazgo, virtuvės, miegamojo patalpos. Antro aukšto įkirtime formuojamas balkonas leidžia gėrėtis atsiveriančia gamta. Jo šoninės sienutės išlaiko silueto vientisumą ir kuria privatumo jausmą.

Namas yra aprūpinamas saulės moduliuose sugeneruota elektros energija, surinktu lietaus vandeniu, biokuru išgaunama šiluma, integruoti išmanieji įrenginiai užtikrina patogų gyvenimą. Suprojektuotas taip, kad būtų lengvai eksportuojamas. Šios sąlygos riboja pastato dydį ir formą, tad siūloma sulankstomojo pastato sistema. Pastato moduliai sudaryti iš jau paruoštų konstrukcinių sluoksnių, kurie susideda į eksportuojamo dydžio plokštumas. Nuvežus plokštes į vietą, jos išlankstomos į norimų parametrų modulius. Šoniniai fasadai sudedami vietoje iš atskirų dalių.

III vieta – „Upeivis“, 37,9 kv. m

Autorius: Marius Lukošiūnas

Surinko 161 komisijos skirtą balą.

01 VIZ 12i
01 VIZ 11i
1i
01 VIZ 14i
01 VIZ 15i

Architektas Marius Lukošiūnas, „Vilnius Tech“ universiteto absolventas: „Įvairiapusę patirtį rinkau Lietuvos ir užsienio architektūros įmonėse: kraštovaizdžio, individualių gyvenamųjų namų, visuomeninių pastatų projektavimo, inžinerinės ir parodų architektūros srityse. Aktyviai bendradarbiauju visuomeniniuose, ekologiniuose projektuose.“

„Turime pamilti savo namus – Žemę, kurios dalimi ir mes patys esame. Galime būti tuo gražiu, darniu, laukiamu pokyčiu. Ateities architektūra apie tai.“

„Upeivis“ skirtas gyvenimui upėse, dviem gamtos išsiilgusiems žmonėms. Tačiau tinka ir gyvenimui ežere, pakrantėje, miške. Galima savarankiškai judėti vandens paviršiumi. Jame galima šiltai praleisti žiemos šventes, stebėti bundančią pavasarinę gamtą, vidurvasarį pasikviesti pirtelėn keletą draugų, o rudens vakarais jaukiai šildytis prie krosnelės, taip pat patogiai dirbti nuotoliniu būdu, besimėgaujant gamtos apsuptimi.

Vidinės patalpos, tūriai atitraukti nuo langų, paliekant praėjimą perimetru, leidžiantį betarpiškai jausti ir stebėti supančią aplinką. Namelį galima transportuoti sunkvežimiu ir kranu iškelti į norimą vietą krantinėje ar sausumoje. Tūrinei išraiškai pasirinktas pailgas stačiakampis suapvalintais galais – tai kanalais plaukiojančių namelių, medinių laivų ir garlaivių elementų savita interpretacija.

„Upeivio“ plane išskiriamos trys zonos: 1. lauko erdvė pasitinka apvaliu stalu ir puslankiu suolu, čia ant sienos projektoriumi galima stebėti sporto varžybas ar kino filmą; 2. pagrindinė gyvenamoji erdvė, svetainė, virtuvė su mobiliuoju baro stalu, galinčiu kompaktiškai užvažiuoti ant virtuvės darbastalio, taip gaunant didesnę vientisą erdvę. Šalia virtuvės įrengti tualetas ir dušas su atskirais įėjimais bei nedidelė pirtis su elektrine krosnele; 3. ramybės erdvė, skirta poilsiui, miegui, čia yra vietos jogos kilimėliui, darbo stalui.

Technologijos

Įėjimo erdvėje esančiame suole įrengti nedideli rūšiavimo konteineriai ir kompostavimo dėžė. Elektra generuojama trimis būdais, mobiliu hidrogeneratoriumi, ant stogo įrengtais fotovoltiniais saulės elementais ir vertikalios ašies vėjo generatoriumi. Elektra kaupiama baterijose, integruotose stoge. Po įėjimo erdve, dugne įrengtas elektros variklis skirti judėjimui vandeniu. Langai nuo saulės dengiami ritininėmis užuolaidomis, integruotomis sienose, ištraukiamomis iš apačios. Šildymui naudojamas šilumos siurblys, kietojo kuro krosnelė. Lietaus vanduo kaupiamas rezervuaruose, įrengtuose virš dušo ir kompostinio tualeto, ten kartu sumontuota ir vandens valymo sistema. Kita talpykla yra integruota grindyse po dušu, skirta nuotekų vandeniui surinkti. Langams atidaryti naudojamos stumdomosios sistemos.

Tiek visus konkurso dalyvių projektus, tiek įdomios ir naudingos informacijos off-grid tema galima rasti interneto svetainėje SA.lt/off-grid. Ten skelbiama ir nauja modulinių bei off-grid namų komponentų biblioteka –‎‎ surink svajonių namus pats! Naudodamiesi šiuo įrankiu galite surinkti įvairaus tipo namus sau arba sumodeliuoti Jūsų verslo lūkesčius atitinkančius pastatus.

Rėmėjai

gaudre
jung
Solitek
kt modules logo
viessmann logo pz

samsung

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai