Top Baneris

Šįmet sąlygas diktuos NT pirkėjai

2018 sausio 9 d.
NT plėtotojai
„Eikos“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

NT plėtotojai, atsižvelgę į 2016 m. rezultatus ir pastarųjų 5-erių metų rinkos augimo tempus, 2017 m. pasiūlė rekordinį naujų butų skaičių, kuris viršijo paklausą. Naujo būsto pardavimai iš 2016 m. rekordinių aukštumų, į kurias pakėlė daugiausia investuotojai-nuomotojai, grįžo į realų ir sveiką ritmą – taip NT rinkos padėtį praėjusiais metais apibūdino bendrovės „Eika“ plėtros projektų vadovas Tomas Žiaugra.

Tomas Žiaugra

Tomas Žiaugra.

Per pastaruosius tris 2017 m. ketvirčius pardavimų apimtys beveik nekito – buvo realizuota beveik po 900 butų. Nors ir mažiau nei tikėtasi, bet 13 proc. išaugusi pasiūla pristabdė metinį kainos augimą. Šis sumažėjo dvigubai – iki 3,5 proc. Išaugusios būsto pasirinkimo galimybės prailgino pardavimo proceso trukmę, todėl beveik dvigubai padaugėjo naujų butų jau pastatytuose namuose. Paklausai išliekant panašaus lygio, mažesnieji NT plėtotojai kuo toliau, tuo labiau pradės jausti spaudimą dėl įšaldyto kapitalo, todėl tikėtina, kad 2018 m. viduryje kainos augimas gali dar labiau sulėtėti, nes daliai NT plėtotojų bus per didelė finansinė našta laikyti nerealizuotus butus. Tačiau tai netaps masiniu reiškiniu, nes net trečdalis rinkoje esančios butų pasiūlos sukoncentruota 5 didžiausių NT plėtotojų rankose, o apie 15 plėtotojų valdo du trečdalius rinkoje esančios pasiūlos.

Visi šie NT plėtotojai nėra vienadieniai tiek projektų, tiek kapitalo atžvilgiu – jie turi sukaupę pakankamai patirties, kad išgyventų trumpalaikius rinkos svyravimus. Realu, kad kainos korekcijų kai kuriuose projektuose tikrai nebus išvengta, ypatingai tuose, kurie neturi kokybinio konkurencinio pranašumo, tačiau tai tikrai netaps masiniu reiškiniu rinkoje. Bet kuriuo atveju, 2018 m. laimės būsto pirkėjas ir dėl to, kad turės platesnį pasirinkimą ir dėl to, kad galės rinktis iš didesnio jau pastatytų būstų kiekio, o nuolaidų medžiotojai taip pat neliks nieko nepešę.

Faktai

• 2017 m. pirminėje Vilniaus naujo būsto rinkoje parduota 3780 butų, tai yra 10 proc. mažiau nei 2016 m., bet 9 proc. daugiau nei 2015 m.

• Didžiausias pirkėjų aktyvumas užfiksuotas vidutinėje klasėje (48 proc. rinkos pardavimų), nedaug atsilieka ekonominės klasės aktyvumas – 45 proc. parduotų butų, ir vos 7 proc. pardavimų teko prabangiam segmentui.

• Per metus labiausiai sumažėjo prabangaus būsto pirkėjų skaičius – 24 proc. Čia įtakos turėjo patrauklaus būsto ir naujų projektų trūkumas, nes didžioji dalis rinkoje esančių prestižinių projektų pradėti realizuoti 2016 m. Vidutinės klasės pardavimai per metus mažėjo 9 proc., ekonominės – 8 proc.

• Per 2017 metus naujo būsto pasiūla išaugo 13 proc. ir šiuo metu siekia 4100 butų. Didžiausias laisvų butų augimas užfiksuotas ekonominėje klasėje, kur laisvų butų padaugėjo net 44 proc., vidutinėje vos 2 proc., prestižinėje klasėje pasiūla sumažėjo 36 proc.

• Baigtų butų skaičius rinkoje per metus išaugo beveik dvigubai, iki 1000 butų.

• 2017 m. užfiksuotas rekordinis NT plėtotojų aktyvumas – rinkai buvo pasiūlyta apie 4260 naujų butų, t. y. 7 proc. daugiau nei 2016 m., kai buvo pradėta 3970 butų statyba bei pardavimai, bei didžiausias kiekis po 2008 metų krizės.

• Per 2017 m. bendra naujų butų kaina Vilniuje išaugo 3,5 proc. Augimas gerokai mažesnis nei buvo 2016 m., kai per metus naujos statybos būstas brango beveik 8 proc.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video