MO muziejuje šį savaitgalį pristatyti keturi išskirtiniai kūriniai – Lietuvos garsenybių portretai, sukurti iš mūsų šalies miškuose, Tailando pakrantėse ir kitose gamtos vietose rastų plastiko atliekų. Taip menininkai Rolandas Žigonis ir Algis Kriščiūnas bei atliekų tvarkymo įmonė „Žalvaris“ tikisi atkreipti visuomenės dėmesį į besaikį plastiko vartojimą ir taršą.
„Keliaudamas Tailande ir Indonezijoje, pamačiau kraupią situaciją, kai vandenynas tiesiog skęsta plastike. Supratau, kad galiu imtis kūrybos ir joje integruoti žinią apie tai. Visuomenės dėmesys šiai problemai yra nepakankamas, mūsų akis jau nebekliūva už šiukšlės miške ar kamštelio, išplauto iš vandens“, – teigia R. Žigonis.
Prisidėti prie idėjos įgyvendinimo menininkas pasiūlė žinomam fotografui ir dailininkui A. Kriščiūnui. Keturių paveikslų ciklas „Holy Trash“, atvaizduojantis šiuolaikines Lietuvos žvaigždes: Andrių Mamontovą, Justę Arlauskaitę-Jazzu, Justiną Jarutį ir Agnę Jagelavičiūtę, pristatytas MO muziejuje, „Smart POP-UP“ renginyje, keliančiame diskusijas apie vartojimą ir buriančiame atsakingus prekinius ženklus.
„Norėjome įdėti trikdį į meno kūrinį, sukrėsti. Tai – tarsi analogija, primenanti, kad ir plastiko šiukšlė gamtoje yra trikdis, tik mes jo nebematome. Taip gimė mintis „sušiukšlinti“ Algio paveikslus“, – sako menininkas.

Pasak „Žalvaris“ direktoriaus Vitoldo Sapožnikovo, įmonės vertybinis pagrindas – aplinkosauga, todėl bet koks veiksmas, skatinantis visuomenę vartoti atsakingiau, nešiukšlinti, kurti mažiau taršos, yra labai svarbus ir sveikintinas. Jo teigimu, nors surenkamo plastiko kiekiai kasmet auga, tačiau jo vartojimas auga dar greičiau, o tai reiškia – kiekvienais metais didėjantį gamtos užterštumą.
„Augant ekonomikai, pragyvenimo lygiui, natūralu, kad žmonės vartoja daugiau. Tai reiškia daugiau pakuočių, daugiau naujų produktų ir galiausiai – daugiau atliekų. Turime atsižvelgti į šias tendencijas ir savo sąmoningumą auginti lygiagrečiai ekonominiam augimui. Lietuvoje, lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis, situacija nėra itin prasta – žmonės nori rūšiuoti, todėl vis dar turime sąlyginai švarius ežerus ir upes. Tačiau privalome žengti dar toliau: atsisakyti perteklinio plastiko vartojimo ir tiesiog išmokti nebešiukšlinti“, – tikina V. Sapožnikovas.
Nors pirmas paveikslų „Holy Trash“ pristatymas įvyko MO muziejuje rugsėjo 14-15 dienomis, vėliau darbai bus eksponuojami kitose erdvėse.
„Norime, kad paveikslai tarsi pradėtų „gyventi savo gyvenimą“ ir taip skleisdami žinią apie plastiko taršą, keliautų po įvairias viešąsias erdves“, – pasakoja R. Žigonis.
„Integrity PR“ inf.